Najmniej stresujące zawody – jakie wyróżniamy?
Data publikacji 11 września 2020
Z pewnością mamy w swoim otoczeniu osoby nadmiernie podatne na stres a może sami jesteśmy w tej grupie? Dystres jest to najbardziej negatywnie ingerujący w życie rodzaj stresu, jest przytłaczający. Natomiast eustres to pozytywna reakcja organizmu na stawiane mu sytuacje, jest to napięcie motywujące. Jeśli stres działa na nas przytłaczająco, nie powoduje mobilizacji do pracy powinniśmy zdecydować się na zawód ograniczający takie sytuacje.
Najmniej stresujące zawody – czy da się w ogóle takie znaleźć?
Jak najbardziej jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że z praktycznie każdym wykonywanym zawodem wiąże się pewne ryzyko a niekiedy niepewność co może wpływać na podwyższenie poziomu stresu.
Z łatwością można jednak wymienić te, które poziom napięcia maja stosunkowo niski.
Statystyk – jeśli stres działa na Ciebie negatywnie a przy tym satysfakcjonuje Cię aktywność ściśle matematyczna, opierająca się przede wszystkim na pracy za biurkiem to będzie to strzał w dziesiątkę! Jest to zawód skupiający się głównie na przeprowadzaniu analiz i przygotowywaniu raportów, podczas takiej aktywności rzadko zdarza się presja czy nadmierny stres.
Programista to kolejny zawód związany ze ścisłym umysłem. Wszelkie odmiany informatyki dobrze sprawdzą się kiedy chcemy uniknąć nerwowych sytuacji. Osoby wykonujące ten zawód, skupiają się przede wszystkim na wykonaniu swojego zadania, mają dość ograniczony kontakt ze współpracownikami a także rzadko kiedy muszą brać udział w rywalizacji między równorzędnymi stanowiskami. Przy tym, dużym plusem jest także fakt, iż programista nie może narzekać na zarobki.
Artysta to z kolei zawód zupełnie przeciwstawny do powyższych. Zarówno malarz jak i pisarz to osoby wykonujące swoją pracę w niezwykle stoickiej atmosferze, tworzą sami przed sobą a każde ich dzieło jest wyjątkowe i inne. Dzięki temu nie ulegają presji z góry narzuconym kanonom.
Zobacz także: Jak znaleźć pracę po 50
Najmniej stresujące zawody – diagnostyk czy jubiler?
Diagnostyk czy technik laboratoryjny – to kolei propozycje dla osób interesujących się tajnikami medycyny, ludzkiego ciała i jego budowy. Zarówno jeden jak i drugi pracują w zaciszu swojego gabinetu, zazwyczaj mają określone terminy do których muszą przygotować dane badania, jednak nie są one zupełnie sztywne. Niewiele osób potrafi podważyć ich autorytet, dzięki czemu nie ulegają presji i ocenie środowiska.
Jubiler podczas wykonywania powierzonego mu zadania także musi wykazać się niezwykłym spokojem i opanowaniem. W tym zawodzie nie ma miejsca na stres nie tylko ze względu na pracę często w odosobnieniu, ciszy i samotności, ale także z uwagi na fakt, iż rzadko spotyka się z presją otoczenia.
Jak widać, wybranie zawodu o niskim współczynniku stresu może chwilę potrwać ale na pewno nie jest to zadanie niemożliwe. Przytoczyliśmy tylko najpopularniejsze kierunki dla każdego typu zainteresowań i specjalizacji a już na ich podstawie łatwo zauważyć, że rozgałęzień owych zawodów jest zdecydowanie więcej. Należy pamiętać, że często stres jest tym mniejszy im więcej pasji poświęcamy na wykonywane zadanie.