Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse kredyt gotówkowy

Czym jest kredyt gotówkowy? To powinieneś wiedzieć

Data publikacji 19 października 2022

Kredyt gotówkowy pomoże Ci zrealizować plany i cele. Nawet pomimo braku oszczędności. Czym jest w praktyce i co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku? Podpowiadamy.

Brak oszczędności nie powinien być przeszkodą w realizacji celów i planów. Zwłaszcza jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, a kolejny cykliczny wydatek nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. Jeśli masz potrzeby, których nie chcesz lub nie możesz sfinansować gotówką, sięgnij po zewnętrzne źródło finansowania — szyty na miarę kredyt gotówkowy. Czym jest kredyt w praktyce i dlaczego warto o niego wnioskować?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt przeznaczony na realizację własnych potrzeb konsumpcyjnych. Pozyskane z jego tytułu pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością. Może być to kupno nowego samochodu, remont mieszkania czy kosztowny zabieg medyczny. W zależności od banku maksymalna kwota kredyt wynosi od kilkunastu aż do kilkuset tysięcy złotych, a okres spłaty — od kilku miesięcy aż do kilku lat. Pieniądze z kredytu dostaniesz jednorazowym przelew na wskazane we wniosku kredytowym konto.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy może wziąć każda osoba pełnoletnia, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty i wymaganą przez bank zdolność kredytową. To właśnie od niej zależy, jaką decyzję wyda kredytodawca i ile pieniędzy pożyczy.

Dlaczego warto siegnąć po kredyt?

Kredyt gotówkowy jest szansą na sfinansowanie planów i marzeń, za które nie chcesz lub nie możesz zapłacić gotówką. Dzięki dodatkowym środkom nie musisz rezygnować ze swoich celów, a stabilna sytuacja finansowa pozwoli Ci spłacać raty bezstresowo i w terminie.

Zanim wypełnisz wniosek kredytowy — 5 rzezy, które musisz wiedzieć

Kredyt gotówkowy to popularny produkt finansowy dostępny w wielu bankach. Aby zmaksymalizować korzyści z jego zaciągnięcia, przed złożeniem wniosku przeanalizuj parametry dostępnych na rynku kredytów, zwracając uwagę zwłaszcza na:

  1. dostępne kwoty. Do realizacji swoich planów potrzebujesz sporej sumy? W pierwszym kroku wybierz kredytodawców, którzy pożyczą Ci tyle pieniędzy, ile potrzebujesz;
  2. maksymalny okres spłaty. Dłuższy okres spłaty to niższa rata kredytu gotówkowego (to także wyższe koszty — pamiętaj o tym, rozważając wybór optymalnej dla siebie propozycji). Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów, wybierz produkt z najdłuższym okresem spłaty. Aby już na starcie sprawdzić, ile wyniesie miesięczna kwota raty, wykorzystaj kalkulator kredytowy dostępny na stronie wybranego banku. Po wpisaniu kwoty i okresu spłaty dowiesz się, ile co miesiąc będziesz musiał przelać na konto banku;
  3. Aby spłata kredytu gotówkowego nie była nadmiernym źródłem stresu, warto wybrać ten z najniższymi kosztami. Pamiętaj jednak, że ich wyznacznikiem nie jest wartość oprocentowania kredytu gotówkowego, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce będzie kosztował Cię kredyt;
  4. możliwość wyboru kredytu ze stałym oprocentowaniem. Dziś, w czasach dynamicznie rosnących stóp procentowych, wnioskowanie o kredyt z oprocentowaniem zmiennym wiąże się ze sporym ryzykiem wzrostu kwoty raty. Zwłaszcza jeśli chcesz pożyczyć sporą sumę. Aby zapewnić sobie większą kontrolę nad budżetem, wybierz kredyt gotówkowy ze stałą ratą;
  5. możliwość pożyczenia pieniędzy online. Dzięki nowoczesnym narzędziom cyfrowym korzystanie z usług banków jest dziś sprawne i wygodne. Chcesz maksymalnie uprosić proces wnioskowania o kredyt? Wypełnij dokument w aplikacji mobilnej lub systemie bankowości internetowej.


Kredyt gotówkowy zapewni Ci dodatkowe środki, które z powodzeniem wykorzystasz na dowolny cel. Przed złożeniem wniosku upewnij się jednak, że spłata dodatkowego zobowiązania nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wizja opóźnień w spłacie skutecznie przysłoni radość ze zrealizowanych celów i nie pozwoli cieszyć się nimi w pełni.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat