Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza — jak założyć?

Data publikacji 27 kwietnia 2022

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej to pierwszy krok do Twojej niezależności finansowej. Zostanie przedsiębiorcą to bardzo poważne i ambitne zadanie, zaczynasz sam sobie być szefem, a dodatkowo spoczywa na Tobie odpowiedzialność za każdy element funkcjonowania firmy. W różnych rejonach świata odbywa się to inaczej. Jak założyć własną działalność jednoosobową w Polsce?

Zanim do tego przejdziemy, zachęcamy, żebyś podpisał stałą umowę z biurem zajmującym się kompleksowo sprawami Twojej działalności. W zakres obsługi wchodzą: rozliczenia, archiwizacja dokumentów, ale także reprezentacja klientów przed odpowiednim urzędem. Chcąc uniknąć nieprzyjemności na dalszych etapach funkcjonowania firmy, dobierz odpowiednie biuro, które funkcjonuje na rynku od lat, zatrudnia fachowców oraz ma właściwe ubezpieczenia.

Jak założyć firmę jednoosobową krok po kroku?

Zastanawiasz się, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Krok po kroku wyjaśnimy tę kwestię. Etapy tak naprawdę są tylko dwa. Najpierw odwiedzasz dowolny urząd miasta lub gminy, gdzie składasz formularz CEIDG – możesz to zrobić osobiście, online czy nawet korespondencyjnie. Warto, byś jednak pamiętał o dopełnieniu wszystkich formalności związanych z wybranym przez Ciebie sposobem rejestracji.

Następnie w ciągu maksymalnie 7 dni od założenia firmy (za moment założenia uznaje się kolejny dzień kalendarzowy następujący po złożeniu wniosku CEIDG) udajesz się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i tam zgłaszasz siebie, a także swoich pracowników na odpowiednich drukach ZUA (dotyczy ubezpieczenia społecznego oraz zdrowotnego) lub ZZA (obejmuje jedynie ubezpieczenie zdrowotne).

Jednak rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej to w zasadzie ostatni krok, po którym nie ma już odwrotu. Dlatego na pytanie: jak założyć jednoosobową firmę? Odpowiadamy: po ustaleniu wielu elementów. Pomyśl nad nazwą swojej działalności, zastanów się, jaka data jej rozpoczęcia będzie najodpowiedniejsza. Kluczowy jest także adres firmy oraz rachunek bankowy z nią powiązany. Podczas rejestracji musisz określić, co stanowi przedmiot działalności.

Wniosek o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej musi być poprzedzony odpowiednią konsultacją z biurem rachunkowym. Dlatego, że określasz w nim formy opodatkowania i rozliczeń księgowych swojej firmy, co jest najważniejszym elementem jej funkcjonowania.

Ile trwa założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Wiesz już, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą. Są to tak naprawdę dwa dokumenty składane jeden po drugim, wraz z wcześniejszymi konsultacjami, które pozwolą na dobór najwłaściwszej formy opodatkowania. Niegdyś całość od strony proceduralnej była bardziej złożona, a przy tym zajmowała więcej czasu. Ile trwa założenie jednoosobowej działalności gospodarczej obecnie? Chwilę!

Jeśli masz pomysł na firmę i jesteś zdecydowany, by ją założyć, w poniedziałek konsultujesz wspomniane kwestie z doradcą, który pomoże Ci również wypełnić wniosek CEIDG. We wtorek zanosisz go do w dowolnego urzędu miasta lub gminy, a w środę Twoja działalność już funkcjonuje. Tego samego dnia zgłaszasz się do ZUS-u oraz dopełniasz formalności – to wszystko!

Ile kosztuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jak duże wydatki obejmują założenie jednoosobowej działalności gospodarczej? Koszty związane z rozpoczęciem funkcjonowanie takiej firmy są zerowe. Wszelkie dokumenty składasz więc całkowicie bezpłatnie. Jedynie, jeśli pragniesz dopiąć formalności korespondencyjnie, wówczas potrzebujesz poświadczenia notarialnego, za które musisz zapłacić.

Koszt założenia jednoosobowej działalności gospodarczej jest więc żaden! Każdego tak naprawdę stać na stanie się przedsiębiorcą. Jeśli martwiłeś się, że będzie to spory wydatek, możesz odetchnąć z ulgą. Warto także pamiętać, że choć opłaty związane z funkcjonowaniem firmy mogą przerażać, to są różne sposoby, z których możesz legalnie skorzystać, aby Twój start nie był trudny. Zapytaj o to swojego doradcę.

Na co można liczyć? Oprócz różnych form dofinansowania działalności gospodarczej, wynikających z rozmaitych programów krajowych czy unijnych, możesz liczyć na różnego rodzaju obniżenia składek za ubezpieczenie zdrowotne i społeczne – może to być 6 miesięcy bez jakichkolwiek składek, czy tzw. mały ZUS.

Warto więc, abyś korzystał z profesjonalnego doradztwa pracowników biura rachunkowego, które nie tylko wypełni za Ciebie druk akcydensowy, czy wskaże odpowiednią dla Twojej działalności formę opodatkowania, ale także będzie informowało o wszystkich przysługujących Ci ulgach, tak na początku, jak oraz na dalszym etapie działalności.

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą przez internet?

Jak najłatwiej założyć jednoosobową działalność gospodarczą? To proste – przez internet! W dobie cyfryzacji byłoby nie do pomyślenia, aby tak uproszczony proces trzeba by było przechodzić osobiście w urzędzie. Od kilku lat można to zrobić całkowicie zdalnie, jednak musisz pamiętać o dwóch sposobach składania dokumentów.

Wniosek o to, jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą online, nie różni się niczym od tego, który chcesz przedłożyć w odpowiednim urzędzie. Ważne jest jednak to, w jaki sposób dokonasz poświadczenia kluczowego dla uruchomienia Twojej firmy. Kluczową funkcję pełni w tym przypadku tzw. profil zaufany.

Profil zaufany to rodzaj uwierzytelnienia pozwalający na dopełnienie wszystkich formalności urzędowych bez wychodzenia z domu – np. rozliczenia PIT oraz założenia działalności gospodarczej. Możesz go uruchomić poprzez podanie danych za ostatnie lata składanych zeznań podatkowych lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Kiedy go utworzysz, to nie musisz nic robić, ponieważ zatwierdzenie, którego dokonasz, jest równoznaczne z podpisem fizycznym. Kiedy jednak tego nie zrobiłeś, wówczas po złożeniu wniosku online musisz w ciągu 7 dni udać się do wskazanego urzędu i podpisać wniosek własnoręcznie. Pamiętaj, że profil zaufany pozwala na załatwienie coraz większej liczby spraw, więc warto go założyć!

ekonomia

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

akt poświadczenia dziedziczeni