Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Czy trzeba się obawiać zakupów w lombardzie

Czy trzeba się obawiać zakupów w lombardzie?

Data publikacji 26 kwietnia 2022

Lombardy działają legalnie, ale dla wielu osób wciąż wydają się one podejrzanymi miejscami, gdzie lepiej nie robić zakupów, jeśli nie chce się mieć w przyszłości problemów z policją. Czy są to słuszne obawy? Jak bezpiecznie kupować używane rzeczy?

Skąd pochodzi towar sprzedawany w lombardach?

Do lombardu trafiają najczęściej rzeczy używane, będące własnością osób prywatnych. Do lombardu nie można oddać wszystkiego – nie jest to komis, a sprzedawca w lombardzie zawsze ma prawo odmówić przeprowadzenia transakcji. Powodem odmowy najczęściej jest niska wartość oddawanego przedmiotu albo podejrzenie, że przyniesiona rzecz pochodzi z przestępstwa. Lombardy unikają takich sytuacji, bo przyjmowanie kradzionego towaru oznacza koniec legalnej działalności i sporo kłopotów natury prawnej, dlatego zazwyczaj oczekuje się przedstawienia dowodu własności, szczególnie gdy są to rzeczy bardzo kosztowne.

Jak przebiega transakcja w lombardzie?

W perspektywy kupującego jest praktycznie tak samo jak w tradycyjnym sklepie, po prostu wybiera się jakąś rzecz i płaci za nią, a lombard ma obowiązek wystawić dowód transakcji. Ceny są raczej sztywne, tylko w niektórych przypadkach lombardy godzą się na negocjacje stawki. Będzie też problem z rozłożeniem płatności na raty, bo lombardy rzadko kiedy dają podobną możliwość.

Od pewnego czasu zakupy w lombardach dostępne są także w internecie. Przedmioty wystawione na sprzedaż zostają dokładnie sfotografowane i opisane, tak jak w przypadku innych transakcji online. Lombard Expres korzysta z platformy Allegro, co daje pewność, że transakcja jest bezpieczna dla klienta, a jeśli towar nie spełni oczekiwań klienta, będzie można łatwo odzyskać pieniądze.

Czy w lombardzie jest taniej?

Ciężko jednoznacznie to stwierdzić, ponieważ ceny w lombardach ustalane są indywidualnie, i te wyceny mogą się różnić w zależności od placówki. Na pewno jest taniej niż w sklepach, nawet gdy sprzedawane przedmioty są prawie nowe i bez uszkodzeń, często też lombard jest tańszy od komisu albo ofert na rynku wtórnym, wystawianych przez osoby prywatne. Cena towaru w lombardzie zależy od wielu czynników, ale praktycznie się nie zdarza, by przyjęto rzeczy niesprawne czy kompletnie bezwartościowe, można natomiast trafić na kolekcjonerskie perełki oraz przedmioty o wysokiej wartości historycznej.

Artykuł sponsorowany

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat