Jak zadbać o swój work-life balance?

Posiadanie pracy to istotny element naszego życia. Robimy to po to, by mieć za co żyć, realizować nasze pasje oraz spełniać marzenia. Oczywiście, każdy z nas ma inne cele życiowe i choć nie każdemu jest pisana wielka kariera zawodowa, to jednak należy robić wszystko, by piąć się szczebelek po szczebelku. Najistotniejsze jednak jest to, żeby dbać o work-life balance, czyli równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Dla niektórych jest to nie lada sztuka, natomiast specjalnie z myślą o nich przygotowaliśmy nasz tekst, do lektury którego serdecznie zachęcamy.

Spotykanie się ze znajomymi

By nie być człowiekiem, który w znacznym stopniu przejmuje się pracą, powinien mieć on grono osób, które zawsze jest chętne do spędzania z nim czasu. Nie jest to takie proste, bo jest sporo osób o naturze introwertycznej niepotrafiących mówić o swoich problemach. Niestety, często jest tak, że dotykają one nas nie tylko w życiu prywatnym, ale też i zawodowym. Może to wynikać z braku umiejętności, ale też i presji podwładnych, którzy wrzucają na barki pracownika kolejne ciężary, a te nie są możliwe przez niego do udźwignięcia.

Rozwiązaniem problemu presji w pracy może być zatem spotykanie się z przyjaciółmi. Mogą być to wyjścia weekendowe, ale nawet po pracy. Czasem nawet wyjście na zakupy z bliską osobą może mieć wpływ na rozładowanie napięcia w pracy. Często zapominamy jak wiele może dać rozmowa z drugim człowiekiem, więc należy robić wszystko, żeby lgnąć do ludzi i nie zamykać się na wszelkie propozycje wyjścia z domu, o ile jest to oczywiście możliwe.

Dbanie o tężyznę fizyczną

Chcąc się rozwijać, należy pamiętać o tym, że nasze ciało nie składa się tylko z ducha. Warto zadbać o rozwój fizyczności, a form ku temu jest bardzo wiele. Panie jak i panowie często wybierają siłownie, chociaż zakres zajęć dostępny dla nich jest zupełnie różny. Wyjście na siłownię również w pewnym sensie łączy się z poznawaniem ludzi, więc jak najbardziej w ten sposób warto zadbać o swój work-life balance. Nie jest to droga opcja, bo karnety przeważnie kosztują poniżej 100 zł, chociaż tak jak wspominaliśmy, nie jest to koniecznością by tam uczęszczać. Może być to basen, bieganie, jazda na rowerze czy też inna aktywność.

Inną drogą może być też ćwiczenie w domu. W tym celu można zakupić hantle dostępne w sieci Decathlon oraz pozostały sprzęt do ćwiczeń, nie zapominając o odzieży. Właśnie w taki sposób można zadbać o to, by odpocząć psychicznie po wysiłkach w pracy. Jest to szczególnie wskazane tym, którzy pracują umysłowo i ich ruch podczas czasu pracy ogranicza się do minimum. Można oczywiście mieszać aktywność, bo chodzenie na siłownię to jedno, ale można też chodzić na basen czy saunę.

Równowaga życiowa nie skupia się tylko i wyłącznie na pracy, chociaż trzeba swoje obowiązki wykonywać należycie i sumiennie. Nie można też przenosić pracy do domu, bo przeważnie na tym cierpi rodzina, a zadbanie o swoje ciało może być też idealnym sposobem na wyjście z domu. Może być to rodzinna wycieczka rowerowa, pójście na basen. Ważna jest w tym regularność, by móc uciekać od pracy po jej zakończeniu i tym samym być jak najbardziej kreatywnym będąc w niej.

Redakcja ebiznes.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.