Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse Lokaty bankowe

Lokaty bankowe jako sposób na odłożenie pieniędzy

Data publikacji 16 sierpnia 2022

Banki oferują szereg produktów pozwalających na czerpanie korzyści ze zgromadzonego kapitału. Jednym z nich jest lokata. To bezpieczna forma oszczędzania, która cieszy się obecnie dużą popularnością.

W 2022 r., ze względu na wzrost stóp procentowych, wiele banków podniosło oprocentowanie lokat. Spowodowało to sporą konkurencję na rynku. Można przez to liczyć na skorzystanie z takich lokat, które zapewnią skuteczną walkę z inflacją.

Czym jest lokata bankowa?

Lokata to produkt, w ramach którego „pożycza się” bankowi określoną kwotę. W zamian za to zobowiązuje się on do wypłaty wynagrodzenia w formie odsetek zwracanych wraz z kapitałem. Środki zgromadzone na lokacie podlegają zamrożeniu na z góry określony czas. Najczęściej jest to od jednego do kilkunastu miesięcy, ale można skorzystać także z lokat jednodniowych lub kilkudniowych. Mogą być one także odnawialne i nieodnawialne. W tym drugim przypadku nie trzeba zgłaszać kolejnego wniosku o założenie lokaty, a gdy chce się ją zakończyć, informuje się o tym bank telefonicznie lub odznacza odpowiednią opcję w bankowości internetowej.

Dlaczego warto skorzystać z lokaty bankowej?

Lokata bankowa to produkt, który ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala ona ochronić się przed inflacją dzięki wysokiemu oprocentowaniu. Umieszczone na niej oszczędności zapewniają większy zysk niż te zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Co niezwykle ważne, jest on pewny. Klient banku już przy składaniu wniosku o lokatę wie, ile na niej zarobi (wyjątkiem są lokaty ze zmiennym oprocentowaniem uzależnionym od stopy procentowej na rynku). Istotną kwestią jest także to, że do rozpoczęcia oszczędzania na lokacie nie potrzeba dużego kapitału. Wiele banków oferuje oszczędzanie na lokacie już przy wkładzie w wysokości 500 lub 1000 złotych. Większość ich klientów może zatem rozpocząć oszczędzanie.

Jak obliczyć zysk z lokaty bankowej?

Aby obliczyć zysk z lokaty bankowej, należy pomnożyć powierzoną bankowi kwotę przez nominalne oprocentowanie w skali roku, a następnie podzielić ją przez liczbę dni w roku. Otrzymany wynik mnoży się przez liczbę dni utrzymywania depozytu oraz obniża o podatek Belki od zysków kapitałowych. Wynosi on 19%, tj. gdy szacowany zysk to 10 zł brutto, na konto zostają wypłacone odsetki w wysokości 8,10 zł, czyli 10-(10*0,19) złotych. Korzystając z bankowości internetowej, po założeniu lokaty można często zobaczyć szacowaną wysokość odsetek na koniec okresu jej trwania.

O czym warto pamiętać, zanim założy się lokatę bankową?

Zanim założy się lokatę bankową, trzeba pamiętać o ważnych kwestiach. Po pierwsze, jej wcześniejsze zerwanie wiąże się z całkowitą lub częściową utratą wypracowanych odsetek. Nie jest to zatem produkt bankowy dla osób, które chcą dysponować swoimi oszczędnościami w dowolny sposób. Alternatywą dla nich jest rachunek oszczędnościowy. Po drugie, warto pamiętać o tym, że im dłuższy okres lokaty, tym na większe oprocentowanie jej środków można liczyć. Lokaty na kilka dni będą często niżej oprocentowanie niż te na kilka lub kilkanaście miesięcy.

Jak znaleźć najlepszą lokatę bankową?

Na polskim rynku działa wiele banków oferujących lokatę bankową. Ich oprocentowanie może się znacznie różnić, stąd też warto dokonać dokładnej analizy, korzystając z porównywarek lokat online. Czołowe miejsca zajmują w nichDla przykładu lokaty bankowe Santander Consumer Banku. Z czego to wynika? Wysokieposiadają wysokie oprocentowanie, zbliżone do referencyjnej stopy procentowej ogłaszanej przez Narodowy Bank Polski, duży wybór okresów lokat (od 1 do 36 miesięcy) oraz możliwość założeniae i obsługia takiego produktu bankowego w całości online. – to wszystko sprawia, że lokaty bankowe Santander Consumer Banku cieszą się tak dużą popularnością.

Źródła:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokaty-inwestowanie-przez-oszczedzanie/cyf6deq

Lokata terminowa czy konto oszczędnościowe? Gdzie lepiej odkładać zaskórniaki?

Materiał zewnętrzny

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat