Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Comarch APS

Comarch APS – jak skutecznie planować w przedsiębiorstwie produkcyjnym?

Data publikacji 1 grudnia 2024


Wątpiący nieco w przyszłość, mówią, że nie ma co planować, bo za chwilę otoczenie może się zmienić i wszelkie plany, mówiąc kolokwialnie, wezmą w łeb. Z takim nastawieniem trudno byłoby im osiągnąć sukces w biznesie. Planować zawsze trzeba, a plan powinien uwzględniać różne czynniki i okoliczności. Jednak mając na uwadze złożoność procesów technologicznych w firmach produkcyjnych, nie da się tego robić tylko z pomocą ołówka i kalendarza. Aby plany były skuteczne, muszą uwzględniać setki, a czasem tysiące czynników, których człowiek nie jest w stanie sam objąć umysłem. Potrafi to jedynie sztuczna inteligencja i zaawansowane algorytmy, które tworzą systemy ułatwiające optymalne zarządzanie czasem i zadaniami. Zobacz, jak z Comarch APS obniżyć koszty produkcji i poprawić wydajność całego procesu wytwórczego.

Bez planu nie ma sukcesu

Grzegorz Ciechowski w utworze Będzie plan śpiewał: „Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, a tak zakłada plan”. No właśnie, jeśli ma dobrze pójść, musi być plan, dobry plan (czytaj: optymalny). Le Corbusier wielki planista, który sugerował słowo Plan pisać wielką literą, mówił, że sporządzić plan, to znaczy doprecyzować, ustalić koncepcję. Plan to szereg działań ułożonych w ciągu logiczno-przyczynowo-skutkowym w celu osiągnięcia założonej strategii. W sektorze produkcyjnym planowanie to warunek konieczny sukcesu. O ile jeszcze w małym zakładzie stolarskim skutecznie można coś zaplanować tradycyjnymi sposobami, tak w średnim czy dużym zakładzie produkcyjnym, jest to niemożliwe. Jednak nie tylko wielkość produkcji uzasadnia sięgnięcie po profesjonalne narzędzia do planowania, ale także jej złożoność. Na szczęście dzisiaj z pomocą przychodzą nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, która wykorzystywana jest w systemach klasy APS (Advanced Planning and Scheduling). To systemy, których celem jest optymalizacja procesów produkcyjnych i efektywne zarządzanie zasobami w celu maksymalizacji wydajności i minimalizacji kosztów.

Comarch APS

Aplikacja Comarch APS przeznaczona jest dla firm z branży produkcyjnej i logistycznej. To nowe webowe narzędzie do zaawansowanego planowania i harmonogramowania. Program po zebraniu wszystkich danych, także tych dostępnych w systemie firmowym ERP i przeanalizowaniu ich, jest w stanie opracować optymalny plan. Aplikacja przy planowaniu uwzględnia informacje dotyczące zamówień Klientów, terminów dostaw, priorytetów zamówień, wykorzystywanych w produkcji technologii, wymaganych zasobów produkcyjnych (maszyny, narzędzia, pracownicy, wydziały produkcyjne), stanów magazynowych, dostępności surowców (np. wymagana ilość do produkcji), harmonogramów produkcji i wielu innych czynników mających wpływ na efektywność. Program pozwala na tworzenie wielu planów alternatywnych, zaprojektowanych według różnych ograniczeń lub metod. Poszczególne wersje będą oznaczone odpowiednimi statusami: „W przygotowaniu”, „Archiwalny”, „Zatwierdzony”. Jeden z nich może zostać oznaczony jako „Główny”, wysłany do systemu ERP i potem realizowany. 

Zaawansowane planowanie – korzyści

APS to wysoko specjalistyczne narzędzie, bezpośrednio zintegrowane z Comarch ERP XL, przeznaczone dla menadżerów produkcji i planistów, do których obowiązków należy optymalizacja harmonogramów produkcji, tak, aby przy wykorzystaniu dostępnych zasobów, jak najlepiej zrealizować wyznaczone wcześniej wskaźniki biznesowe. Optymalizacja harmonogramu produkcji z wykorzystaniem Comarch APS, zapewnia firmom produkcyjnym wymierne korzyści:

  • Obniżenie kosztów produkcji, dzięki skróceniu czasu przezbrojeń maszyn oraz zmniejszeniu poziomu zapasów.

