Najlepszy czas na urlop w Polsce
Data publikacji 3 września 2020
Sezon urlopowy przypada na miesiące wakacyjne: lipiec i sierpień. Całe tłumy ruszają wtedy na wczasy. Drogi dojazdowe do kurortów, pociągi, plaże i szlaki turystyczne są zatłoczone. Czy komfortowo będziemy czuli się w takich warunkach? Czy wolimy tego uniknąć?
Czy rodzice mają alternatywę?
Posiadanie potomstwa zmusza do brania urlopu w czasie wolnym od szkoły. Tak, aby móc wspólnie dokądś pojechać. Nie oznacza to automatycznie, że rodziny muszą koniecznie spędzać wakacje w najbardziej zatłoczonych miejscach. Choć oczywiście to też ma swoje plusy. W sezonie urlopowym dostępnych jest bowiem najwięcej atrakcji. Otwarte są wszystkie restauracje, dyskoteki, wesołe miasteczka, wypożyczalnie sprzętu wodnego itd. Można próbować najróżniejszych rzeczy i korzystać z laby pełną piersią. Drugą stroną medalu jest jednak sezonowa drożyzna.
Ci wszyscy, którzy bardziej cenią sobie spokój, mogą poszukać lokalizacji mniej popularnych, choć również malowniczych np. nadrzecznych. Do wyboru jest wiele gospodarstw agroturystycznych. W lecie pogoda pozwala też na to, by wybrać się na biwak lub wypożyczyć przyczepę kempingową.
Maj, czerwiec i wrzesień
Od majówki sezon turystyczny zaczyna się rozkręcać. Część miejsc otwiera się właśnie wtedy i pozostaje czynna aż do końca września. To najlepszy czas na urlop dla osób bezdzietnych, a także emerytów. Polecany wszystkim, którzy szukają odskoczni i pragną się głęboko zrelaksować.
Te 3 miesiące są ciepłe, ale wolne od upałów, które mogą być uciążliwe lub wręcz niebezpieczne. Szczególnie dla starszych Późną wiosną i wczesną jesienią warto spacerować po plaży. Stężenie zdrowego jodu jest w tym czasie największe. Długie, przeważnie suche dni pozwalają na dalekie piesze wycieczki. Również po górach. Ceny poza sezonem są przystępniejsze.
Hu hu ha nie taka zima zła
Miesiące zimowe: grudzień, styczeń i luty to także dobry czas na urlop. Przerwę bożonarodzeniową oraz ferie znów najlepiej poświęcić dzieciom. Każdy jednak może się wybrać na obóz narciarski, białe święta w górskim kurorcie czy romantyczny sylwester w Tatrach. To tylko niektóre z wielu możliwości jakie daje zima. Oczywiście, w większości przypadków należy również liczyć się z tłumami, podobnie jak podczas letnich wakacji. Mimo że ferie obowiązują w różnym czasie, w zależności od województwa, ogranicza to zatłoczenie tylko w niewielkim stopniu.
Pozostałe miesiące
To świetny czas na kilkudniowy urlop lub weekendowy wypad. Zawsze ciekawie jest dokądś pojechać, coś zobaczyć. Każdy region Polski ma swój urok. Miejski czy wiejski. Kiedy wieje i pada można zwiedzać zamki, pałace, katedry i inne zabytkowe obiekty. Świetnie jest także wówczas próbować specjałów kuchni regionalnych. Szczególnie tych gorących.
Wybór najdogodniejszego momentu na urlop uzależniony jest więc głównie od sytuacji rodzinnej i materialnej. W dalszej kolejności decydują indywidualne upodobania. Sentyment do morza, gór, lasów albo jezior. Preferowanie biernych lub czynnych form wypoczynku. Ulubiona pora roku. To wszystko i jeszcze wiele innych czynników wpływa bezpośrednio na plany urlopowe.