Na jaki kierunek studiów związany z finansami się wybrać?

Niektóre kierunki studiów są gwarancją dobrej pracy w przyszłości. Nie da się ukryć, że każdy myślący człowiek chciałby zainwestować w swoje wykształcenie, aby mieć kiedyś dobrą pracę, która zapewnia wysokie zarobki i rozwój. Szeroko rozumiana branża finansowa to zawsze świetna opcja dla tych osób, które mają analityczny umysł, lubią pracować z danymi, interesują się matematyką.

Zobacz także: https://ebiznes.org.pl/kim-jest-ekonomista-i-czym-sie-zajmuje/

Polecane kierunki studiów związane z finansami

Uczelnie kształcące na kierunkach szeroko związanych z finansami cieszą się bardzo dużą popularnością. To zupełnie naturalne. Można uczyć się zawodów, które są dochodowe, zapewniają możliwość pracy w instytucjach prężnie się rozwijających. Mowa tutaj na przykład o bankach, które uważane są za jedne z lepszych korporacji pozwalających na nieustanny rozwój i awansowanie. Ekonomia czy finanse i rachunkowość? Który z tych kierunków będzie lepszy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Tak naprawdę ludzie studiujący te kierunki często pracują w podobnych miejscach. Mogą to być wspominane wcześniej banki, ale też firmy prywatne, które mają swoje działy księgowe i finansowe. Finanse i rachunkowość to w dużym stopniu kierunek, na którym trzeba wykazać się skrupulatnością, cierpliwością i naprawdę analitycznym umysłem. To praca z dokumentami, które dzisiaj mają najczęściej formę elektroniczną. Można się w tym kierunku rozwijać, chociażby poprzez udział w studiach podyplomowych na biegłego rewidenta. Wtedy prowadzi się dochodowe audyty, pracując dla prawdziwych rekinów z tej branży. Bez wątpienia jest to finansowo bardzo dochodowa opcja, pozwalająca na spore zarobki. W te dzieci nie można coś po prostu pracować na spokojnie, zajmując się fakturami i rachunkami. Być może nie jest to praca najwyższych lotów, czasami bywa ona nawet nużąca, ale łączy się z dużą odpowiedzialnością. Kto zatem lubi pracę raczej stabilną i powolną, której mało jest stresu rozumianego jako konieczność szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, powinien być zadowolony.

Inne kierunki ekonomiczne

Inne kierunki szeroko związane z ekonomią, które warto brać pod uwagę podczas wyboru studiów, to bez wątpienia te związane z analityką finansową. Analitycy pracują nie tylko w bankach. Do ich zadań należy przewidywanie pewnych trendów, analizowanie, praca z rozległymi danymi. Tutaj ważna jest nie tylko wiedza dotycząca samej branży, ale również ogólne wiadomości na temat świata, polityki, sytuacji gospodarczej w różnych krajach. Może mieć to poważne znaczenie dla podejmowanych decyzji finansowych. Po ekonomii można pracować w biurach maklerskich i giełdowych. Można zajmować się pracą na giełdach Forex, bo dogłębna wiedza z ekonomii bardzo się przydaje. Trudno tak naprawdę określać ścieżkę kariery osoby, która wybierze coś z opisywanych kierunków. Jedno jest pewne. Możliwości zawodowych jest sporo, zarówno w kraju, jak poza granicami. To powinno być dobrą rekomendacją właśnie uczelni ekonomicznych, które w Polsce znajdują się w praktycznie każdym większym mieście.

Redakcja ebiznes.org.pl