Wynajem biura czy coworking – co lepsze?

Na rynku mamy do czynienia z szeroką gamą najróżniejszych przestrzeni do pracy. Począwszy od wynajmu standardowego biura, na przestrzeni coworkingowej w centrum biznesowym. Tą drugą możliwość wybierają zazwyczaj osoby na wczesnym etapie rozwoju firmy. Szukają one czegoś mniejszego, tańszego i bardziej elastycznego. W niniejszym artykule przyjrzyjmy się bliżej obu tym alternatywom i określimy która z nich jest najlepsza dla naszej firmy.

Czym jest coworking?

Coworking jest możliwością pracy na wynajmowanej powierzchni. Wykorzystywany jest on głównie przez freelancerów. W ostatnim czasie obserwujemy jego dynamiczny rozwój. Dlaczego więc by z niego nie skorzystać? Przestrzeń coworkingowa oferuje szansę na ucieczkę od monotonii pracy w domu czy kawiarni. Jak już wspomnieliśmy cieszy się powodzeniem wśród freelancerów, twórców kreatywnych, a niekiedy także małych firm.

Charakterystyką coworkingu jest to, że wiele osób spotyka się w jednym miejscu, aby pracować nad swoimi projektami. Mimo, że każdy pracuje dla swojej firmy, to i tak następuje między nimi poczucie wspólnoty.

biuro

Jak wygląda przestrzeń coworkingowa?

Przestrzeń coworkingowa może wyglądać jak biuro, salon, sieć połączonych ze sobą pokoi lub tylko jeden wielki open space. Zazwyczaj zaoferuje nam ona wszelkie niezbędne udogodnienia, jak choćby dostęp do WiFi, sali konferencyjnej i kuchni. Korzystać będziemy mogli z mebli, takich jak biurka, stoły i kanapy. We wspomnianej kuchni czekać nas będzie także darmowa kawa i herbata. Zazwyczaj takie przestrzenie robocze zapewniają również seminaria z gośćmi, integrację i wspólne zarządzanie biurem. Liczyć też będziemy mogli na recepcjonistkę, a co za tym idzie jej profesjonalizm podczas odbierania firmowego telefonu…

Co zapewni nam tradycyjna przestrzeń biurowa?

Inną kwestią jest wynajem biura w tradycyjnym wydaniu. W takim przypadku posiadać będziemy całą powierzchnię tylko dla siebie. Co za tym idzie da nam to możliwość dostosowania jej do naszych konkretnych potrzeb. Czyli innymi słowy urządzimy nasze biuro tak, jak chcemy. Sprowadzić się to może do zakupu i późniejszej aranżacji wybranych przez nas mebli. Na ścianach umieszczać będziemy mogli także swoje logo. Dla wielu firm pełny dostęp do kilku pomieszczeń biurowych okazać może się absolutnie niezbędny. Z całą pewnością jest to znacznie wygodniejsze rozwiązanie, niż wspomniany powyżej coworking, gdzie ograniczeni zostaniemy do własnego biurka i wspólnej sali.

Podsumowanie

W ostatecznym rozrachunku wybierzemy oczywiście takie rozwiązanie, jakie uznamy za bardziej dla nas atrakcyjne. Niezależnie jednak od preferencji, pamiętajmy o tym, aby tego typu przestrzeń była również dobrze zlokalizowana. Będzie to mieć olbrzymie znaczenie zarówno dla pracowników, jak i dla klientów.

Redakcja ebiznes.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *