Co to jest SXO?
Data publikacji 27 maja 2022Prowadzisz swoją stronę internetową? Zapewne chcesz, aby zajmowała jak najwyższe pozycje w wyszukiwarce. Dzisiaj, aby wyprzedzić konkurencję, trzeba śledzić aktualne trendy i być na bieżąco z aktualizacjami Google. Poznaj strategię SXO, która łączy tradycyjną optymalizację SEO z User Experience, czyli doświadczeniami użytkownika. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść SXO dla Twojego biznesu. Sprawdź, z czyjej pomocy skorzystać, aby zbudować widoczność w sieci i zdobyć zadowolonych klientów.
Co oznacza skrót SXO?
SXO to skrót od Search Experience Optimization. Jest to strategia marketingowa, która ma taki sam cel co SEO. Chodzi więc o to, aby podnieść pozycję danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google.
SXO to tak naprawdę połączenie SEO i UX (User Experience), czyli doświadczeń użytkownika, który korzysta z danej strony WWW. Dlaczego UX jest dziś tak ważny? Otóż Google w zeszłym roku opublikował nową aktualizację o nazwie Core Web Vitals. Jest ona częścią pakietu Page Experience. Aktualizacja ta wiąże się z tym, że algorytmy podczas oceniania stron internetowych i ustalania ich pozycji w wynikach wyszukiwania, biorą pod uwagę właśnie doświadczenia użytkownika, a więc User Experience. Można więc powiedzieć, że SXO stało się ważniejsze niż samo SEO.
Zastanawiasz się, na czym właściwie polegają działania SEO? Czym dokładnie jest UX? W jaki sposób to się wszystko łączy? Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu.
Czym jest i na czym polega SEO?
SEO (Search Engine Optimization) to optymalizacja stron internetowych pod wyszukiwarki, takie jak Google. Jest to szereg działań, które mają na celu zwiększenie widoczności danej strony w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
SEO to bardzo ważny proces. Im wyżej wyświetla się bowiem dana witryna w Google, tym więcej osób ją odwiedza. Pamiętaj jednak, że proces ten jest czasochłonny oraz wymaga wiedzy, umiejętności i prowadzenia działań na bieżąco.
Na czym polegają działania SEO? Na udoskonalaniu wszystkich elementów na stronie, które mają znaczący wpływ na jej widoczność w wyszukiwarce. Czynników wpływających na pozycję strony w Google jest mnóstwo. Na ogół działania SEO dzielimy na dwa rodzaje: działania on-site, czyli te prowadzone na stronie oraz off-site, które są wykonywane poza optymalizowaną stroną.
Działania on-site to czynności z zakresu Content Marketingu oraz optymalizacja witryny pod kątem technicznym. Należy tutaj zadbać m.in. o:
- optymalizację treści na stronie, ich wysoką jakość i regularne aktualizowanie,
- odpowiednie słowa kluczowe,
- optymalizację meta danych,
- odpowiednią strukturę tekstu, nagłówki H1, H2, H3, uporządkowanie treści,
- stosowanie linkowania wewnętrznego,
- poprawne i przyjazne adresy URL,
- szybkość ładowania strony,
- responsywność strony, czyli dostosowanie do urządzeń mobilnych,
- bezpieczeństwo, czyli certyfikat SSL.
Działania off-site to przede wszystkim zadbanie o wartościowe linki zewnętrzne. Są to linki, które znajdują się na innych serwisach i kierują do Twojej witryny. Dzięki nim można zdobyć dodatkowy ruch. Odnośniki do strony można umieszczać w dobrych jakościowo serwisach, katalogach firm, Social Mediach czy na branżowych forach internetowych. Warto też zadbać o firmową wizytówkę w Google Moja Firma, która powinna zawierać wszystkie najważniejsze informacje i być prawidłowo zoptymalizowana.
Co to jest UX?
Oprócz działań SEO ważne jest też zadbanie o UX. Jak już zostało wspomniane, UX (User Experience) to doświadczenia użytkownika, który korzysta z danej strony czy sklepu internetowego. Głównym celem działań UX jest odkrywanie, jakie są oczekiwania, potrzeby i preferencje użytkownika oraz na podstawie tej wiedzy ciągłe ulepszanie swojej strony WWW. Zasady UX są obecnie ważne dla algorytmów, które oceniają daną stronę i decydują, na której pozycji ją umieścić.
