Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Jak pozyskać środki na firmę

Jak pozyskać środki na firmę? Metody finansowania, które warto znać!

Data publikacji 10 października 2022

Każde przedsiębiorstwo generuje koszty i potrzebuje środków, aby je opłacać. Podatki, składki ubezpieczeniowe, zakup towarów, rachunki, paliwo – to jedynie kilka przykładowych wydatków, które opłacają firmy. Jak pozyskać środki na ich regulowanie? Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru szeroka gamę metod finansowania działalności.Finansowanie wewnętrzne a zewnętrzne firmy

Firma może być finansowana zarówno ze środków wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Czym różnią się pomiędzy sobą te metody finansowania?

– Wewnętrzne finansowanie to środki należące do firmy, między innymi otrzymane od klientów w ramach zapłaty za towar czy usługi, posiadane oszczędności.- Zewnętrzne finansowanie to natomiast środki, które pochodzą z zewnątrz, na przykład od innych instytucji, urzędów, firm finansowych.

Oczywiście, najlepiej, aby firma finansowała działalność ze środków wewnętrznych, lecz też nie zawsze jest to możliwe. Okresowe wzrosty kosztów, brak zapłaty ze strony kontrahentów, inwestycje – to wszystko powoduje, że firmy często sięgają po finansowanie zewnętrzne.Jak uzyskać środki na finansowanie firmy?

Finansowanie zewnętrzne firmy jest w stanie pomóc jej w codziennej działalności i wspierać jej rozwój. W tym przypadku podział przedsiębiorstw ze względu na wielkość nie ma znaczenia, ponieważ zewnętrzne finansowanie jest pomocne zarówno dla mniejszych, jak i większych firm. Zmniejsza się wtedy ryzyko zatorów płatniczych, niewypłacalności, co może też prowadzić do upadłości biznesu.

Wobec tego wtedy, gdy celem jest zachowanie optymalnej płynności finansowej, jak pozyskać środki na finansowanie firm?

1. Kredyt obrotowy w rachunkuKredyt obrotowy ma postać linii kredytowej, debetu na koncie, więc przedsiębiorca może korzystać z niego według aktualnych potrzeb. Pieniądze są też łatwo dostępne.

To jedna z popularnych form pozyskania środków na działalność. Pozwala na łatwe opłacanie bieżących zobowiązań, bez konieczności każdorazowego zaciągania osobnych kredytów.

2. Karta kredytowaRównież stanowi ona prosty sposób pokrycia zobowiązań, zwłaszcza w przypadku firm, które często wykonują zakupy.

3. LeasingDzięki tej formie finansowania działalności przedsiębiorca może bardzo łatwo uzyskać potrzebne wyposażenia jak samochody, maszyny, meble do zakładu.

4. FaktoringKolejną metodą na poprawę płynności finansowej firmy jest finansowanie faktur, czyli faktoring.

Ta forma finansowania polega na opłacaniu faktur przez faktora – firmę faktoringową np. finea.pl. Faktury płacone są wtedy nawet w 24h od momentu ich wystawienia w wysokości do 90-100% ich kwoty.

Dodatkowo faktoring może też odbywać się bez regresu, co pozwala na uniknięcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta.

5. DotacjeMożna je uzyskać zarówno na rozpoczęcie, jak i rozwój działalności. Przyznają je różne instytucje, w tym Unia Europejska, urzędy pracy, poszczególne województwa.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki