Jak wygląda akt poświadczenia dziedziczenia? Procedury, terminy i formalności
Data publikacji 21 lutego 2024
Czym jest akt poświadczenia dziedziczenia i kiedy jest on sporządzany? Czy każdy, kto przyjmuje spadek jest zobowiązany do przygotowania? Jakie są wymagania, terminy i formalności? Przekonajmy się!
Śmierć bliskich osób jest trudnym okresem, nie tylko z uwagi na odejście, ale i formalności, które są z tym związane. Jednym z nim jest otwarcie spadku po śmierci spadkobiercy. Są na to odpowiednie procedury, a jedną z nich jest akt poświadczenia dziedziczenia. Do sporządzenia takiego aktu jest potrzebny notariusz.
Czym różni się stwierdzenie nabycia spadku, a notarialne poświadczenie dziedziczenia?
Te dwie procedury mają ten sam cel – przyjęcie spadku przez spadkobiercę. Jednakże różnicą jest czas dokonywania się procedur oraz same koszty. Stwierdzenie nabycia spadku jest sformalizowaną procedurą sądową. Jak już można się domyślać, może ona trwać nawet kilka lat. Jeżeli jednak sytuacja jest klarowna, nie istnieją żadne przeciwwskazania, https://www.kancelaria-notarialna.net/ będzie rekomendować drugą opcję, czyli poświadczenie dziedziczenia u notariusza, która będzie szybsza, tańsza i pozbawiona skomplikowanych procedur oraz wizyty w sądzie.
Akt poświadczenia dziedziczenia – czym jest?
Zacznijmy od podstaw – czym jest akt poświadczenia dziedziczenia? To dokument, który może sporządzić notariusz, mówiący o udziałach w spadku spadkobierców, spadkodawcy. Czyli mówiąc prościej, dokument, w którym „bliska” osoba przyjmuje spadek po śmierci drugiej osoby.
Jednak jest pewien niuans, ponieważ taki dokument ma nieco ograniczony zakres. Obejmuje takie samo dziedziczenie na podstawie odpowiedniej ustawy (oraz testamenty) jednak staje się bezwartościowy, jeżeli spadkodawca przed śmiercią przygotował testament szczegółowy.
Czym jest testament szczególny? Dokument przygotowany przez zmarłego w formie ustnej w obecności minimum trzech osób. Jest on ważny, nawet gdy został sporządzony chwilę przed śmiercią.
O czym nie można zapomnieć?
Każdy notariusz Warszawa Wola powie, że do przygotowania aktu poświadczenia dziedziczenia są niezbędne zgody wszystkich zainteresowanych (np. rodzeństwa w przypadku śmierci rodziców). Jeżeli jednak jeden z potencjalnych spadkobierców nie wyraża zgody, jedynym rozwiązaniem będzie sprawa przez sąd.
Jak przygotować się do sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia?
Aby przygotować ważny akt poświadczenia dziedziczenia, podczas całej procedury muszą być obecne wszystkie osoby zainteresowane (czyli takie na mocy ustawy bądź testamentu są spadkobiercami). Sama treść dokumentu została określona w odpowiednich artykułach, którymi będzie posługiwać się sam notariusz.
Do sporządzenia dokumentacji niezbędne będą akt zgonu, a także akty stanu cywilnego każdej z osób, która wchodzi w krąg spadkobierców. Jeżeli pojawiają się komplikacje rodzinne (np. sprawy rozwodowe), które mogą mieć wpływ na spadek, takie dokumenty również należy przedłożyć u notariusza.
Akt poświadczenia dziedziczenia gotowy – co dalej?
Kolejnym krokiem po przygotowaniu aktu poświadczenia dziedziczenia jest sporządzenie notarialnego poświadczenia dziedziczenia. Jeżeli sprawa nie budzi żadnych wątpliwości, procedury można zamknąć na tym etapie, a następnie dokonać wpisu o akcie do Rejestru Spadkowego. To właśnie ten moment niesie za sobą skutki prawomocnego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Jak też zostało to wspomniane wcześniej – obędzie się bez sprawy w sądzie.
Akt poświadczenia dziedziczenia jest najszybszą i najprostszą drogą do formalności. Jeżeli jednak jeden ze spadkobierców nie chce się zgodzić na takie procedury i uważa, że podział w żaden sposób nie jest sprawiedliwy, notariusz niestety nie pomoże i trzeba będzie odbyć często długą i skomplikowaną sprawę w sądzie.
Materiał zewnętrzny