Wymarzona praca – co ją charakteryzuje?
Data publikacji 16 września 2020
Człowiek pracuje przez większość swojego życia. Na co zwracać uwagę, przy wyborze miejsca zatrudnienia? Czy aplikować na pierwsze lepsze stanowisko, czy jednak zaczekać na bardziej dopasowane do naszych kwalifikacji i preferencji?
Praca w wymarzonym zawodzie
Większość ludzi całkiem świadomie kształci się w określonym kierunku. Jest on najczęściej zbieżny z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. Zatem dobrze by było, aby wykorzystywać zdobytą edukację w pełni. Najlepiej jest więc podążać konsekwentnie raz obraną ścieżką kariery. Można wówczas liczyć na największe możliwości rozwoju, a także czerpanie zadowolenia z wypełniania obowiązków zawodowych. Praca, która sprawia satysfakcję jest realizowana najefektywniej. To czysta przyjemność, a nie przymusowe odbębnianie godzin. Poprzez zarobkowe wykonywanie ulubionego zajęcia można osiągnąć poczucie spełnienia i samorealizacji.
Wysokie zarobki
Wymarzona praca kojarzy się nieodzownie z odpowiednim poziomem wynagrodzenia. Wysokość stałej pensji przekłada się zawsze na poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Im więcej człowiek zarabia, tym bardziej czuje się doceniony. Z tego względu niektórzy, preferują prowizyjny system wynagrodzeń lub chcą pracować na akord. Wolą otrzymywać płacę, która zależy od efektów, a nie od liczby przepracowanych godzin.
Polecamy również: Motywy wyboru zawodu
Przyjazna atmosfera
Ciężko wyobrazić sobie, aby wymarzone miejsce pracy znajdowało się w obskurnym biurze, podzielonym na ciasne boksy. W zimnej i głośnej hali produkcyjnej, w zakurzonym magazynie, w którym panuje wielki bałagan lub w podobnie zaniedbanym mało atrakcyjnym miejscu.
Kluczowe jest to, w jaki sposób pracownik jest traktowany przez swojego pracodawcę. Decyduje o tym wiele rzeczy. Liczą się odpowiednie i komfortowe warunki. Schludny wygląd stanowiska. Właściwe oświetlenie. Wyposażenie w stosowne narzędzia oraz środki ochronne gwarantujące bezpieczeństwo. Np. gogle, rękawice, nauszniki przeciwhałasowe, wygodny i ergonomiczny fotel.
Istotna jest również panująca w pracy atmosfera. Ludzie muszą być szanowani. Każdy powinien dobrze wiedzieć, co leży w granicach jego kompetencji. Za co jest odpowiedzialny. Dobrze, kiedy minimalizuje się stres związany z wykonywaniem zadań służbowych.
Zatrudnienie blisko domu
Najlepsza praca znajduje się na tyle blisko miejsca zamieszkania, aby dało się do niej dotrzeć na piechotę. Ewentualnie hulajnogą lub rowerem. Nikt nie lubi tracić czasu na długie dojazdy. Szczególnie teraz, kiedy świat pełen jest nowych epidemicznych zagrożeń.
Dla niektórych pożądaną alternatywą będzie możliwość pracy zdalnej. Wiele osób preferuje tzw. chałupnictwo. Np. dla młodych matek, osób niepełnosprawnych lub przewlekle chorych często jest to jedyna możliwość na utrzymanie aktywności zawodowej.
Praca marzeń to pojęcie bardzo szerokie i uzależnione od indywidualnych upodobań. Najważniejsze, aby jej wykonywanie sprawiało frajdę oraz gwarantowało godziwe wynagrodzenie. W żadnym wypadku nie może odbijać się negatywnie na zdrowiu ani narażać na nadmierny stres.