Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Design Thinking

 Design Thinking. Co warto wiedzieć o tej metodzie?  

Data publikacji 22 grudnia 2022

Design Thinking to nowoczesna koncepcja, która cieszy się ogromną popularnością w ostatnich czasach. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm zastanawia się na jej wdrożeniem do swojej działalności, w celu tworzenia jeszcze lepszych, perfekcyjnie wpisujących się w potrzeby użytkowników docelowych produktów i usług. To świetna decyzja, gdyż Design Thinking jest obecnie jedną z najskuteczniejszych i najbardziej docenianych w biznesie metod rozwiązywania problemów. Oto, co warto o niej wiedzieć!

Na czym polega Design Thinking? Dlaczego jest tak skuteczny?

Design Thinking najprościej możemy zdefiniować jako twórcze podejście do tworzenia nowych produktów i usług, w oparciu o dogłębne zrozumienie potrzeb i problemów ich przyszłych użytkowników. Design Thinking, skupia się bowiem nie na firmie i jej sukcesie sprzedażowym, lecz na zaspokojeniu przez nią i jej produkty potrzeb klientów. Głównym celem i dążeniem Design Thinking jest tworzenie rozwiązań, które będą pożądane, doceniane i poszukiwane przez użytkowników, technologicznie możliwe do wykonania oraz ekonomicznie opłacalne dla firmy.

design

Design Thinking jako metoda funkcjonuje w oparciu o kilka kluczowych założeń, skupmy się na trzech z nich.. Pierwszym z nich jest skoncentrowanie na użytkowniku, które polega na dogłębnym zrozumieniu jego uświadomionych i nieuświadomionych potrzeb. Drugim filarem jest kreatywna współpraca, która pozwala spojrzeć na jeden i ten sam problem z różnych perspektyw i dzięki temu znaleźć z początku mało oczywiste rozwiązania, które okazują się tymi najlepszymi. Po trzecie, proces Design Thinking opiera się na eksperymentowaniu i testowaniu wypracowanych rozwiązań – tworzy ich prototypy oraz zbiera opinie na ich temat od użytkowników docelowych, jeszcze zanim produkt docelowy trafi w ich ręce.

Jak można zgłębić tajniki myślenia projektowego w Polsce?

Design Thinking to nowoczesna metoda, którą można śmiało określić mianem uniwersalnej. Może być bowiem stosowana w każdej branży i świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku firm i korporacji, jak i szkół, uczelni wyższych, fundacji oraz organizacji różnego rodzaju. To idealny wybór dla wszystkich podmiotów, które chętnie korzystają w swojej działalności z innowacji oraz stawiają na oryginalne rozwiązania, idealnie odpowiadające na potrzeby ich przyszłych  i obecnych użytkowników. Tajniki myślenia projektowego można opanować, korzystając z metodyki DTMethod, która pozwala na proste i skuteczne tworzenie nowych rozwiązań z wykorzystaniem założeń metody Design Thinking.

DTMethod to polska metodyka, która pozwala spojrzeć na problem z zupełnie nowej perspektywy oraz przy użyciu ściśle określonych metod i narzędzi wypracować najlepsze jego rozwiązania. Podczas warsztatów Design Thinking, zespół przechodzi przez cały proces myślenia projektowego, aktywnie uczestnicząc w każdym z jego etapów. Wszystko to pod opieką doświadczonychfacylitatorów , którzy wspierają uczestników w tworzeniu rozwiązań oraz uwalnianiu swojego twórczego potencjału. Praca w metodyce DTMethod pozwala uniknąć typowych błędów poznawczych, wskazując jednak przy tym ściśle określoną ścieżkę, którą powinien podążać zespół, aby znaleźć najlepsze rozwiązania problemu.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki