3 błędy w zarządzaniu czasem
Data publikacji 29 kwietnia 2021Jeśli jesteś osobą, która ciągle się spieszy i jednocześnie ma w głowie długi ciąg zadań do wykonania to znak, że z twoim zarządzaniem czasem nie jest najlepiej. Takie osoby zwykle popełniają trzy typowe błędy.
Brak priorytetów i praca bez planu
Osoby, które ciągle gonią zwykle mają problem z określaniem priorytetów. Chcą robić bardzo dużo i szybko a tak zwykle się nie da. Każdy z nas musi nauczyć się wyznaczać zadania najważniejsze, które popychają nasze sprawy do przodu. Zwykle oznacza to jednocześnie, że trzeba z pewnych zamierzeń po prostu rezygnować bo nie można mieć wszystkiego. Aby osiągnąć pełen sukces warto działać według planu i na każdy dzień mieć listę zadań. Powinna ona być możliwie krótka. W pierwszej kolejności wykonujemy zadanie priorytetowe. Na samym końcu listy warto mieć te zadania mniej ważne a jednak konieczne do wykonania. Już sam fakt zapisania czegoś jest bardzo pomocny, bo istnieje szansa że wcześniej wykonamy i te mniej ważne zadania.
Praca, które ciągnie się w nieskończoność
Bardzo wiele osób, żyje w ten sposób, że prawie cały ich dzień, od rana do wieczora przebiega na pracy. Nie ma wyznaczonej jasnej granicy pomiędzy pracą a resztą życia. Wynika to z tego, że takie osoby tracą mnóstwo czasu będąc w trybie „ani nie pracuję, ani nie odpoczywam”. Dzieje się tak wtedy, gdy mamy do wykonania niechcianą pracę i ciągle ją odwlekamy, robiąc cokolwiek innego. Równie zgubnym nawykiem jest chaotyczne przerywanie pracy na rzecz innego zadania. Bardzo wiele osób działa w ten sposób, że coś zaczyna, nagle przypomina sobie o czymś innym albo pojawia się u nich pomysł zrobienia czegoś nowego i następuje przestawienie na inną czynność. Później przypominają sobie o tej przerwanej czynności i znowu następuje rozproszenie. Warto wyrobić sobie nawyk, że w jednym czasie wykonujemy tylko jedną czynność. Jeśli więc mamy do napisania artykuł to piszemy go w całości i nie robimy po każdym akapicie przerwy na telefon, kawę czy zajrzenie na portal społecznościowy.
Za mało odpoczynku i przyjemności
Brak przerw w pracy, wolnych weekendów a nawet wyjazdów na urlop to grzech główny wielu przedsiębiorców. Osoby takie są przekonane, że jak zrobią przerwę to się rozleniwią, rozproszą i przede wszystkim zabraknie im czasu. Przedsiębiorca, który nie jeździ na urlopy jest przekonany, że nie może bo w tym czasie straci pieniądze, klientów i wyprzedzi go konkurencja. To wszystko są szkodliwe mity bo nasz organizm potrzebuje regeneracji by działać sprawnie. Paradoksalnie to właśnie wtedy, gdy będziemy więcej wypoczywać później praca będzie bardziej efektywna. Nie ma więc sensu siedzieć przed komputerem w dwunastej godzinie pracy. Lepiej położyć się spać a drugiego dnia rano przez taką samą godzinę zrobimy dwa razy więcej. Przerwy i urlopy są nam potrzebne, by się oderwać, zregenerować i nabrać energii. To właśnie dzięki nim będziemy później bardziej kreatywni i efektywni.