Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Podatek od wygranej w teleturnieju- obowiązek, od którego bywają pewne ustawowe odstępstwa

Data publikacji 15 sierpnia 2020


Przyjemnie jest brać udział w teleturnieju telewizyjnym. Po pierwsze dlatego, że można sprawdzić poziom swojej wiedzy. A po drugie w razie
jej pozytywnej weryfikacji, wygrywa się nagrodę pieniężną lub rzeczową. To wszystko zależy od tego, jaka forma gratyfikacji za wygraną była przewidziana w umowie.

Dlaczego warto wziąć udział w teleturnieju telewizyjnym?

Po pierwsze, bo to dobra zabawa i ogrom adrenaliny oraz emocji. Po drugie, bo można przypadkiem odkryć, że wiedza, którą zdobywało się przez tyle lat- nie zaginęła w mrokach niepamięci, tylko była przez nasz mózg kumulowana i dała o sobie znać w najbardziej odpowiednim momencie.

Po drugie biorąc udział w telewizyjnym teleturnieju, człowiek staje się, chociaż odrobinę rozpoznawalny i może mieć później z tego powodu jakieś wymierne profity. A choćby takie, iż ludzie będą się mu kłaniać lub ustępować miejsca w autobusie. Wreszcie z teleturnieju można wynieść dużą gotówkę, którą potem można przeznaczyć na jakieś życiowe marzenia i plany.

Co trzeba mieć, by wygrywać w teleturnieju telewizyjnym?

Na pewno trzeba być erudytą, czytać dużo książek i mieć rozległą wiedzę o świecie oraz procesach w nim zachodzących. Wytrawny gracz teleturniejowy powinien mieć również wyczucie, bystry umysł i refleks. Jest on nieodzowny, gdyż w takiej interaktywnej rozgrywce wszystko dzieje się w ułamku sekundy.

Do seryjnego wygrywania teleturniejów potrzebne są też stalowe nerwy i umiejętności taktyczne. Czasami lepiej nie podejmować się odpowiedzi na jakieś pytanie i przekazać je na barki przeciwnika. W końcu nie ma pewności, że będzie znał prawidłową odpowiedź. Innym razem nie należy przekazywać mu inicjatywy, bo może ona zaprowadzić go prosto do wygranej. W teleturnieju telewizyjnym przydaje się także łut szczęścia. W końcu nikt z nas nie jest specjalistą w każdej dziedzinie.

Podatek od wygranej w teleturnieju telewizyjnym- ile wynosi?

Ustawowo wynosi 10%. Niemniej jest pewien warunek, by Urząd Skarbowy mógł go pobrać, wygrana musi być wyższa niż 2000 złotych. Gdy tak nie jest, Urząd Skarbowy nie ma prawa go w ogóle pobrać. Sytuacja zmienia się natomiast, jeżeli wygrana pochodzi z teleturnieju rozgrywanego na terenie innego kraju. Wtedy polski szczęśliwiec musi bezzwłocznie zapłacić 10% należnego podatku dochodowego od wygranej w telewizyjnym turnieju- niezależnie, jaka by nie była.

Czy przewidziane są jakieś wyjątki?

Można nie płacić podatku od nawet wyższej wygranej niż 2000 złotych. Niemniej muszą zaistnieć wyjątkowe okoliczności. Po pierwsze teleturniej musi być organizowany przez środki masowego przekazu. Po drugie musi on mieć charakter charytatywny i dotyczyć tematyki dziennikarskiej, artystycznej, kulturowej, naukowej lub sportowej.

Po trzecie wygrana musi pochodzić z takich losowych gier jak karty, ruletka czy gra w kości. Przy czym podatek od wygranej w teleturniejach telewizyjnych, gdzie nagroda była znacznej wartości owszem spada na zwycięzcę odcinka, lecz jego uiszczeniem do Urzędu Skarbowego musi zająć się organizator interaktywnej zabawy. Wygrany nie musi też wpisywać wysokości teleturniejowego honorarium do zeznania podatkowego

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki