Jak wygląda praca kierowcy busa?

Praca kierowcy busa zależy przede wszystkim od tego czy wykonywana jest na terenie kraju czy, kierowca wyjeżdża w trasy międzynarodowe. Istnieją także inne formy zatrudnienia, które się z tym wiążą. Trzeba też wiedzieć, że taka praca wymaga odpowiedniego przygotowania i załatwienia kilku spraw. Czy praca na busa jest dla każdego?

Praca kierowca busa – na terenie kraju

Kierowca busa na terenie kraju polega przeważnie na przewozie osób. Przewozy te mogą być pracownicze lub liniowe. ponad to kierowca busa może przewozić osoby, które potrzebują takiego transportu przy organizowaniu imprez czy wycieczek.

praca na busa

Praca na busa – przewóz pracowniczy

W przypadku przewozów pracowniczych praca kierowcy polega na zabieraniu pracowników i zawożeniu ich do siedziby firmy, w której są zatrudnieni. Następnie kierowca ma odpoczynek do czasu aż, pracownicy nie skończą zmiany lub wykonuje w tym czasie inne zlecone mu obowiązki. W przypadku gdy, dany zakład pracuje na dwie lub trzy zmiany, kierowca po dotarciu na miejsce odwozi do domu pracowników po skończonej zmianie.

Praca na busa – kierowca liniowy

Praca kierowcy liniowego polega na przewozie osób na ustalonej dla każdego kierowcy linii. Linia ta może obejmować dłuższe lub krótsze odcinki. Oprócz przewozu osób w tym przypadku kierowca busa sprzedaje również bilety lub sprawdza bilety miesięczne. Czas pracy kierowcy liniowego dzieli się na zmiany, jednak w niektórych firmach pracuje się cały dzień.

Sprawdź też: Marketing afiliacyjny – co trzeba wiedzieć?

Praca na busa – wypożyczenie

W przypadku wypożyczenia busa na imprezę, osoba chętna umawia się z kierowcą lub jego pracodawcą na konkretny dzień oraz godzinę, jak również wskazuje czas i miejsce powrotu. Następnie ustala się cenę za taki przejazd, którą zazwyczaj nalicza się od ilości przejechanych kilometrów. Kierowca w wyznaczony dzień zabiera osoby i zawozi je na wskazane przez nich miejsce. W dalszej kolejności kierowca do powrotu pasażerów ma odpoczynek. Jeśli impreza kończy się tego samego dnia kierowca zabiera pasażerów z powrotem, jeżeli jednak wyjazd był zaplanowany na dwa lub kilka dni, kierowca busa musi otrzymać zapewniony nocleg oraz posiłek.

praca na busa

Jak wygląda praca na trasach międzynarodowych?

W przypadku transportu międzynarodowego, wymienia się bardzo wiele form zatrudnienia. Praca ta polega na różnych systemach oraz formach płatności. Praca kierowcy w takim przypadku zazwyczaj okazuje się pracą dwóch tygodni w trasie a tygodnia odpoczynku w domu. Czas ten kierowca może wydłużyć do trzech lub czterech tygodni, jednak będzie miało to wypływ na jego zarobki. W tej pracy kierowca może liczyć na otrzymanie trasy za którą otrzyma lepsze wynagrodzenie.

Jeśli interesuje Cię temat pracy i zarobków, to sprawdź też: https://ebiznes.org.pl/praca-chalupnicza-zajecie-ktore-sprawdza-sie-jedynie-na-krotka-mete/.

Jak zostać kierowcą busa?

Na początku należy nie mylić pojęć kierowcy busa z kierowcą samochodu dostawczego. Ponieważ, aby zostać kierowcą busa należy posiadać prawo jazdy kategorii D oraz zrobić uprawnienie na przewóz osób. Po takim uzupełnieniu naszego prawa jazdy możemy prowadzić również autokar oraz autobus. Oprócz zdania kursu kierowca musi przejść badania lekarskie oraz psychotesty. Kierowca samochodu dostawczego mylnie nazywany kierowcą busa, może na kategorii prawa jazdy B poruszać się autem do 3,5 tony. W tym przypadku tacy kierowcy przewożą towary w kraju lub mają kursy międzynarodowe, jednak nie mogą przewozić ludzi.

Redakcja ebiznes.org.pl