Firmowa strona internetowa zgodna z UX jest przede wszystkim:
- atrakcyjna wizualnie – powinna mieć odpowiednią kolorystykę, estetyczny, nowoczesny wygląd, wysokiej jakości grafiki i zdjęcia,
- przejrzysta – wszystkie elementy na stronie powinny znajdować się w dobrze widocznych miejscach, tak, by użytkownik od razu znajdował interesujące go informacje. Sprawi to, że strona będzie użyteczna, funkcjonalna i wygodna w przeglądaniu,
- intuicyjna – internauta powinien łatwo poruszać się po witrynie oraz wiedzieć, gdzie w danym momencie się znajduje i jakie działania ma podjąć. Ważna jest tutaj m.in. nieskomplikowana i logiczna budowa strony, ścieżka breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa czy wzywające do działania komunikaty CTA (call to action),
- responsywna, czyli dopasowana do szerokości każdego ekranu i dostępna na każdym urządzeniu (komputerze, smartfonie, tablecie),
- szybka w działaniu – nikt nie lubi czekać, dlatego strona powinna ładować się szybko i sprawnie – maksymalny czas ładowania to 2-3 sekundy.
Strona internetowa powinna też zawierać wszystkie najważniejsze informacje, w tym dane kontaktowe oraz różne formy kontaktu. Nie powinna natomiast zawierać żadnych błędów, które mogłyby odstraszyć użytkownika.
Podsumowując, w myśl zasad UX witryna internetowa ma być zaprojektowana tak, aby była użyteczna, łatwa, wygodna, przyjemna w przeglądaniu i przyjazna dla internautów. Użytkownik powinien z przyjemnością korzystać ze strony i chcieć zostać na niej dłużej. Pamiętaj, że atrakcyjna strona WWW to wizytówka firmy i narzędzie do budowania jej pozytywnego wizerunku.
Dlaczego warto stosować strategię SXO?
Połączenie zasad SEO i UX pozwala zoptymalizować stronę internetową i sprawić, że będzie ona przyjazna zarówno dla robotów wyszukiwarek, jak i użytkowników. Dzięki wdrożeniu strategii SXO zbudujesz widoczność w sieci i zyskasz więcej zadowolonych użytkowników. Przyjemna w przeglądaniu, intuicyjna strona przyciąga internautów, skłania ich do skorzystania z oferty lub wykonania innego działania (np. zapisu do newslettera) oraz zachęca do powrotu na stronę. Jeśli ludzie będą wracać na Twoją witrynę, zdobędziesz stałych, lojalnych klientów, a tym samym zwiększysz swoje wyniki sprzedażowe. Większy ruch na Twojej stronie docenią też algorytmy, umieszczając ją na wyższych pozycjach.
Chcesz zadbać o wysoką pozycję w Google? Nawiąż współpracę z WeNet
Jak już wiesz, proces optymalizacji strony wymaga umiejętności technicznych, czasu, cierpliwości i nie jest czynnością jednorazową. Działania trzeba prowadzić na bieżąco i dostosowywać je do nieustannie zmieniających się wymogów algorytmów.
Dzisiaj SEO to nie wszystko. Aby zyskać dobrą widoczność w Internecie, należy zadbać też o pozytywne doświadczenia użytkownika. Chcesz, aby Twoja witryna była przyjazna zarówno dla Google, jak i dla internautów? Powierz optymalizację swojej strony w ręce profesjonalistów. Firma WeNet od lat świadczy usługi związane z pozycjonowaniem stron. Specjaliści zadbają, aby Twoja witryna osiągnęła jak najlepszą widoczność w wynikach wyszukiwarek, zdobyła wartościowy ruch i pozyskała nowych, zadowolonych klientów.
Eksperci wykonają audyt Twojej strony internetowej, sprawdzą jej kondycję i ustalą, co trzeba na niej poprawić. Dopasują rozwiązania dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Przygotują odpowiedni plan działania, wprowadzą niezbędne zmiany na stronie, a co miesiąc przedstawią Ci efekty przeprowadzonych prac. Wejdź na WeNet.pl i skorzystaj z oferty.