Praca chałupnicza- zajęcie, które sprawdza się jedynie na krótką metę

0
44

Nie wszyscy mają szansę, aby pracować na etacie. Przeszkadzają w tym takie czynniki jak słabe wykształcenie, choroby, brak prawa jazdy czy macierzyństwo. Nie mniej nie oznacza to, że są oni całkowicie wykluczeni z rynku pracy. Pozostaje im jeszcze praca chałupnicza.

Czym jest praca chałupnicza?

To po prostu praca w domu przy określonych czynnościach. Zaletą pracy chałupniczej jest to, że można ją wykonywać, kiedy się chce, ponieważ nie ma ściśle określonego harmonogramu czasowego. Nie mniej zajęcie to wcale nie jest miłe, bezstresowe i proste.

Podstawą do wypłaty w chałupniczej pracy jest wyrobienie tak zwanej normy. Co prawda za jej niewykonanie nie ma żadnej finansowej kary. Niemniej jest to praca na akord. Co oznacza, że im mniej się zrobi, tym skromniejsza będzie wypłata.

Co zalicza się w poczet pracy chałupniczej?

Po pierwsze skręcanie długopisów. Jest to profesja wymagająca dużych zdolności manualnych i sprytu. Nie podoła jej osoba o niskim tempie pracy i niezdarnych ruchach. Trzeba bowiem w ciągu dnia skręcić co najmniej około 300 długopisów, co wcale nie jest takie łatwe- jak mogłoby się wydawać. Od skręcania długopisów robią się odciski, a palce mocno puchną i drętwieją.

Robienie ozdób świątecznych czy to wielkanocnych, czy to bożonarodzeniowych to kolejny rodzaj chałupniczej pracy. Profesja ta wymaga dużych zdolności manualnych i plastycznych. Bombki, stroki czy pisanki muszą być naprawdę starannie wykonane, inaczej nie znajdą odbiorców. Poza tym ich wykonanie pochłania sporo czasu i energii. Toteż tę profesje powinny uprawiać osoby cierpliwe i lubiące prace ręczne.

Kto najczęściej podejmuje chałupniczą pracę?

Za ten rodzaj pracy najczęściej biorą się jednostki, które nie mają żadnego innego dochodu lub z racji swojej sytuacji życiowej mają obecnie dużo wolnego czasu i chcą go jakoś spożytkować. Do grona tych osób należą z pewnością kobiety na urlopie macierzyńskim. Z racji tego, że nie pracują i opiekują się potomstwem, ich dochód spada. A one nie potrafią bezczynnie siedzieć w domu przed telewizorem. Dlatego też szukają dodatkowego zarobkowego zajęcia, które będzie dla nich rodzajem odskoczni.

Z pracy chałupniczej korzystają też emeryci. Oni zazwyczaj przyjmują takie zlecenia jak robienie na drutach czy adresowanie i wysyłanie koper, bo to idzie im w miarę szybko i sprawnie. Praca chałupnicza to też alternatywa dla ludzi niepełnosprawnych fizycznie. Oni godzą się na ten rodzaj zarobkowania, bo odpowiada im to, że aby go wykonywać, nie trzeba w ogóle wychodzić z domu.

Jak wygląda płaca w pracy chałupniczej?

Niestety kiepsko. Nie dość, że są niskie stawki godzinowe za wykonaną prace, to jeszcze zmorą tej profesji są nieuczciwi pracodawcy, którzy są niewypłacalni. Czasem nawet zdarza się, że ogłoszenia o pracy chałupniczej zamieszczane są w sieci tylko po to, by wyłudzić od potencjalnych chętnych dane osobowe.

Skradzione dane służą oszustom do zaciągania pożyczek i kredytów w parabankach. Także większość bezrobotnych boi się podejmować pracy chałupniczej, bo nie dość, że nie da się zarobić na niej kokosów, to może ich wpędzić w jeszcze większe życiowe tarapaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here