Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Co to jest konsolidacja zadłużenia

Co to jest konsolidacja zadłużenia i czy powinienem się skonsolidować?

Data publikacji 18 listopada 2021

Konsolidacja długów łączy wiele długów w jedną płatność. Może to być dobry pomysł, jeśli kwalifikujesz się do wystarczająco niskiego oprocentowania. Konsolidacja długów roluje wiele długów, zazwyczaj wysoko oprocentowanych, takich jak rachunki kart kredytowych, w jedną płatność. Konsolidacja zadłużenia może być dobrym pomysłem dla Ciebie, jeśli możesz uzyskać niższe oprocentowanie. To pomoże Ci zredukować całkowity dług i zreorganizować go tak, abyś mógł go szybciej spłacić.

Jeśli masz do czynienia z możliwą do opanowania ilością długu i po prostu chcesz zreorganizować wiele rachunków z różnymi stopami procentowymi, płatnościami i terminami wymagalności, konsolidacja zadłużenia jest rozsądnym podejściem, z którym możesz sobie poradzić na własną rękę.

Kiedy konsolidacja długów jest mądrym posunięciem

Wg serwisu https://splatapozyczek.pl/, sukces z konsolidacji strategii wymaga następujących elementów:

  • Twoje miesięczne płatności zadłużenia (w tym czynsz lub kredyt hipoteczny) nie przekraczają 50% miesięcznego dochodu brutto.
  • Twój kredyt jest wystarczająco dobry, aby zakwalifikować się do karty kredytowej 0% lub nisko oprocentowanej pożyczki konsolidacyjnej.
  • Twój przepływ gotówki konsekwentnie pokrywa płatności na poczet długu.
  • Jeśli wybierzesz kredyt konsolidacyjny, możesz go spłacić w ciągu 5 lat.

Oto scenariusz, kiedy konsolidacja ma sens: Powiedzmy, że masz cztery karty kredytowe z oprocentowaniem od 18,99% do 24,99%. Zawsze spłacasz swoje zobowiązania w terminie, więc Twój kredyt jest dobry. Możesz zakwalifikować się do niezabezpieczonej pożyczki konsolidacyjnej na 7% – co stanowi znacznie niższe oprocentowanie.

Dla wielu ludzi, konsolidacja ujawnia światło na końcu tunelu, wyjaśnia https://splatapozyczek.pl/. Jeśli weźmiesz pożyczkę z trzyletnim okresem spłaty, wiesz, że zostanie ona spłacona w ciągu trzech lat – zakładając, że dokonasz płatności na czas i będziesz zarządzać swoimi wydatkami. Z drugiej strony, dokonywanie minimalnych płatności na kartach kredytowych może oznaczać miesiące lub lata zanim zostaną one spłacone, a wszystko to przy jednoczesnym naliczaniu większych odsetek niż początkowy kapitał.

Kiedy konsolidacja długów nie jest tego warta

Konsolidacja nie jest srebrną kulą na problemy z zadłużeniem. Nie rozwiązuje problemu nadmiernych nawyków wydatkowych, które w pierwszej kolejności powodują powstanie długu. Nie jest też rozwiązaniem, jeśli jesteś przytłoczony długami i nie masz nadziei na ich spłatę nawet przy obniżonych ratach. Jeśli Twój dług jest niewielki – możesz go spłacić w ciągu sześciu miesięcy do roku przy obecnym tempie – i zaoszczędzisz tylko nieznaczną kwotę dzięki konsolidacji, nie zawracaj sobie głowy.

Zamiast tego wypróbuj metodę spłacania długów typu „zrób to sam”, np. kulę śnieżną lub lawinę długów. Jeśli suma Twoich długów jest większa niż połowa Twojego dochodu, a kalkulator powyżej pokazuje, że konsolidacja długów nie jest najlepszym rozwiązaniem, lepiej poszukać ulgi w spłacie długów niż dreptać w miejscu.

Materiał partnera

ekonomia

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat