Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes system erp co to

System ERP – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Data publikacji 14 października 2022

System ERP (z języka angielskiego enterprise resource planning) staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym przedsiębiorstwie. Dzięki niemu możliwa jest szybka i sprawna współpraca pomiędzy poszczególnymi działami firmy. Czym dokładnie jest system ERP i jakie korzyści może zapewnić twojej firmie?

System ERP co to takiego?

System ERP to profesjonalne oprogramowanie informatyczne, które umożliwia planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jego cechą charakterystyczną jest jedna baza danych, w której gromadzi się i przetwarza informacje ze wszystkich działów występujących w danym przedsiębiorstwie.

system erp

W starym modelu firmy magazyn, produkcja, księgowość, logistyka, sprzedaż, obsługa klienta i inne działy mają osobne oprogramowania i bazy danych, a wymiana informacji pomiędzy nimi jest bardzo utrudniona (dodatkowo informacje są rzadko aktualizowane). Przykładowo dział sprzedaży może sprzedawać produkty, nie mając wiedzy o tym, że ich zapasy na magazynie już się skończyły (nie ma bowiem dostępu do aktualnej bazy danych magazynu). System ERP powstał w celu wyeliminowania tego typu problemów. Dzięki niemu pracownicy działu sprzedaży wiedzą dokładnie, który towar i w jakiej ilości znajduje się na magazynie, pracownicy magazynowi wiedzą co w danej chwili dzieje się na produkcji. Obsługa klienta ma dostęp do bazy danych księgowości, dzięki czemu wie, którzy klienci zalegają z opłatami, a którzy zostawiają w firmie ogromne pieniądze, przez co dobre relacje z nimi są szczególnie ważne.

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu ERP w firmie

Na wdrożenie systemu ERP decydują się przede wszystkim duże, dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwa. Dzięki temu rozwiązaniu informatycznemu można niemal natychmiast zyskać większą kontrolę nad wszystkimi procesami zachodzącymi w firmie. Mamy możliwość lepszego planowania produkcji i zwiększenia jej efektywności, z łatwością będziemy monitorować łańcuch dostaw, co pozwoli na zminimalizowanie kosztów, lepiej też wykorzystamy dostępne zasoby.

czym jest system erp

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zakup systemu ERP zgodnie podkreślają, że znacząco ogranicza on ilość popełnianych błędów i niewłaściwych decyzji. Za jego sprawą współpraca pomiędzy wszystkim zespołami firmy przebiega płynnie, można szybciej realizować zamówienia, wydajność pracowników znacznie się zwiększa. Co więcej, standardy obsługi klienta wzrastają, co zwiększa ilość lojalnych firmie osób.

System ERP na serwerach czy w chmurze

Firmy, które decydują się na wdrożenie systemu ERP mogą zdecydować się zainstalować go na własnych serwerach lub korzystać z systemu w chmurze. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Firmy, które wybiorą system w chmurze nie ponoszą kosztów związanych z zakupem drogiego sprzętu. Wadą takiego rozwiązania jest sytuacja braku dostępu do internetu, który paraliżuje działania całego przedsiębiorstwa. Posiadanie własnych serwerów wiąże się z większymi kosztami początkowymi, jednak ryzyko paraliżu związane z brakiem dostępu do sieci nie jest wówczas realnym zagrożeniem.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki