Strona główna
Praca
Tutaj jesteś
Praca liceum czy technikum

Liceum czy technikum – poznaj ważne kryteria wyboru

Data publikacji 30 listopada 2021

Kiedy decydujemy o naszej przyszłości? Trudno nie dostrzec tego, że decyzje, które mogą mieć wpływ na całe nasze przyszłe życie, podejmujemy relatywnie wcześnie. Już w ostatnich klasach szkoły podstawowej musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co interesuje nas bardziej. Wybrać liceum czy technikum? A może zdecydować się na szkołę zawodową, która już po trzech latach nauki pozwoli nam zarabiać spore pieniądze? Nietrudno się domyślić, że pytanie, które sobie stawiamy wcale nie należy do tych, na które łatwo można odpowiedzieć.

Liceum czy technikum – najważniejsze kryteria wyboru

Nietrudno się domyślić, że osoby pomagające nastolatkom w dokonaniu trafnego wyboru, będą zwracać uwagę przede wszystkim na to, jakie zarobki gwarantuje każdy z wymienionych rodzajów szkoły. Dorośli doskonale zdają sobie przecież sprawę z tego, że nauka dla przyjemności kiedyś musi się skończyć. Liceum czy technikum to pierwszy krok na drodze do wymarzonego zawodu. Z kolei wiele „ciekawych” kierunków to również kierunki o obniżonych perspektywach zatrudnienia. Już na tym etapie należy jednak zachować ostrożność. Dorośli często bazują na własnych wyobrażeniach dotyczących szkolnictwa nie wiedząc, co dzieje się w danym momencie.
Przekonanie o tym, że liceum to generator bezrobotnych, podczas gdy technikum pozwala na zdobycie zatrudnienia natychmiast po maturze, to mit. Brzmi pięknie i jest często powtarzany przez rodziców, warto jednak podchodzić do niego z dużą ostrożnością. Nasze przyszłe zarobki tylko częściowo są powiązane z tym, jaką szkołę kończymy.

liceum czy technikum

Nie brakuje osób, które po liceum i studiach medycznych zarabiają ogromne pieniądze. Z drugiej strony, wielu absolwentów technikum ekonomicznego nie jest w stanie zagrzać na dłużej miejsca w żadnej firmie. Dokument nie rekompensuje braku zainteresowania zagadnieniami z zakresu rachunkowości czy finansów. Choć więc dorośli podchodzą sceptycznie do wybierania szkoły średniej z uwagi na swoją pasję, takie podejście może być bardziej zyskowne niż wybór liceum czy technikum tylko dlatego, że rodzice uznali taką decyzję za słuszną.
Jeden z kryteriów wyboru szkoły średniej to tak zwany „barometr zawodów”. Publikują je lokalne urzędy pracy, tworzą je jednak również czasopisma i portale poświęcone zatrudnieniu, rynkowi pracy i edukacji. Warto je analizować, choć i w tym przypadku zaleca się pewną dozę ostrożności.

Sprawdź: LICENCJAT – CZY TO WYKSZTAŁCENIE WYŻSZE?

Co po liceum czy technikum?

Barometry informują o zapotrzebowaniu na pracowników, z którymi mamy do czynienia „tu i teraz”. Oznacza to, że nie są stuprocentowo pewne, gdy zastanawiamy się nad tym, jakie kompetencje będą mile widziane za pięć lub osiem lat. O tym, że często się mylą może świadczyć choćby to, że nie przewidziały rosnącego zapotrzebowania na usługi osób dobrze komunikujących się w języku rosyjskim. Dziś można wyczytać z nich, że w urzędach pracy pojawia się wiele informacji o wakatach dla krawców, ślusarzy oraz fizjoterapeutów. Czy jednak za pięć lat będzie podobnie? Jeśli nie interesuje nas fizjoterapia, lepiej nie skłaniać się ku niej tylko dlatego, że barometr zawodów podpowiada właśnie takie rozwiązanie. Dlatego właśnie nie ma co wybierać liceum czy technikum tylko w oparciu o takie dane.

Mniej oczywiste, ale równie ważne kryteria wyboru

Gdyby to rodzice wybierali dzieciom kierunek edukacji, z pewnością zdecydowana większość ośmioklasistów przygotowywałaby się właśnie do nauki w liceum. Szczególnie o profilu informatycznym albo biologicznym. Rodzice przyszłych prawników zastanawialiby się z pewnością nad tym, czy klasa humanistyczna przygotuje ich pociechy do nauki na prestiżowej uczelni wyższej. Na szczęście, zdanie młodego człowieka również się liczy. Choć niektóre kryteria wyboru stosowane przez niego mogą nieco dziwić dorosłych, po bardziej wnikliwej analizie można dojść do wniosku, że wcale nie są pozbawione sensu.

liceum czy technikum

Z sytuacją taką mamy do czynienia choćby w przypadku osób, które stawiają na technikum nie dlatego, że pragną jak najszybciej się usamodzielnić. Coraz modniejsze jest przekonanie, że ten typ szkoły średniej może być dobrym zabezpieczeniem. Szczególnie, gdy ma się w planach „egzotyczny” kierunek studiów. Wiele osób marzących o studiowaniu filologii chorwackiej lub historii sztuki zastanawia się nad tym, czy nie zapisać się najpierw do technikum ekonomicznego i zdobyć „fach”. Jeśli po studiach nie można będzie znaleźć pracy w ukochanym zawodzie, nie będzie się zasilać szeregów bezrobotnych.

Sprawdź: CZY INŻYNIER TO WYKSZTAŁCENIE WYŻSZE?

Młodzi ludzie często wybierają liceum lub technikum mając na uwadze swoje przyszłe studia. W przypadku przyszłych ekonomistów popularne jest technikum. Jest tak także wśród osób zastanawiających się nad studiami na politechnice oraz nad kierunkami ścisłymi na uniwersytetach. Co prawda zdawalność matur jest wyższa w liceach niż w technikach. Panuje jednak przekonanie, że osoba chcąca się uczyć i mająca pasję, którą chce rozwijać, w technikum zdobędzie szanse, o których w liceum nie ma mowy.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?