Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes

Jak dokonać skutecznej analizy pozwalające ocenić, czy warto brać kredyt?

Data publikacji 15 września 2020


Gdy chce się skorzystać z kredytu, niezbędne jest dokonanie oceny, czy pozyskanie takiego kredytu będzie opłacalne. Oczywiście wiele zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji pożyczającego pieniądze. Jednak można określić pewne, ogólne warunki, które są wskaźnikami, że kredyt warto lub nie warto brać.

Kredyt dla firmy

W przypadku firm decydowanie się na kredyt zależy przede wszystkim od tego w jakim celu chce się go wykorzystać. Na kredyty warto się decydować w przypadku:
– inwestycji przynoszących długoterminowe korzyści,
– sfinansowania działań pozwalających uzyskać zyski,
– inwestycji, które poprawiają sytuację firmy na rynku w krótkim terminie,
– sfinansowania bieżących działań, jak zakupy towarów przy krótkim braku płynności.
Na kredyt nie powinny się decydować firmy, które mają strukturalne problemy. Gdy koszty operacyjne są niemożliwe do zredukowania w sposób, który pozwala ograniczyć duże straty, wówczas pozyskiwanie kredytu może prowadzić jedynie do większego zadłużenia. Takich sytuacji warto unikać, gdyż takie zobowiązania będzie bardzo trudno spłacić. Zanim postawi się na kredyt warto jest przeprowadzić działania, które pozwalają na skuteczne poprawienie sytuacji finansowej firmy.

Kredyt dla osoby indywidualnej

Osoby prywatne oceniając czy warto brać kredyt powinny przede wszystkim określić jaki jest cel kredytu. Generalnie powinno się unikać takich kredytów, które mają w krótkim czasie zwiększyć konsumpcję. W przyszłości takie zobowiązania będą znacznie trudniejsze do spłacenia, a jednocześnie będą w dłuższym okresie czasu obniżać stopę życiową. Jednocześnie nie powinno się brać kolejnych kredytów, gdy spłaca się już duże raty. Nie jest to sposobem na sfinansowanie zaciągniętych już kredytów. Przy takiej sytuacji warto szukać sposobów na restrukturyzację posiadanych już kredytów niż na pozyskiwanie zupełnie nowego. Natomiast na kredyt warto się decydować w przypadku, gdy niezbędne jest sfinansowanie choćby zakupu samochodu, który pozwala poprawić codzienne funkcjonowanie. Wówczas można na takim zakupie zyskać w dłuższym okresie. W ten sposób można liczyć na to, że środki finansowe pozyskane w formie kredytu okażą się dobrze pozyskanymi oraz zainwestowanymi środkami finansowymi. Dodatkowo wiele kredytów samochodowych jest dostępnych na dużo lepszych warunkach.
Zdecydować można się, także na takie kredyty, które są dostępne na specjalnych warunkach, co obejmuje chociażby promocyjne oferty. Takie kredyty są znacznie tańsze, a co za tym idzie ich spłacenie będzie dużo łatwiejsze. Jednocześnie ustalenie dopasowanych rat przy niższych kosztach kredytu będzie wpływać na budżet domowy. Jeszcze innym rozwiązaniem może być decydowanie się na takie kredyty, które są oferowane w formie ratalnej. Taka forma najczęściej bywa dużo bardziej korzystna przy zakupach konsumpcyjnych. Wynika to między innymi z tego, że jest to kredyt na konkretny cel. W ten sposób można liczyć na dużo mniejsze koszty kredytowania, co obejmuje choćby oprocentowanie.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki