Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Studiowanie informatyki

Studiowanie informatyki – musisz to wiedzieć!

Data publikacji 14 kwietnia 2024

Praca w branży IT jest obecnie marzeniem wielu osób. Powody są oczywiste – wysokie zarobki, świetne perspektywy na rynku pracy, często również możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej. Z tego powodu sporo osób decyduje się na studiowanie informatyki. Co jednak warto wiedzieć przed rozpoczęciem nauki na tym kierunku?

Czy studia informatyczne są trudne? Bez wątpienia potrzebna jest spora samodyscyplina

Informatyka jest postrzegana przez wiele osób jako trudny kierunek, wymagający sporej wiedzy matematycznej i rozwiniętego myślenia analitycznego. W praktyce jednak studiowanie informatyki bez podstaw rozszerzonej matematyki czy fizyki jest jak najbardziej możliwe – i na naukę na tym kierunku mogą zdecydować się nawet osoby, które w szkole średniej uczęszczały np. do klasy humanistycznej. Oczywiście znajomość matematyki na podstawowym poziomie jest niezbędna, jednak warto podkreślić, że przedmiotów typowo matematycznych jest na studiach informatycznych stosunkowo niewiele. W dodatku wykładowcy tłumaczą wszystkie zagadnienia, które pojawią się później na egzaminie – co oznacza, że jeśli nawet ktoś nie uczył się matematyki na poziomie rozszerzonym w szkole średniej, ma szansę wszystko nadrobić na zajęciach na uczelni.

studiowanie informatyki

Nie ma jednak wątpliwości, że studia informatyczne wymagają sporej samodyscypliny, sumienności i regularnej nauki – materiału jest sporo, a w dodatku studenci często realizują różnego rodzaju projekty.

Informatyka – studia o charakterze praktycznym

Bez wątpienia studia informatyczne mają też w dużej mierze charakter praktyczny – studenci uczą się konkretnych umiejętności, w tym np. programowania w różnych językach (choć nie tylko). Tym samym informatyka jest świetnym kierunkiem dla osób, które lubią mieć możliwość jak najszybszego wykorzystania zdobytej wiedzy.

Jakie cechy powinien mieć dobry informatyk? Predyspozycje do pracy w IT

Czego można się nauczyć na informatyce i jakie przedmioty trzeba zdać na maturze?

Co znajduje się w programie studiów informatycznych? Program (uwzględniając m.in. zakładane efekty uczenia się, zgodne z ustawą o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji) jest ustalany przez szkołę wyższą. Na przykład na Uczelniach WSB Merito na kierunku informatyka prowadzone są m.in. takie zajęcia jak: analiza matematyczna, programowanie, architektura systemów komputerowych czy modelowanie i symulacja systemów komputerowych. Sporo zależy również od specjalności, jaką wybierze student.

Jakie przedmioty trzeba jednak zdać na maturze, by móc dostać się na informatykę? Ponownie – wiele zależy tu od uczelni. Szkoły wyższe samodzielnie ustalają wymogi rekrutacyjne, co oznacza, że osoby wybierające się na studia informatyczne powinny najpierw sprawdzić, jakie przedmioty na maturze (na poziomie rozszerzonym) są uwzględniane przez daną uczelnię podczas rekrutacji. Tym samym z wymaganiami dla kandydatów na studia najlepiej zapoznać się jeszcze przed złożeniem deklaracji o wyborze przedmiotów na egzamin maturalny.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki