Ekonomia – czym jest i dlaczego warto ją studiować?
Data publikacji 31 stycznia 2024Ekonomia to pojęcie określające naukę o tym, jak ludzie podejmują decyzję w obliczu ograniczoności zasobów. Obserwując różne dziedziny życia, można śmiało powiedzieć, że wszelkie zasoby mają charakter względny, a umiejętne korzystanie z nich to klucz do sukcesu. Studia ekonomiczne przygotowują przyszłych ekonomistów do wykonywania satysfakcjonującej pracy na różnych stanowiskach i w różnych sektorach gospodarki. Jeżeli masz zdolności analityczne i lubisz wyzwania w pracy, studia ekonomiczne to kierunek dla Ciebie.
Co daje studiowanie ekonomii?
Studia ekonomiczne przygotowują studentów do tego, by byli w stanie samodzielni analizować, oceniać i interpretować zjawiska gospodarcze i społeczne oraz jak tę wiedzę wykorzystywać w praktyce.
Absolwenci zdobywają kompetencje pozwalające rozpoznawać tendencje zmian warunków lokalnych i globalnych na różnych poziomach rozwoju społeczno-gospodarczego. Poznają też narzędzia pozwalające nauczyć się modelować i przewidywać zjawiska gospodarcze.
Oprócz tego podczas nauki studenci poznają aktualną i wszechstronną wiedzę o mechanizmach funkcjonowania przedsiębiorstw, sektora finansów publicznych, banków, rynków finansowych, zakładów ubezpieczeń i gospodarki w ogólnym rozumieniu.
W zależności od indywidualnych zainteresowań, przyszli studenci mogą wybierać spośród różnych specjalności na kierunku ekonomii.
Ekonomia w Powiślańskiej Szkole Wyższej
W Powiślańskiej Szkole Wyższej na Wydziale Nauk Ekonomiczno-Społecznych dostępnych jest aż osiem ekonomicznych specjalności studiów licencjackich I stopnia: finanse i rachunkowość, gospodarowanie zasobami ludzkimi, ekonomika transportu, ekonomia ochrony zdrowia, informatyka stosowana, ekonomia menedżerska, ekonomia procesów usługowych i produkcyjnych i agroekonomia.
Finanse i rachunkowość oraz Ekonomia menedżerska będzie dobrym wyborem dla osób chcących pracować w administracji publicznej, komórkach analiz, w planowaniu i zarządzaniu przedsiębiorstw i organizacji gospodarczych oraz w jednostkach budżetowych lub biurach rachunkowych.
Zarządzanie zasobami ludzkimi to kierunek, który warto ukończyć, by znaleźć zatrudnienie jako specjalista kadrowy lub personalny, menedżer średniego i wyższego szczebla w systemie gospodarowania zasobami ludzkimi, pracownik agencji zatrudnienia, doradca zawodowy czy specjalista do spraw rekrutacji.
Ekonomika transportu to specjalność, która pozwala zdobyć kwalifikacje do podjęcia współpracy z firmami transportowymi i wykonywania między innymi analizy procesów transportowych, planowania łańcucha dostaw, planowania i tworzenia systemów logistycznych, zastosowania narzędzi i technologii informatycznych, kalkulacji i optymalizacji kosztów transportu oraz zarządzania flota transportową w przedsiębiorstwie.
Ekonomia ochrony zdrowia to kierunek, który przygotowuje do pracy na stanowiskach analitycznych i kierowniczych różnego szczebla w sektorze ochrony zdrowia.
Informatyka stosowana umożliwia znalezienie pracy na stanowiskach związanych z projektowaniem, analizą i wdrażaniem systemów informatycznych, tworzeniem programów komputerowych, administrowaniem systemami informatycznymi i sieciami komputerowymi, tworzenia programów komputerowych i wykorzystania Internetu w biznesie.
Ekonomia procesów usługowych i produkcyjnych pozwala zdobyć niezbędną wiedzę do podjęcia pracy w charakterze eksperta ds. ergonomii pracy, inicjatora lub kierownika zespołów pracowniczych podejmujących działania usprawniające funkcjonowanie przedsiębiorstw czy doradcy w zakresie automatyzacji i robotyzacji systemów produkcyjnych.
Agroekonomia otwiera drogę do podjęcia pracy w doradztwie rolniczym, firmach zajmujących się produkcją i obrotem materiałem nasiennym, Centrach Doradztwa Rolniczego, Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego oraz firmach hodowlanych.
Wybierz studia ekonomiczne i zdobądź praktyczny zawód
Ekonomia to uniwersalny kierunek studiów o wielu specjalnościach, dzięki czemu każdy może wybrać tę ścieżkę zawodową, która go najbardziej pasjonuje.
Ekonomia jest bowiem nieodłącznym elementem każdego sektora gospodarki, a absolwenci tego kierunku z powodzeniem zajmują stanowiska kierownicze, pełnią funkcje specjalistów i ekspertów.
Materiał zewnętrzny