Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca ile procent polaków ma wyższe wykształcenie

Ile procent Polaków ma wyższe wykształcenie?

Data publikacji 2 sierpnia 2021

Z roku na rok przybywa w Polsce absolwentów uczelni wyższych i jest to dobry trend. Badania i statystyki pokazują, że są to osoby aktywniejsze na rynku pracy niż ich rówieśnicy z niższym wykształceniem i mają większe perspektywy znalezienia pracy w kraju lub za granicą. Nie oznacza to jednak, że wszystkie osoby z wykształceniem wyższym mogą liczyć na atrakcyjną pracę. Sprawdź, ile procent Polaków ma wyższe wykształcenie! Jakie studia wybrać, by zwiększyć swoje szanse?

Z artykułu dowiesz się:

 • Ile Polaków ma wyższe wykształcenie?
 • Ile mieszkańców Unii Europejskiej ma wyższe wykształcenie?
 • Jakie korzyści płyną z posiadania wyższego wykształcenia?
 • Czy warto iść na studia?

Ile procent Polaków ma wyższe wykształcenie?

W latach 80-tych XX w. (PRL) tylko niecałe 9% Polaków posiadało wykształcenie wyższe. Dawało ono awans społeczny, ale niekoniecznie finansowy. Sytuacja zaczęła się zmieniać po transformacji ustrojowej, powstało wiele wyższych szkół prywatnych, które oferowały dodatkowe miejsca dla studentów.

Kolejne reformy szkolnictwa łagodziły kryteria uzyskania egzaminu maturalnego, który jest niezbędny do podjęcia studiów. Kolejnym krokiem było zniesienie egzaminów wstępnych.

Wyższe wykształcenie w Unii Europejskiej

Wszystkie te działania sprawiły, że studia wyższe stały się powszechnie dostępne i obecnie wyższe wykształcenie posiada 42,5% Polaków między 25 a 34 rokiem życia. To plasuje nas w połowie stawki państw UE. Najwięcej osób z wyższym wykształceniem zamieszkuje Luksemburg (61%), najmniej zaś Rumunię ( 25%). UE zakłada, że w 2030 r. odsetek osób z wyższym wykształceniem będzie wynosił średnio 45%.

wyższe wykształcenie UE

Dane statystyczne wskazują także na duże zróżnicowanie w wykształceniu wyższym między kobietami a mężczyznami. Wykształceniem wyższym legitymuje się 46% kobiet, wśród mężczyzn odsetek ten wynosi tylko 35%.

Współczynnik zakładany przez UE będzie trudny do osiągnięcia przez Polskę ze względu na fakt, że zgodnie z danymi GUS w ostatnich latach liczba studentów na uczelniach wyższych systematycznie spada.

Jakie możliwości daje wykształcenie wyższe?

Nie ulega kwestii, że obecnie wykształcenie wyższe (I lub II stopnia) znacznie zwiększa możliwości na rynku pracy.

Po tych kierunkach możemy liczyć na szybkie znalezienie pracy:

 • absolwenci IT
 • kierunków technicznych
 • kierunków medycznych
 • filologii obcych

W przypadku tych specjalizacji rynek pracy nie jest jeszcze nasycony i długo nie będzie. Dzieje się tak ze względu na dynamiczny rozwój w tych dziedzinach.

Dowiedz się więcej o wyższym wykształceniu na poziomie licencjatu: https://ebiznes.org.pl/licencjat-jakie-to-wyksztalcenie-polskie-szkolnictwo-wyzsze/.

W znacznie gorszej sytuacji są absolwenci tych kierunków:

 • humanistycznych:
  • historia
  • politologia
  • socjologia
 • kierunków ekonomicznych:
  • zarządzanie
  • marketing

Tutaj zapotrzebowanie rynku pracy zostało już zaspokojone i znalezienie ciekawej oferty jest bardzo trudne. To właśnie one stanowią największy odsetek bezrobotnych wśród osób z wyższym wykształceniem.

Taka sytuacja jest efektem niedostosowania polityki edukacyjnej do potrzeb rynkowych. Uczelniom opłaca się kształcić na kierunkach humanistycznych. Jest to znacznie tańsze niż kształcenie specjalistów na kierunkach technicznych.

