Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Nadruk termotransferowy

Nadruk termotransferowy – na jakie materiały można zastosować termotransfer?

Data publikacji 22 grudnia 2022

Wśród najczęściej stosowanych metod wykonywania nadruków często wymienia się termotransfer. To jedna z technik profesjonalnego druku na materiałach. Jednak na jakich konkretnie materiałach? Kiedy warto wykonać nadruk termotransferowy i kiedy jest to w ogóle możliwe? Na czym polega procedura? Wyjaśniamy!

Czym jest termotransfer?

Zanim wyjaśnimy, kiedy nadruk termotransferowy to dobry wybór, z pewnością powinniśmy wytłumaczyć, czym w ogóle jest termotransfer. Otóż jest to pojęcie odnoszące się do zbioru technik wykonywania nadruków. Rzecz w tym, iż pod pojęciem termotransfer mogą się kryć różne rozwiązania. Niemniej łączą je pewne cechy wspólne.

Przede wszystkim termotransfer zawsze wykorzystuje wysoką temperaturę. To dzięki niej możliwe jest naniesienie nadruku. Po drugie, nadruk pierwotnie znajduje się na tak zwanej taśmie termotrasnferowej, a operacja polega na przeniesieniu go z taśmy na folię. W ten sposób przechodzimy do kolejnej cechy wspólnej dla wszystkich technik druku termotransferowego, czyli do obecności folii. Jej wykorzystanie jest niezbędne, ponieważ to na nią przenosi się tusz, który dopiero później trafia na materiał docelowy. Warto przy tym podkreślić, że korzysta się z bardzo różnorodnych folii.

Gdzie drukować, czyli znaczenie folii

O tym, z jakimi materiałami można stosować termotransfer, decyduje kilka czynników. Znaczenie ma typ taśmy termotransferowej, istotne są też rodzaj oraz jakość danej maszyny. Należy brać pod uwagę również rodzaj tuszu. Niemniej absolutnie kluczowa jest folia. Dostępne folie różnią się pod względem struktury, grubości czy właściwości klejących. Tym samym poszczególne rodzaje folii są przeznaczone do wykonywania nadruku termotransferowego na wskazanych materiałach.

Więcej o nadruku termotransferowym dowiesz się tutaj: https://www.promonadruk.pl/nadruki-na-ubraniach/nadruki-na-odziezy/termotransfer-sitodrukowy/

Warto w tym miejscu podkreślić, że folia ma znaczenie również dla jakości oraz rodzaju wydruku. Kluczowy jest dobór właściwego modelu folii. To ona decyduje o barwie danego nadruku, ale po części też o jego wyrazistości. Co więcej, poprzez zastosowanie odpowiedniej folii można nadać nadrukowi konkretnych cech – przykładowo może być odblaskowy.

Nadruk termotransferowy na odzieży i nie tylko

Zakres stosowania nadruków termotransferowych jest całkiem duży. Korzystając z odpowiedniego sprzętu i stosując właściwą folię, można wykonać nadruk zarówno na materiałach twardych, jak i miękkich. Niemniej w przypadku tych pierwszych dostępne są inne metody, które sprawdzają się w tym przypadku nieco lepiej. Natomiast nadruk termotransferowy to przede wszystkim tkaniny.

Powszechnie stosuje się termotransfer do produkcji odzieży reklamowej. W ten sposób można wykonać wysokiej jakości, odporny na czynniki zewnętrzne, napis czy niemal dowolną grafikę. Co istotne, bez trudu powstają nadruki nawet na niewielkich i trudno dostępnych obszarach tkanin. Bawełna, poliester, filc – to początek długiej listy materiałów, na których można drukować z pomocą termotransferu. Co istotne, nadruki dobrze znoszą pranie i ekspozycję na promienie ultrafioletowe, przez co ubrania można z powodzeniem wielokrotnie prać w pralce i suszyć na słońcu.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki