Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Oddłużanie, czyli jak wybrnąć z długów

Data publikacji 30 września 2020


Posiadanie zobowiązań kredytowych w dzisiejszych czasach nie jest niczym niezwykłym. Całkowitą normą jest zaciąganie kredytów w celu zakupu mieszkania, wybudowania domu czy rozkręcenia własnego biznesu. Korzystanie z mniejszych pożyczek w celu zakupu nowego sprzętu czy zorganizowania egzotycznego wyjazdu, jest zjawiskiem powszechnym i popularnym. Zdarzają się jednak sytuacje, zazwyczaj niezależne od nas, które sprawiają, że tracimy możliwość spłaty naszych zobowiązań i wpadamy w spiralę długów. Im dużej zwlekamy z podjęciem działań mających na celu zapanowanie nad naszą sytuacją finansową, tym trudniej znaleźć sposób na to, jak wybrnąć z długów.

Najważniejsze jest dobre nastawienie

Posiadanie długów ma okrutną moc wprawiania ludzi w stany depresyjne, a w niektórych skrajnych przypadkach, popycha nawet do próby targnięcia się na swoje życie. Bez względu na to w jak dużych finansowych tarapatach się znaleźliśmy, zawsze trzeba powtarzać sobie, że zadłużenie nie jest sytuacją bez wyjścia. Wystarczy opracować dobry plan oddłużania i uzbroić się w cierpliwość. Nie każdy jednak rozumie, że aby wyplątać się z zagmatwanej sytuacji finansowej, należy nie bać się podejmować rozmów ze swoimi wierzycielami. W dalszym ciągu typową, i nieco komiczną, sytuacją jest chowanie się przed komornikiem, niewpuszczanie listonosza czy nieodbieranie telefonów. Konieczne jest jednak przekonanie samego siebie o tym, że pracownicy firm windykacyjnych czy komornicy są ludźmi takimi samymi jak my, a nasza sytuacja nie jest dla nich wielce zaskakująca, bowiem z podobnymi spotykają się na co dzień. Nie należy unikać rozmów, bo umiejętnie przeprowadzone negocjacje z wierzycielem w sprawie zadłużenia, mogą przyczynić się do znalezienia sposobu na rozwiązanie problemu.

Polecamy: Jak mądrze inwestować oszczędności

Jak wybrnąć z długów – oddłużanie i upadłość konsumencka

Istnieje kilka sposobów na to, jak wybrnąć z długów. Jednym z nich jest znalezienie posady z lepszą płacą, która umożliwi nam zawarcie ugody z wierzycielem. W warunkach ugody ustala się wysokość rat zaległego zadłużenia i nowy termin płatności, który pozwoli dłużnikowi spłacać zobowiązanie zgodnie z harmonogramem. Nie mniej jednak, w wielu przypadkach zmiany pracy na lepszą lub podjęcie jakiejkolwiek pracy może nie być możliwe. Wpływ na to może mieć brak odpowiednich kompetencji lub przebyte wypadki, które wykluczają nas stale, bądź czasowo, z życia zawodowego. W takim przypadku rozwiązaniem jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wielu prawników oferuje darmową pomoc osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Upadłość konsumencką można ogłosić w każdym momencie, gdy tylko jesteśmy gotowi na zakończenie pewnego etapu życia i rozpoczęcie nowego rozdziału, w którym jesteśmy woli od wszystkich zobowiązań względem wierzycieli. Proces oddłużania poprzez ogłoszenie upadłości konsumenckiej rozpoczyna się od złożenia do sądu odpowiedniego wniosku wraz z wykazem majątku, który wchodzić będzie w skład masy upadłościowej. Nasz dotychczasowy majątek zostanie zlicytowany na poczet zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Po tym czasie możemy już tylko skupić się na swoim nowym życiu, bez długów i z tak zwaną czystą kartą.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?