Skąd wziąć pieniądze na dom – niezawodne sposoby

Chyba nie ma rodziny, która nie marzyłaby o własnym gniazdku. Dom bez wątpienia daje dużo więcej możliwości niż mieszkanie w bloku czy innej nieruchomości. Stoi na osobistym kawałku ziemi, możemy tam czuć się bardzo swobodnie, będąc panami na własnych włościach. W jaki sposób zdobyć fundusze na budowę domu, jakie są możliwości? Poniżej garść podpowiedzi dla osób zainteresowanych tematem.

Skąd wziąć pieniądze na dom

W Polsce buduje się sporo nieruchomości. Nie oznacza to, że każdy inwestor posiada określoną kwotę pieniędzy na koncie, która pozwala na finalizację budowy. Oczywiście bez wątpienia są osoby, które płacą z własnej kieszeni. Gro osób musi jednak posiłkować się innymi źródłami. Bez tego nie da się czasem wybudować nieruchomości, a wcześniej zakupić działki. Najbardziej popularnym sposobem jest kredyt hipoteczny. Ten produkt bankowy dedykowany jest dla osób, które chcą wybudować swój dom, zakupić mieszkanie lub apartament. W jaki sposób starać się o kredyt hipoteczny? Na początek warto przejrzeć oferty różnych banków. Taki research robiony samodzielnie wymaga jednak czasu. Jeżeli ktoś go nie ma, może wybrać się na przykład do doradcy kredytowego, który przygotuje ofertę z różnych banków. Będzie ona adekwatna do możliwości konkretnego klienta. Trzeba bowiem wiedzieć, że różne banki mają różne procedury przyznawania kredytów. Niektóre chętniej udzielają kredytów hipotecznych, inne wymagają dobrego zabezpieczenia wypłacalności. Oznacza to na przykład, że trudniej uzyskać u nich kredyt, jeżeli prowadzi się własną firmę czy działalność gospodarczą i nie ma się pracy na etat. Banki w różny sposób określają również tak zwaną zdolność kredytową. Zdolność kredytowa określa jak duży kredyt może być nam przyznany. W przypadku budowy domu to musi być co najmniej 300 000 zł, chociaż ta kwota zwykle zabezpiecza jedynie budowę domu do stanu surowego.

Zobacz więcej: Jak wynająć komuś mieszkanie?

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym

Pierwszy sposób na uzyskanie pieniędzy to kredyt hipoteczny na budowę. Druga opcja to sprzedaż własnej nieruchomości. Może to dotyczyć zarówno sprzedaży nieruchomości posiadanej na własność, jak też zakupionej na kredyt hipoteczny, który nie został jeszcze do końca spłacony. W tym drugim przypadku po sprzedaży mieszkania należy spłacić pozostałą część kredytu. Ze względu na to, że nieruchomości drożeją, w wielu miejscach w Polsce można zarobić na sprzedaży mieszkania. Różnica pomiędzy kwotą uzyskaną ze sprzedaży, a tą, którą trzeba oddać bankowi, to czasami spora suma. Może to być ważnym budżetem potrzebnym do budowy domu lub zakupu działki. W ten sposób można również uzyskać pieniądze na tak zwany wkład własny, który jest niezbędny przy budowie domu czy zakupie mieszkania na kredyt. To najbardziej popularne sposoby na uzyskanie pieniędzy na budowę domu. Raczej nikt dzisiaj nie decyduje się na oszczędzanie do skarpety. Ciułanie pieniędzy na dom poprzez comiesięczne oszczędności będzie zajmowało po prostu zbyt wiele czasu. W ten sposób nawet po kilkudziesięciu latach trudno będzie zaoszczędzić na budowę.

Redakcja ebiznes.org.pl