  • Wzrost wydajności produkcji poprzez maksymalizację wykorzystania dostępnych zasobów oraz skrócenia cyklów produkcyjnych.

  • Optymalizacja zapasów poprzez precyzyjne prognozowanie zapotrzebowania, przy uwzględnieniu czasów dostaw i przepływu materiałów w procesie produkcyjnym.

  • Zwiększenie skuteczności planowania na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa.

  • Wzrost poziomu satysfakcji Klientów, dzięki podawaniu wiarygodnych czasów realizacji i dotrzymywaniu terminów dostaw produktów.

  • Wzrost konkurencyjności, dzięki zwiększeniu wydajności przy zachowaniu jakości firma może sprostać nawet największym wymaganiom zarówno rynku, jak i Klientów.

APS – planowanie w praktyce

System Comarch APS został stworzony przez zespół UX we współpracy z przedsiębiorstwami produkcyjnymi. Dzięki temu program jest nie tylko intuicyjny w obsłudze, ale także posiada wszystkie niezbędne funkcje do skutecznego planowania w przedsiębiorstwach produkcyjnych. W każdej chwili planista można zmienić horyzont czasowy (godzina, dzień i tydzień) wyświetlanych operacji produkcyjnych, sterować skalą wykresu, jak i filtrować widoczne operacje na wykresie Gantta po zasobach i oddziałach.

Czytelny wykres za pomocą kolorowych pasków obrazuje procesy planowane w torach zasobów, które zostały przypisane w planowaniu w Comarch APS. Z poziomu danej operacji można przejść do szczegółów zlecenia produkcyjnego, z którym jest związana.

Harmonogram produkcji

Planiści za pomocą Comarch APS mogą w szybki sposób przeanalizować kluczowe statystyki związane z danym wariantem produkcji i wybrać ten optymalny dla procesu produkcyjnego w przedsiębiorstwie. W podsumowaniu użytkownicy znajdą informacje o takich elementach jak:

  • najważniejsze parametry harmonogramu m.in. długość okresu planistycznego czy liczba planowanych zleceń produkcyjnych,

  • liczba/procent zaplanowanych i niezaplanowanych zleceń produkcyjnych,

  • liczba/procent operacji produkcyjnych z i bez konfliktów,

  • czas trwania operacji,

  • ilość/procent wyrobów planowo realizowanych w terminie i mających opóźnienia,

  • dostępność i obciążenie zasobów produkcyjnych,

  • najczęściej wykorzystywane w operacjach gniazda robocze,

  • najbardziej obciążone gniazda robocze.

Nieocenioną opcją jest możliwość porównania kilku wariantów harmonogramu produkcji. Planista może utworzyć kilka wersji symulacji harmonogramu produkcji, a następnie je porównać. Czytelny widok wersji harmonogramu pozwala planiście szybko określić różnice w kluczowych parametrach planu produkcji:

  • sumaryczny czas trwania produkcji,

  • liczba/procent pozycji zleceń produkcyjnych zaplanowanych w terminie,

  • liczba/procent pozycji opóźnionych zleceń produkcyjnych,

  • procent obciążenia gniazd roboczych,

  • procent obciążenia zasobów produkcyjnych.

Podsumowanie

W systemie Comarch APS zostały zaimplementowane innowacyjne technologie i zaawansowane mechanizmy, które umożliwiają planowanie i przeplanowanie dużej liczby operacji produkcyjnych o wysokiej złożoności, w szybki sposób. To pozwala na dużą oszczędność czasu pracy planisty, możliwość realizowania wielu symulacji harmonogramu produkcji i sprawne reagowanie na zmieniające się czynniki związane z procesem produkcyjnym.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?