Andrzej Duda: Edukacja i Kariera Polityczna
Data publikacji 23 maja 2023Andrzej Duda, ur. 16 maja 1972 roku w Krakowie, to polski prawnik i polityk, który obecnie pełni funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego długa droga zawodowa obejmuje różne etapy kształcenia i pracy, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. W niniejszym artykule przedstawiamy przegląd edukacji i kariery politycznej Andrzeja Dudy.
Dzieciństwo i młodość
Urodzony w Krakowie, Andrzej Duda jest synem Jana Dudy, profesora nauk technicznych i samorządowca, oraz Janiny Milewskiej-Dudy, profesor nauk chemicznych. Jego rodzice związali swoją działalność zawodową z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ma dwie młodsze siostry – Annę i Dominikę. Jego stryjem jest polityk Antoni Duda.
Rodzinne korzenie
W trakcie II wojny światowej brat dziadka Andrzeja Dudy, Franciszek Duda, walczył w szeregach Armii Krajowej na Podkarpaciu. Został zakatowany przez gestapo w więzieniu w Tarnowie. Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane. Dziadek Andrzeja Dudy od strony matki, Nikodem Milewski, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku jako kwatermistrz. Był piłsudczykiem. Jego matka a prababka Andrzeja Dudy, Joanna z domu Mrozowska, została wywieziona w czasie II wojny światowej przez Niemców i jej losy są nieznane. Brat Nikodema, Wiktor Milewski, walczył w partyzantce w województwie radomskim. Syn Nikodema, Lech Milewski, jako szesnastolatek walczył w powstaniu warszawskim. Następnie został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz, a poźniej także w Mauthausen, gdzie dożył wyzwolenia w 1945 roku.
Wykształcenie
Lata szkolne
Andrzej Duda uczęszczał do Szkoły Podstawowej im. Janka Krasickiego w Krakowie, a następnie do II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, gdzie zdał maturę w 1991 roku.
Studia i początki kariery zawodowej
W 1996 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego na podstawie pracy magisterskiej pt. „Wywłaszczenie nieruchomości pod budowę autostrad płatnych”, obronionej w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ. W czasie studiów startował w Akademickich Mistrzostwach Polski w narciarstwie alpejskim.
W 2003 roku nie zdał egzaminu na aplikację adwokacką, jednak kontynuował swoją edukację. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych na podstawie rozprawy zatytułowanej „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym” napisanej pod kierunkiem profesora Jana Zimmermanna i obronionej w 2004 roku.
Praca zawodowa
Andrzej Duda rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Katedrze Postępowania Administracyjnego UJ, a od października 2001 w Katedrze Prawa Administracyjnego UJ jako asystent. Wiosną 2005 roku założył własną kancelarię prawną. Był także wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.
Wczesna aktywność polityczna
W 1989 roku zaangażował się w kampanię Komitetu Obywatelskiego. W wyborach prezydenckich w 1990 i 1995 roku, jako wolontariusz, aktywnie wspierał kandydaturę Lecha Wałęsy.
Unia Wolności
W 2000 roku wstąpił do Unii Wolności, gdzie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego koła Podgórze Zachód. Był też członkiem rady nadzorczej krakowskiego TBS Południe.
Kariera polityczna
Ministerstwo Sprawiedliwości
Od 1 sierpnia 2006 do 15 listopada 2007 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Funkcję ministra sprawiedliwości pełnił wówczas Zbigniew Ziobro. W resorcie odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową i przebieg informatyzacji.
Kancelaria Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego
16 stycznia 2008 Lech Kaczyński powołał go na stanowisko podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Pracował tam do 5 lipca 2010 roku.
Rada Miasta Krakowa, Sejm RP i Parlament Europejski
W wyborach samorządowych w 2010 kandydował bez powodzenia na prezydenta Krakowa, ale uzyskał mandat radnego miasta. W 2011 wystąpił w filmie dokumentalnym o katastrofie smoleńskiej pt. „Mgła”. Był także jednym z założycieli stowarzyszenia Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W wyborach parlamentarnych w 2011 został wybrany na posła VII kadencji w okręgu krakowskim. W Sejmie VII kadencji zasiadał m.in. w Komisji Ustawodawczej oraz jej podkomisji stałej do spraw Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
W styczniu 2014 został szefem kampanii PiS przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał w nich mandat eurodeputowanego VIII kadencji.
Wybory prezydenckie w 2015
6 grudnia 2014 rada polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę z ramienia partii w wyborach prezydenckich w 2015. W drugiej turze wyborów z 24 maja 2015 został wybrany na urząd prezydenta RP, pokonując w głosowaniu ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.
Wybory prezydenckie w 2020
5 lutego 2020 Andrzej Duda ogłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach prezydenckich 10 maja 2020. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca 2020, a Andrzej Duda uzyskał reelekcję, zdobywając 51,03% głosów w drugiej turze głosowania.
Podsumowanie
Andrzej Duda, obecny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, to postać o bogatym doświadczeniu zarówno w dziedzinie nauki, prawa, jak i polityki. Jego wykształcenie i kariera zawodowa przyczyniły się do jego sukcesów na scenie politycznej, a także do jego osobistego rozwoju. Jego długa droga zawodowa i polityczna jest dowodem na to, że wytrwałość i zaangażowanie mogą prowadzić do osiągnięcia wyjątkowych rezultatów.