Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse vat

Jak rozliczyć VAT z faktury zagranicznej?

Data publikacji 23 października 2023


Rozliczenie podatku VAT może odbywać się miesięcznie lub kwartalnie. W tym przypadku przedsiębiorcy mają wolną rękę podczas deklaracji działalności jako czynnego podatnika VAT. W trakcie obliczania należnego podatku trzeba uwzględnić wiele czynników: stawkę VAT, termin uiszczenia opłaty oraz wartość kwotową podatku. Chcesz dowiedzieć się, jak w praktyce przeprowadzić rozliczenie VAT? Dowiedz się więcej z poniższego poradnika!

Rozliczanie VAT w praktyce – co trzeba wiedzieć?

Pierwszy krok do prawidłowego rozliczenia faktur zagranicznych z podatkiem VAT jest ustalenie rodzaju zawartej transakcji. Trzeba rozgraniczyć faktury za usługi oraz sprzedaż produktów. To bardzo ważne, gdyż usługi mogą być inaczej opodatkowane niż towary. 

Warto też wiedzieć, że:

  • eksport towarów poza Unię Europejską nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce, gdyż to nabywca płaci podatek w swoim kraju,

  • w przypadku świadczenia usług na rzecz kontrahenta z UE usługa również nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce,

  • podczas importu usług oraz towarów spoza UE te podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

Zgodnie z aktualnymi przepisami rozliczanie VAT odbywa się w miejscu, w którym podatnik kupuje usługę lub sprzedaje towar oraz ma siedzibę działalności gospodarczej. Są też pewne wyjątki od ogólnych zasad uwzględniania i rozliczania podatku VAT, które dotyczą przede wszystkim usług: związanych z nieruchomościami, restauracyjnych i kateringowych, kulturalnych oraz transportu towarów na rzecz polskich przedsiębiorców.

Rozliczenie VAT z importu usług – jak to zrobić?

Prawidłowe rozliczenie podatku VAT z importu usług trzeba zrealizować wtedy, kiedy dostawca usługi jest podmiotem z siedzibą poza terenem Polski, a odbiorcą jest przedsiębiorca, który ma działalność gospodarczą na terenie kraju. Do ceny nabycia usługi trzeba doliczyć polską stawkę podatku VAT, która może wynosić: 23, 8, 5 lub 0% zależnie od rodzaju usługi.

Podatek VAT w tym przypadku rozliczamy jako koszt podatku dochodowego. To oznacza, że cena nabycia będzie całą kwotą, którą trzeba zapłacić usługodawcy wraz z prowizjami, cłem i podatkami. Nabycie usług w odniesieniu do rozliczenia VAT trzeba wykazać na formularzach:

  • JPK_V7M lub JPK_V7K – jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT.
  • VAT-8 – jeśli jesteś podatnikiem VAT zwolnionym, ale jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT-UE.
  • VAT-9M – jeśli jesteś podatnikiem VAT zwolnionym, niezarejestrowanym jako podatnik VAT-UE.

Wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług a rozliczenia VAT

Obecnie rozliczenia podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług lub handlu towarami muszą być realizowane na podstawie faktury. Zgodnie z Ustawą o VAT należy wystawić faktury uwzględniające ten podatek, gdzie w przypadku świadczenia usług wewnątrzwspólnotowych dokument nie będzie zwierał takich informacji, jak:

  • stawka podatku,

  • wartość sprzedaży netto,

  • kwota podatku.

Niemniej jednak są też informacje, których nie może zabraknąć na fakturze VAT za świadczenie usług wewnątrzwspólnotowych, a mianowicie:

  • adnotacja z informacją o obciążeniu zwrotnym,

  • numer VAT UE podatnika,

  • numer identyfikacyjny dwuliterowy dedykowany dla danego państwa członkowskiego.

Warto też dodać, że faktura VAT powinna być w tym przypadku wystawiona nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, kiedy miała miejsce realizacja zamówionej usługi.

Rozliczenie VAT – na własną rękę czy z pomocą specjalistów?

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje firmowe rozliczenia VAT będą zrealizowane prawidłowo i zgodnie z aktualnymi przepisami, koniecznie skontaktuj się z firmą, która prowadzi rozliczenia dla swoich kontrahentów biznesowych. To gwarancja, że przygotowane rozliczenia VAT będą sporządzone kompleksowo i z uwzględnieniem wszystkich kosztów.

Obowiązek rozliczenia VAT w innym kraju ciąży przede wszystkim na przedsiębiorcach, którzy prowadzą wysyłkową sprzedaż towarów, a wartość operacji przekracza 10 000 EUR. Alternatywna opcja to rejestracja podatnika do VAT OSS, co znacznie ułatwia procedury związane z rozliczeniem VAT.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat