Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes staż z urzędu pracy

Najważniejsze informacje na temat stażu z urzędu pracy

Data publikacji 26 października 2022

Staż z urzędu pracy jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu bezrobotnych osób. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specyfiki, a także zapoznać się z najważniejszymi kwestiami brania udziału w stażu z urzędu pracy.

Wynagrodzenie na stażu

Wiele osób zastanawia się, czy otrzymuje się wynagrodzenie na stażu, a jeśli tak to jakie. Staż z urzędu pracy nie jest bezpłatny. Jest finansowany ze środków Funduszu Pracy lub środków unijnych. Czas trwania stażu może być zróżnicowany, jednak powinien się mieścić w zakresie od trzech do dwunastu miesięcy. W tym czasie stażyście przysługuje kwota stu dwudziestu procent zasiłku dla osób bezrobotnych. W roku 2022 wynagrodzenie dla stażysty wynosi 1488,96 złotych.

Ubieganie się o staż z urzędu pracy

Na staż z urzędu pracy może dostać się bezrobotny, który jest zarejestrowany w tym urzędzie. Osoby, które nie ukończyły trzydziestego roku życia, mogą liczyć na najdłuższy czas trwania stażu, czyli dwanaście miesięcy. W celu aplikowania o staż należy dokonać rejestracji jako osoba bezrobotna, a następnie wypełnić oraz złożyć wniosek o staż. Do wniosku powinno się dołączyć swój życiorys zawodowy, a także list motywacyjny. Dzięki temu zwiększy się szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku o staż. Możliwe jest także samodzielne znalezienie firmy oferującej staż, a następnie zgłoszenie tego faktu w urzędzie.

staż z urzędu

Rezygnacja ze stażu

Kolejną istotną kwestią jest ewentualna rezygnacja ze stażu. Wiele osób zastanawia się, czy jest to możliwe. Można zrezygnować ze stażu zorganizowanego przez urząd pracy, jednak należy podać uzasadnienie takiego stanu rzeczy. Rezygnacja ze stażu bez istotnego powodu może pozbawić daną osobę prawa do statusu bezrobotnego. Staż może zostać przerwany na przykład po podjęciu zatrudnienia, a także jeśli nie spełnia oczekiwań stażysty. Staż może zostać również przerwany w ciąży, jeśli obowiązki podczas niego nie są odpowiednie dla ciężarnej.

Urlop i zwolnienie lekarskie

W przypadku stażu z urzędu pracy możliwe jest także branie urlopu, jeśli pragnie się odpocząć. Stażyście przysługują dwa dni urlopu za przepracowanie każdych trzydziestu dni kalendarzowych. Jednak nie trzeba od razu wykorzystywać całego urlopu. Oprócz tego stażysta może się udać na zwolnienie lekarskie, jeśli jego stan zdrowia tego wymaga oraz tak zalecił lekarz. O zwolnieniu lekarskim powinno się zawiadomić zarówno pracodawcę, jak i urząd pracy. Najlepiej dokonać tego od razu po jego wystawieniu.

urząd pracy staż

Staż z urzędu pracy – zalety stażu

Z całą pewnością można stwierdzić, że staż z urzędu pracy to rozwiązanie, które ma szereg zalet. Wśród nich można wskazać przede wszystkim możliwość nabrania doświadczenia zawodowego, zwłaszcza jeśli wcześniej nie miało się okazji pracować na danym stanowisku. Za staż z urzędu pracy przysługuje wynagrodzenie, co nie jest takie oczywiste w niektórych przedsiębiorstwach oferujących taką formę współpracy. Po stażu możliwe jest także zatrudnienie w danej jednostce, dlatego warto dobrze korzystać z tego czasu oraz pokazać się od dobrej strony. Dzięki odbyciu stażu można nabrać więcej doświadczenia, które przyda się później podczas poszukiwania pracy.

agencja content marketingowa

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ekonomia