Jak wygląda nowe Volvo XC60?

Volvo XC60 jest jednym z SUVów oferowanych przez szwedzkiego producenta. Segment ten jest bardzo ważny dla tej marki, więc niedawno pojawiło się nowe Volvo XC60, czyli de facto facelifting drugiej generacji tego modelu. Co zmieniło się w jego ramach?

Historia Volvo XC60

W XXI wieku doszło do sporych zmian na rynku motoryzacyjnym, które sprawiły, że SUVy bardzo zyskały na znaczeniu. Z tego powodu powstało nowe Volvo XC60, które po raz pierwszy zaprezentowano w 2008 roku, a aktualnie jest dostępna jego druga generacja, która niedawno przeszła facelifting. Pierwsze Volvo XC60 było SUVem klasy średniej, które podobnie jak inne auta tej marki od samego początku wyposażone było w wiele wszelkiego rodzaju systemów bezpieczeństwa w tym układ pomagający unikać stłuczki w mieście do prędkości 30 km/h, co w 2008 roku było naprawdę ciekawym systemem.

Obecna generacja Volvo XC60 zadebiutowała dopiero w 2017 roku, czyli aż dziewięć lat po premierze pierwszej edycji tego SUVa z segmentu D. Auto zostało znacząco odmienione w szczególności pod względem designu, który wyraźnie nawiązuje do większego Volvo XC90. Po 4 latach obecności rynkowej modelu zadecydowano o faceliftingu, który ogłoszono w roku 2021.

Co zmieniło się w nowym Volvo XC60?

Na pierwszy rzut oka nowe, poliftowe Volvo XC60 wydaje się dokładnie takie same jak wersja przed faceliftingiem. Z zewnątrz rzeczywiście może tak być, gdyż Szwedzi nie zdecydowali się na zmianę tego co działa. Dlatego nadwozie doczekało się jedynie minimalnych poprawek, które mogą być trudne do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka.

Z zewnątrz zadziało się niewiele, lecz na niezłe zmiany zdecydowano się we wnętrzu tego średniej wielkości SUVa. Tam zauważalna jest przede wszystkim zacieśniona współpraca z amerykańskim gigantem jakim jest Google. Dzięki temu nowe Volvo XC60 korzysta na przykład z map google, a ponadto do obsługi głosowej wykorzystano Asystenta Google. Dodatkowo zaktualizowano systemy wsparcia kierowcy, które mają pozwalać na jazdę pół-autonomiczną

Volvo XC60 jest ponadto napędzane jedynie przez silniki zelektryfikowane podobnie jak wszystkie pozostałe modele tej marki. Czystej spalinówki w szwedzkim aucie już nie uświadczymy. Dostępne są za to auta w konfiguracji mild hybrid, czyli MHEV, a także plug-in hybrid. Wtedy auto oznaczane jest jako Volvo XC60 Recharge. Może być to mylące, gdyż członu Recharge używa się również przy w pełni elektrycznych modelach XC40 oraz C40. Nie jest więc trudno pomylić się i uznać, że auto jest elektrykiem lub na odwrót. 

Redakcja ebiznes.org.pl