Zalety i wady wirtualnego biura

Biuro to jedna z rzeczy, która nieodzownie kojarzy się z prowadzeniem własnej działalności. Siedziba firmy jest ważna dla wielu przedsiębiorców, jak i ich klientów. Obecnie jednak coraz częściej te przyzwyczajenia zmieniają się na rzecz digitalizacji, która pojawia się w codziennym życiu. Dzisiaj, aby prowadzić firmę biuro nie jest już praktycznie potrzebne – wszyscy pracownicy łącznie z szefem mogą pracować zdalnie w ramach home office. Tym bardziej posiadanie wirtualnego biura jest uzasadnione w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności. Niektóre rodzaje wykonywanych prac wymagają pozostawania w terenie, a niekoniecznie oczekiwania w biurze na klienta. Dla takich przedsiębiorców idealne będzie wirtualne biuro.

Dlaczego warto mieć wirtualne biuro?

Wirtualne biuro pozwala przede wszystkim na pozyskanie adresu w bardzo dobrej lokalizacji, która w normalnych warunkach nie byłaby osiągalna. Dla wielu szczególnie raczkujących firm wynajęcie biura w centrum Warszawy, czy w innym, dużym mieście jest praktycznie nieosiągalne, bo wiąże się z dużymi kosztami lub w ogóle tego rodzaju biura nie są dostępne, bo znikają z rynku jak świeże bułeczki. Wirtualne biuro pomaga uzyskać pożądany adres przy znacznym ograniczeniu kosztów. Co więcej, wirtualne biuro nie wymaga specjalnej aranżacji ani wyposażenia, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami. W standardowym biurze należy zapewnić takie elementy jak biurka, krzesła, komputery, drukarki, ekspres do kawy i wiele więcej. Wirtualne biuro ogranicza tego rodzaju inwestycje, które można w całości przeznaczyć na rozwój firmy. Wirtualne biuro umożliwia odbieranie przesyłek na wskazany adres, skanowanie korespondencji i jej przesłanie do klienta, usługi wirtualnych asystentek, które stają się coraz popularniejsze, a także w rozszerzonych opcjach obsługę księgowych czy prawników. Największą zaletą jest jednak pozyskanie adresu, często w prestiżowych lokalizacjach, które standardowo pozostałyby nieosiągalne.

Jakie są wady wirtualnego biura?

Czasami może zdarzyć się, że obok Twojego wirtualnego biura pojawi się inne o niezbyt dobrej reputacji. To może mieć wpływ na postrzeganie Twojej działalności. Do siedziby tego rodzaju firmy mogą przychodzić niezadowoleni klienci, co często nie wpływa dobrze na sąsiadujące firmy. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko, bo firmy użyczające wirtualnych adresów sprawdzają bardzo dokładnie każdego swojego klienta.

Redakcja ebiznes.org.pl