Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Sklep internetowy

Sklep internetowy – idealny biznes online!

Data publikacji 26 marca 2021

W 2020 roku 14% całej sprzedaży detalicznej w Polsce odbywało się za pomocą Internetu. Jak wynika z raportu PwC, do 2026 roku wartość sektora e-commerce w Polsce ma wzrosnąć do 162 mld złotych, co oznacza średnioroczny wzrost na poziomie 12%.

Pandemia i gwałtowny rozwój platform handlowych sprawiły, że obecnie prowadzenie sklepu internetowego online może być proste i bardzo dochodowe. To szansa, by rozwinąć swoją działalność, zdobyć nowe kanały sprzedaży czy zamienić pasję w dobrze prosperujący biznes.

Dlaczego warto zdecydować się na założenie sklepu internetowego?


Założenie sklepu internetowego ma bardzo wiele zalet w stosunku do innych form sprzedaży. Przede wszystkim wiąże się ze znacznie niższymi kosztami: w tym przypadku nie musimy wynajmować lokalu, ponosić wydatków związanych z jego przystosowaniem do prowadzonej działalności czy opłacać czynszu. Uruchomienie strony internetowej i wdrożenie odpowiedniego oprogramowania jest znacznie tańsze, przez co obniża się również ryzyko związane z ewentualnym niepowodzeniem. To sprawia, że opłacalne staje się także otworzenie sklepu przez hobbystów, którzy, przykładowo, zajmują się produkcją rękodzieła po pracy na etacie. Jednocześnie sklep online to szansa na dotarcie ze swoją ofertą do klientów z całej Polski, a nawet prowadzenie wysyłki za granicę – co może przełożyć się na znacznie większe zainteresowanie asortymentem. Mimo tych ewidentnych korzyści, niektórzy mogą obawiać się, że otworzenie sklepu internetowego jest skomplikowane. To nieprawda: obecnie nowoczesne platformy e-commerce są bardzo funkcjonalne i intuicyjne, możesz szybko i wygodnie zaprojektować sklep w oparciu o gotowe kreatory i szablony.


Jak założyć sklep online krok po kroku?


Aby założyć sklep online, konieczne będzie założenie strony internetowej. W tym celu należy wykupić domenę i hosting. Domena to inaczej adres Twojej strony w Internecie, po wpisaniu którego można trafić do witryny. Hosting jest usługą dzierżawienia przestrzeni dyskowej na serwerze. Nad jego wyborem warto się dobrze zastanowić, gdyż będzie decydował o szybkości i niezawodności sklepu. Ceny hostingu w zależności od oferowanych parametrów mogą się znacząco różnić. Pamiętajmy również o tym, że niektóre z platform e-commerce udostępniają już hosting w ramach wybranego abonamentu.


Wybór odpowiedniego oprogramowania – jaka platforma e-commerce będzie najlepsza?


Zakładając sklep online na początku powinniśmy zdecydować się na wybór odpowiedniego oprogramowania dostosowanego do naszych potrzeb. W tym celu powinniśmy wybrać platformę e-commerce, czyli system, który umożliwia prezentację asortymentu, przyjmowanie zamówień, dokonywanie płatności i integrację ze stronami kurierskimi.

Platformy typu open source – platformy, które działają w oparciu o ogólnodostępny kod, który rozwijają programiści z całego świata. Wymagają instalacji na własnym serwerze i samodzielnego wdrożenia. Jeżeli zdecydujemy się na popularne platformy typu open source, takie jak Magento, WooCommerce, czy PrestaShop, to bez problemu powinniśmy znaleźć pomoc techniczną. Są to rozwiązania, które łatwo można dostosować do potrzeb rozwijającej się działalności na każdym jej etapie.

Platformy abonamentowe – rozwiązania, które pozwalają uruchomić sklep internetowy online nawet w kilka minut. W zamian za miesięczną opłatę abonamentową możemy korzystać z wygodnego oprogramowania w chmurze. Korzystając z wygodnych szablonów, masz możliwość rozpoczęcia sprzedaży „od zaraz”. W ten sposób działają znane platformy e-commerce takie jak Sky-shop.pl
Rozwiązania dedykowane – kosztowne rozwiązania projektowane indywidualnie dla największych graczy na rynku.

Po instalacji oprogramowania powinniśmy dopracować wygląd sklepu i możemy rozpocząć dodawanie kategorii produktów, a także ich zdjęć i unikalnych opisów. Platformy e-commerce umożliwiają łatwe podłączenie bramek płatności i integrację z systemami kurierskimi. Oczywiście, aby Twój sklep był popularny, musisz pomyśleć o jego promocji, na przykład w mediach społecznościowych. Warto zadbać również o pozycjonowanie strony.


Zwróć uwagę na aspekty prawne!


Istnieje możliwość prowadzenia sklepu internetowego online bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, pod warunkiem, że Twój dochód ze sprzedaży nie przekroczy połowy pensji miesięcznej – czyli w 2021 roku – 1400 zł brutto. Jeżeli chcesz czerpać większe zyski, konieczne będzie zarejestrowanie firmy.  Zgodnie z polskim prawem, aby rozpocząć przyjmowanie zamówień, musisz opublikować regulamin zgodny z aktualnymi przepisami i politykę prywatności zgodnie z RODO.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?