Dowiedz się więcej o wykształceniu wyższym na poziomie inżyniera: https://ebiznes.org.pl/czy-inzynier-posiada-wyksztalcenie-wyzsze/.

Studia a rynek pracy

Kolejną kwestią jest program studiów niedostosowany do potrzeb pracodawców. Ci ostatni narzekają, że absolwenci uczelni wyższych posiadają ogrom niepotrzebnej wiedzy teoretycznej, natomiast nie mają umiejętności praktycznych. Praktyki zawodowe w trakcie studiów to tylko ułamek całego czasu, który poświęcamy na studiowanie.

Z tego względu podczas rekrutacji pracodawcy nie sprawdzają wiedzy teoretycznej (tą potwierdza dyplom wyższej uczelni). Zwracają oni uwagę przede wszystkim na umiejętności praktyczne i kompetencje miękkie. Stawiają na osoby umiejące pracować w zespole, kreatywne, potrafiące zarządzać czasem.

Kierunki i rozwój zawodowy dla absolwentów

Również warto zaznaczyć, że dzisiejszy rynek pracy kieruje swoje zapotrzebowanie nie tylko w stronę tradycyjnych dziedzin. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się trendów, wiele nowych specjalizacji staje się niezwykle ważnych. Dziedziny takie jak analiza danych, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo czy zarządzanie danymi cieszą się rosnącym zainteresowaniem ze strony pracodawców.

Absolwenci kierunków technicznych, zwłaszcza związanych z IT, mogą znaleźć zatrudnienie w dynamicznie rozwijającej się branży technologicznej. Wzrastające zapotrzebowanie na specjalistów od programowania, tworzenia aplikacji mobilnych czy rozwiązań e-commerce sprawia, że posiadanie umiejętności technicznych staje się atutem na rynku pracy. Nie można również zapominać o znaczeniu kompetencji miękkich, które stają się coraz bardziej cenione przez pracodawców. Umiejętność pracy w zespole, skuteczna komunikacja, zdolność rozwiązywania problemów oraz elastyczność w dostosowywaniu się do nowych sytuacji to cechy, które potrafią wyróżnić kandydata na tle konkurencji.

Wykształcenie wyższe humanistyczne – czy ma sens?

Dla humanistów też jest miejsce na rynku pracy. Jest jednak warunek, że są gotowi do zdobywania dodatkowych kwalifikacji podczas kursów, szkoleń czy studiów podyplomowych. Polonista lub historyk sprawnie posługujący się komputerem i umiejący obsługiwać różne aplikacje, bez problemu znajdzie ciekawą pracę. Posłużą mu do tego liczne agencje reklamowe.

Statystyki urzędów pracy wskazują, że osoby z wyższym wykształceniem są najbardziej mobilne na rynku pracy. Aktywnie uczestniczą w szkoleniach i poszukują ofert. Czas bezrobocia w tej kategorii jest krótszy o kilka miesięcy niż wśród osób z wykształceniem średnim.

Ile Polaków ma wyższe wykształcenie? – FAQ

Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie wyższego wykształcenia?

Posiadanie wyższego wykształcenia znacząco zwiększa możliwości na rynku pracy. Wysoko wyceniane są kierunki związane z IT, techniką, medycyną i filologią obcą. Te dziedziny cieszą się rosnącym zapotrzebowaniem ze względu na dynamiczny rozwój w tych obszarach.

Czy wszystkie kierunki studiów mają równe szanse na znalezienie pracy?

Nie, istnieje zróżnicowanie pod względem zapotrzebowania rynku pracy na różne specjalizacje. Kierunki humanistyczne oraz niektóre dziedziny ekonomiczne mogą być bardziej nasycone. Natomiast kierunki techniczne czy medyczne oferują większe możliwości zatrudnienia.

Czy warto inwestować w wyższe wykształcenie humanistyczne?

Tak, choć kierunki humanistyczne mogą być mniej perspektywiczne na rynku pracy, istnieje możliwość zdobycia atrakcyjnej pracy po uzupełnieniu wiedzy o dodatkowe umiejętności praktyczne. Dla przykładu, polonista lub historyk posługujący się nowoczesnymi narzędziami komputerowymi może znaleźć pracę w agencjach reklamowych.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ile zarabia geodeta