Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Design Thinking

 Design Thinking. Co warto wiedzieć o tej metodzie?  

Data publikacji 22 grudnia 2022

Design Thinking to nowoczesna koncepcja, która cieszy się ogromną popularnością w ostatnich czasach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zastanawia się na jej wdrożeniem do swojej działalności, w celu tworzenia jeszcze lepszych, perfekcyjnie wpisujących się w potrzeby użytkowników docelowych produktów i usług. To świetna decyzja, gdyż Design Thinking jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najbardziej docenianych w biznesie metod rozwiązywania problemów. Oto, co warto o niej wiedzieć!

Na czym polega Design Thinking? Dlaczego jest tak skuteczny?

Design Thinking najprościej możemy zdefiniować jako twórcze podejście do tworzenia nowych produktów i usług, w oparciu o dogłębne zrozumienie potrzeb i problemów ich przyszłych użytkowników. Design Thinking, skupia się bowiem nie na firmie i jej sukcesie sprzedażowym, lecz na zaspokojeniu przez nią i jej produkty potrzeb klientów. Głównym celem i dążeniem Design Thinking jest tworzenie rozwiązań, które będą pożądane, doceniane i poszukiwane przez użytkowników, technologicznie możliwe do wykonania oraz ekonomicznie opłacalne dla firmy.

design

Design Thinking jako metoda funkcjonuje w oparciu o kilka kluczowych założeń, skupmy się na trzech z nich.. Pierwszym z nich jest skoncentrowanie na użytkowniku, które polega na dogłębnym zrozumieniu jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb. Drugim filarem jest kreatywna współpraca, która pozwala spojrzeć na jeden i ten sam problem z różnych perspektyw i dzięki temu znaleźć z początku mało oczywiste rozwiązania, które okazują się tymi najlepszymi. Po trzecie, proces Design Thinking opiera się na eksperymentowaniu i testowaniu wypracowanych rozwiązań – tworzy ich prototypy oraz zbiera opinie na ich temat od użytkowników docelowych, jeszcze zanim produkt docelowy trafi w ich ręce.

Jak można zgłębić tajniki myślenia projektowego w Polsce?

Design Thinking to nowoczesna metoda, którą można śmiało określić mianem uniwersalnej. Może być bowiem stosowana w każdej branży i świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku firm i korporacji, jak i szkół, uczelni wyższych, fundacji oraz organizacji różnego rodzaju. To idealny wybór dla wszystkich podmiotów, które chętnie korzystają w swojej działalności z innowacji oraz stawiają na oryginalne rozwiązania, idealnie odpowiadające na potrzeby ich przyszłych  i obecnych użytkowników. Tajniki myślenia projektowego można opanować, korzystając z metodyki DTMethod, która pozwala na proste i skuteczne tworzenie nowych rozwiązań z wykorzystaniem założeń metody Design Thinking.

DTMethod to polska metodyka, która pozwala spojrzeć na problem z zupełnie nowej perspektywy oraz przy użyciu ściśle określonych metod i narzędzi wypracować najlepsze jego rozwiązania. Podczas warsztatów Design Thinking, zespół przechodzi przez cały proces myślenia projektowego, aktywnie uczestnicząc w każdym z jego etapów. Wszystko to pod opieką doświadczonychfacylitatorów , którzy wspierają uczestników w tworzeniu rozwiązań oraz uwalnianiu swojego twórczego potencjału. Praca w metodyce DTMethod pozwala uniknąć typowych błędów poznawczych, wskazując jednak przy tym ściśle określoną ścieżkę, którą powinien podążać zespół, aby znaleźć najlepsze rozwiązania problemu.

ekonomia

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

akt poświadczenia dziedziczeni