Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes SMTP

Co to jest SMTP?

Data publikacji 26 lipca 2021

SMTP jest nazwą protokołu pocztowego, z którym można mieć styczność podczas konfiguracji serwera poczty wychodzącej. Skrót pochodzi z języka angielskiego i oznacza Simple Mail Transfer Protocol.

Poprawna konfiguracja programu


Po poprawnym skonfigurowaniu programu pocztowego jest możliwa wysyłka wiadomości e-mail do określonego adresata. Niestety nie jest możliwa pełna synchronizacja folderów pocztowych, co dla niektórych osób może być dużym utrudnieniem. Połączenie z serwerem poczty wychodzącej jest nawiązywane w chwili wysłania wiadomości. Po wysłaniu wiadomości serwer pocztowy odrzuci lub dostarczy odebraną wiadomość. Ma na to wpływ przede wszystkim konfiguracja, dlatego najlepiej skorzystać z usług osoby, która wie co to SMTP. Należy mieć na uwadze, że są różne zasady funkcjonowania serwerów, a część administratorów wprowadza nawet limity. Popularnym rozwiązaniem jest ograniczenie liczby wysyłanych wiadomości na godzinę. Przyczyną takich działań jest przede wszystkim spam, ale także zbyt duże kolejki na pocztowych serwerach, których używa wiele osób. Warto zwrócić uwagę na fakt, że obecnie nie istnieją żadne alternatywy dla protokołu SMTP, który jest wykorzystywany na całym świecie.

Bezpieczna poczta elektroniczna


Należy mieć na uwadze, że SMTP można też zobaczyć przy formularzach kontaktowych w internecie. Bezpieczne wysyłanie poczty przez serwer wychodzący jest możliwa dzięki autoryzacji SMTP. Jest to także zabezpieczenie przed wysyłaniem wiadomości przez nieuprawnione do tego osoby. Uwierzytelnianie serwera poczty wychodzącej jest bardzo ważne, dlatego należy pamiętać, żeby zawsze tego wymagać. SMTP można określić jako zestaw poleceń przeznaczony do kierowania przesyłaniem poczty elektronicznej. Serwer SMTP podczas konfiguracji powinien być ustawiony według ustawień SMTP lokalnego dostawcy. W przypadku serwera poczty przychodzącej można ustawiać inne serwery niż SMTP. Działanie protokołu SMTP jest bardzo proste, dlatego po kilku godzinach powinien on być zrozumiały dla każdego. Dowolny klient poczty e-mail jest pośrednikiem, dzięki któremu wiadomość może zostać wysłana.

Program pocztowy


Warto również pamiętać, że program pocztowy nie musi być koniecznie zainstalowany na komputerze, ponieważ można skorzystać z klienta przeglądarkowego poczty e-mail. Wadą protokołu SMTP jest brak możliwości weryfikacji nadawcy wiadomości. To powoduje, że SMTP nie ma tak naprawdę skutecznej ochrony przed spamem lub phishingiem. Niezwykle ważnym etapem jest konfiguracja serwera SMTP w programie pocztowym. W tym celu trzeba ustalić adres serwera, nazwę użytkownika, port, a także adres e-mail. Ostatnim krokiem jest zaznaczenie opcjonalnego szyfrowania połączenia. SMTP działa na podstawie inicjalizacji usług pocztowych. Takie rozwiązanie sprawia, że jest możliwe nawiązanie połączenia między serwerem wysyłającym oraz odbierającym. Zadaniem serwera odbierającego jest odpowiadanie na komendy przesyłane przez serwer wysyłający. Warto zwrócić uwagę na fakt, że protokół SMTP jest stosowany na całym świecie i jak na razie nie został wynaleziony żaden godny substytut.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki