Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes uproszczona ewidencja sprzedaży

Licencjat – czy to wykształcenie wyższe?

Data publikacji 14 września 2020

W Polsce wybrać można studia jednolite magisterskie bądź niejednolite. Zależy to od kierunku, na jaki się decydujemy. Nie można skończyć trzech lat na studiach niejednolitych i później przejść na jednolite. Czym różnią się studia jednolite od niejednolitych, co to są studia I stopnia i II stopnia? Licencjat – jakie to wykształcenie, wyższe czy niepełne wyższe?

Studia jednolite magisterskie

Kończąc studia jednolite magisterskie uzyskujemy tytuł magistra (bądź tytuł równorzędny – lekarz, lekarz weterynarii, dentysta). Studia jednolite magisterskie trwają, w zależności od kierunku, od 5 do 6 lat. Istnieją kierunki, które występują tylko w ramach studiów jednolitych magisterskich – są to:

  • medycyna
  • weterynaria
  • prawo i prawo kanoniczne
  • farmacja
  • stomatologia
  • fizjoterapia
  • analityka medyczna

Żeby pracować w określonych zawodach (np. lekarz, prawnik) należy ukończyć studia jednolite, czyli 5-6 lat ciągiem. Zwykle są to zawody wymagające dłuższej edukacji, objęte ścisłymi zasadami. Trudno jest przecież wyobrazić sobie tytuł lekarza np. po trzech latach dziennikarstwa i dwóch medycyny!

Zobacz: CO WYBRAĆ: LICEUM CZY TECHNIKUM?

Licencjat jakie to wykształcenie? Studia I stopnia a studia II stopnia

Studia licencjackie (I stopnia) trwają w Polsce trzy lata. Później można iść na studia magisterskie (II stopnia), które trwają dwa lata – razem 5 lat tak, jak większość kierunków jednolitych magisterskich. Tytuł licencjata daje więc wykształcenie wyższe – nie mamy jednak tytułu magistra, a tytuł licencjata. Ciężko byłoby wymienić wszystkie kierunki, które można wybrać, jeśli chodzi o studia licencjackie czy magisterskie – jest ich bardzo wiele, z różnorodnych dziedzin – nauki ścisłe, nauki społeczne, nauki humanistyczne… Najlepiej jest samodzielnie sprawdzić ofertę uniwersytetów czy akademii, które nas interesują. Niektóre kierunki nie są bardzo popularne, a mogą okazać się naprawdę ciekawe i praktyczne. 

Studia licencjackie kończą się obroną licencjatu – pierwszej pracy naukowej, którą ma do napisania student. Po studiach magisterskich trzeba obronić magisterkę. Na studiach jednolitych magisterskich nie otrzymujemy, po trzech latach, tytułu licencjata – nie trzeba też bronić licencjatu. Studia te to pięcioletni ciąg, nie dostaje się dyplomu ukończenia studiów I stopnia po trzech latach. Pisanie pracy licencjackiej wygląda nieco inaczej, niż magistra. Chodzi tu konkretnie o objętość pracy, a także wymagania. Na poziomie magistra trzeba wykazać się nieco bardziej! W końcu mamy już większą wiedzę, a także dłużej studiujemy dany kierunek. 

licencjat wykształcenie wyższe

Licencjat a magister – jakie to wykształcenie wyższe?

Tytuł licencjata zdobywa się po trzech latach studiów niejednolitych. Później można iść na studia magisterskie i zdobyć tytuł magistra – ale nie trzeba. Tytuł magistra można też zdobyć na innym kierunku studiów niż tytuł licencjata – np. tytuł licencjata na zarządzaniu, a magistra ekonomii. Można jednak zdecydować się na studia I i II stopnia na tym samym kierunku studiów.

Nie można połączyć dowolnego kierunku z jakimkolwiek innym – powinny być do siebie zbliżone np. z dziedziny nauk społecznych. Po trzech latach matematyki trudno byłoby iść na filologię polską. Rejestrując się na studia II stopnia zwykle dostępna jest lista kierunków studiów I stopnia, które pozwolą na kwalifikację. Warto brać pod uwagę, co będzie na potrzebne w przyszłej pracy. Do wyboru mamy przecież całą masę możliwości! Może marketing afiliacyjny?

Wykształcenie wyższe niepełne

Często spotykanym określeniem jest „wykształcenie wyższe niepełne”. Oznacza ono, że ktoś zaczął studia, ale ich nie skończył – zrezygnował bądź jest jeszcze w ich trakcie. Nie jest to jednak to samo, co tytuł licencjata. Trzeba też widzieć, że takie wykształcenie nie obowiązuje w momencie, gdy nie skończymy danego cyklu nauki. Musimy zaliczyć rok. Jednak w gruncie rzeczy nie ma to większej różnicy, gdyż wykształcenie wyższe niepełne niewiele nam daje. Chyba, że po prostu jesteśmy dopiero w trakcie nauki. Jeśli prowadzi to do ukończenia studiów, to pracodawcy na pewno wezmą pod uwagę ten fakt. 

wykształcenie wyższe

Czy wykształcenie wyższe jest obecnie koniecznością?

Często ludzie zastanawiają się, czy bez studiów można zrobić karierę lub w ogóle coś osiągnąć. Jak najbardziej! Jeśli tylko mamy jasny plan, pomysł na siebie i najlepiej dobry grunt do rozwijania. Jednak w większości przypadków studia są po postu koniecznością. Zdecydowanie łatwiej jest znaleźć stabilną, dobrze płatną pracę. Szczególnie w zawodach,w  których musimy mieć wiedzę specjalistyczną. Wykształcenie wyższe jest konieczne przy aspiracjach do zostania prawnikiem, lekarzem czy też innych zawodach medycznych. Jednak warto jeszcze przed zdobycie wykształcenia zacząć zbierać doświadczenie. Praca dla nieletnich czeka na Ciebie!

Trzeba jednak wiedzieć, że same studia są już bardzo ciężkie i wymagające. Mimo wszystko, jeśli to jest właśnie nasz cel i czujemy się w tym najlepiej, to warto się rozwijać! Wyższe wykształcenie w takich zawodach otwiera nam wiele możliwości. 

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki