Co daje urlop wychowawczy i kto może się na niego wybrać
Data publikacji 19 sierpnia 2020
Urodzenie dziecka to bez wątpienia zwrotny moment w życiu każdego człowieka. Wtedy konieczne jest ograniczenie aktywności zawodowej, ponieważ maluszek w rodzinie oznacza sporo nowych wyzwań i obowiązków. W związku z tym ustawodawca dla osób pracujących przygotował pewne możliwości, które pozwalają na czasowe ograniczenie czy zawieszenie aktywności zawodowej. Mowa tutaj o urlopie macierzyńskim, a następnie o urlopie wychowawczym. Czym się one od siebie różnią, kto może z nich skorzystać? Poniżej garść podstawowych informacji na ten temat.
Czym jest urlop macierzyński
Tuż po urodzeniu dziecka kobieta może przejść na urlop macierzyński. Pierwszych kilka tygodni to tak naprawdę obowiązek, wtedy trzeba swoją aktywność zawodową zredukować do zera. Kobieta jest w połogu, co oznacza, że jej ciało musi się zregenerować i wrócić do pełnej sprawności. Później można korzystać z przywilejów, jakim jest płatny urlop macierzyński. Jest to urlop, na którym można przebywać aż do ukończenia przez dziecko 1 roku życia. Oczywiście może trwać on też krócej. Wszystko zależy od indywidualnej decyzji. W tym czasie mama, w zależności od tego co wybierze, może otrzymywać 80 lub 60% pensji, którą otrzymywała przed porodem. Ważne jest to, że na urlop macierzyński może wybrać się też ojciec dziecka. Wtedy analogicznie jest on nazywany urlopem tacierzyńskim. Współczesne pary, które często dzielą po równo opiekę nad dzieckiem, tak by każda ze stron mogła rozwijać się zawodowo, niejednokrotnie decydują się na to rozwiązanie.
Polecamy również: Jak poradzić sobie z trudnym szefem
Co daje urlop wychowawczy i czym jest
Po ukończeniu urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego, któryś z rodziców może wybrać się na urlop wychowawczy. Co daje urlop wychowawczy? W tym czasie rodzic nie otrzymuje już poborów od swojego pracodawcy. Oznacza to, że zostaje się bez pensji. Jednocześnie wciąż jest się zatrudnionym w swoim macierzystym miejscu pracy. Pracodawca nie może zwolnić pracownika, z reguły nie może też odmówić udzielenia mu urlopu wychowawczego. Dla niektórych jest to dobry sposób na przeczekanie na przykład restrukturyzacji w firmie. Inni wybierają urlop wychowawczy, a w tym czasie rozwijają własną działalność, stawiają pierwsze kroki w swoich osobistych biznesach. Istnieje również możliwość pracy w innym miejscu, kiedy w swoim macierzystym miejscu pracy ma się urlop wychowawczy. Generalnie pracodawca może ściągnąć pracownika do pracy, jeżeli zasięgnie informacji, że pracuje on w innym miejscu. W praktyce wygląda to jednak tak, że takie złośliwości zdarzają się stosunkowo rzadko.
Co zatem daje urlop wychowawczy?
To często dobry moment na analizę swojej sytuacji zawodowej i podjęcie nowych wyzwań. Do urlopu wychowawczego prawo ma zarówno mama dziecka, jak też tata. Grunt, aby w tym samym czasie przebywała na nim tylko jedna osoba. Łącznie na urlopie można przebywać 36 miesięcy kalendarzowych. Ten okres można realizować ciągiem, lub też podzielić sobie urlop wychowawczy na kilka części. Nie powinno być ich więcej niż 5. Urlop wychowawczy bywa wybierany również po to, aby na spokojnie rodzina mogła zmierzyć się z nowym wyzwaniem, jakim jest pójście dziecka do żłobka lub do przedszkola.