Jaki program wybrać do obsługi sklepu internetowego?
Data publikacji 27 kwietnia 2021Sklepy internetowe, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa stają się coraz popularniejsze. Przedsiębiorcy coraz chętniej przenoszą swoją działalność do sieci, która nie jest ograniczona jakimikolwiek pandemicznymi ograniczeniami i obostrzeniami. Przed uruchomieniem sprzedaży online należy się jednak zastanowić nad tym, jaki program najlepiej sprawdzi się przy obsłudze sklepu internetowego. Wybór bardzo często pada na system SaaS.
Czym jest i jak działa system SaaS?
SaaS (z ang.Software as a Service) to oprogramowanie traktowane jak usługa. Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorca decydujący się na założenie sklepu internetowego poprzez Saas nie musi kupować żadnego programu, który wymagałby instalacji na komputerze. Jedyne co musi zrobić przedsiębiorca, to wykupienie dostępu do takiego oprogramowania (usługi). To niezwykle korzystne rozwiązanie, które pozwala przedsiębiorcy decydującemu się na internetową sprzedaż na ograniczenie kosztów – w takim przypadku nie musi on płacić przede wszystkim za infrastrukturę serwerową czy ponosić koszty wynikające z zakupu miejsca na dysku u zewnętrznego dostawcy. Oprogramowanie SaaS działa na serwerze firmy, która zajmuje się udostępnianiem takiej usługi. W zdecydowanej większości przypadków działa ono w chmurze, a jedyne czego się wymaga to tego, by możliwe było skorzystanie z niego, to niczym niezakłócony dostęp do Internetu.
SaaS działa na zasadzie oprogramowania, które jest rozliczane abonamentowo (np. co miesiąc). Oznacza to, że nie ma konieczności ponoszenia od razu dużych sum pieniędzy na uruchomienie działalności sklepu internetowego. Comiesięczne kwoty są stosunkowo niskie, co jest dobrym rozwiązaniem szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w e-biznesie.
W przypadku SaaS każdy użytkownik może skorzystać z miesięcznego bądź rocznego abonamentu na hosting i oprogramowanie niezbędne do prowadzenia sklepu internetowego, pozwalające zarówno na dodawanie do oferty kolejnych produktów, jak i wygodną obsługę płatności. Na uwagę bez wątpienia zasługuje również fakt, że przedsiębiorca prowadzący e-biznes za pośrednictwem modelu SaaS w cenie swojego abonamentu otrzymuje również możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy technicznej, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.
Platforma do założenia sklepu internetowego daje przedsiębiorcom dwie możliwości:
- planując swój sklep, mogą skorzystać z już gotowych szablonów i na ich postawie rozpocząć kreowanie wizerunku miejsca sprzedażowego;
- mogą zamówić projekt indywidualnej oprawie graficznej, ściśle dostosowanej do jego potrzeb i oferty prezentowanej przez e-sklep. Jest to możliwość dodatkowo odpłatna, która pozwala na wyróżnienie danego sklepu internetowego spośród (nie ma co ukrywać) bardzo licznej konkurencji.
Korzystanie z SaaS jest niezwykle proste. Wystarczy wypełnić stosowny formularz, by po krótkiej chwili otrzymać dane do logowania, pozwalające na rozpoczęcie działalności sklepu internetowego w sieci. Platforma to rozwiązanie gotowe, dostępne od ręki, a przez to idealne dla wszystkich tych, którym zależy na jak najszybszym rozpoczęciu sprzedaży.
Dlaczego SaaS to najkorzystniejsze rozwiązanie przy zakładaniu sklepu internetowego?
Od kilku już dobrych lat można zaobserwować bardzo intensywny rozwój technologii, która w dużej mierze dostosowuje się do zmiennych preferencji i oczekiwać konsumentów. Wielu sprzedawców pracując w sieci dokłada wszelkich starań, by miejsce, w którym prowadzą swoją sprzedaż, podążało za ciągłymi zmianami na rynku. Dzięki korzystaniu z abonamentu oprogramowania Saas każdy przedsiębiorca ma pewność, że każdorazowo korzysta z jego najnowszej i najbardziej aktualnej wersji. Program do sklepu internetowego typu SaaS regularnie i automatycznie się aktualizuje, dając użytkownikom możliwość skorzystania z coraz to nowszych narzędzi ułatwiających prowadzenie sprzedaży internetowej. Co ważne, Saas jest platformą, która doskonale sprawdzi się nie tylko przy niewielkich e-biznesach. Jest to model coraz częściej doceniany także przez przedsiębiorców, których sprzedaż w sieci jest dość wysoka.
Ile kosztuje stworzenie systemu SaaS?
Jak wiadomo, model SaaS działa w oparciu o bardzo wygodny dla użytkownika abonament. Wystarczy uiścić stosowną opłatę, aby móc otrzymać dostęp do gotowej platformy sprzedażowej, z gotowym skryptem oraz infrastrukturą serwerową. W większości przypadków korzystanie z możliwości, jakie daje model SaaS, wymaga wnoszenia opłaty rzędu 50-300 zł każdego miesiąca. Biorąc pod uwagę inne możliwości prowadzenia sprzedaży w sieci, korzystanie z modelu SaaS pod względem finansowym jest niezwykle korzystne.