Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes Polkadot

Polkadot – co warto wiedzieć o tym projekcie?

Data publikacji 28 marca 2022

Polkadot to popularny projekt, który przez niektórych bywa postrzegany jako konkurent dla Ethereum. Nie jest to projekt wyjątkowo niszowy, gdyż kapitalizacja kryptowaluty DOT jest na tyle duża, że Polkadot jest jedną z topowych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej. Czym wyróżnia się ten projekt? Dlaczego jest tak dobrze przyjęty przez społeczność skupioną wokół kryptowalut? 

Polkadot – podstawowe informacje o projekcie

Polkadot jest określana jako projekt, który ma być „blockchainem dla blockchainów”. Innymi słowy, Polkadot pragnie stać się łącznikiem pomiędzy różnymi, dotychczas działającymi osobno, blockchainami. Na przykład Ethereum jest najpopularniejszą platformą do smart kontraktów i tworzenia zdecentralizowanych aplikacji. Tymczasem EOS słynie z umożliwienia szybszych transakcji. Idealnie byłoby skorzystać z możliwości jakie daje Ethereum oraz EOS jednocześnie i w uproszczeniu. Właśnie ten problem stara się rozwiązać Polkadot. 

Obecnie sieci blockchain działają osobno. Przepływ danych pomiędzy jednym a drugim blockchainem jest znacznie utrudniony lub czasem niemożliwy. Podejściem jakie chce zaproponować Polkadot jest połącznie wielu blockchainów w ramach jednej sieci. Całość ma się odbywać na centralnym łańcuchu o nazwie Relay Chain, który chce wspierać działanie wielu mniejszych podsieci, które są nazywane parachainami. Co ciekawe, istnieje już ponad 100 parachainów.  

Z założenia sieć Polkadot ma być interoperacyjna i przede wszystkim kompatybilna, co ma umożliwić wymianę informacji pomiędzy różnymi blockchainami wchodzącymi w skład sieci. W przyszłości wymiana zasobów pomiędzy różnymi blockchainami pozwoli na budowanie zdecentralizowanych aplikacji w oparciu o cross-chain. 

Gdzie kupić Polkadot? DOT to popularna kryptowaluta, która jest dostępna na większości popularnych giełd kryptowalut (w tym między innymi na Binance). Poza tym, Polkadot może być przechowywana na portfelach sprzętowych (np. Ledger)

Polkadot – kurs i notowania

Nie da się ukryć, że zamysł i cel jaki przyświeca projektowi Polkadot jest ambitny i daje duże nadzieje na to, że Polkadot stanie się jednym z kluczowych projektów w świecie kryptowalut. Czy to oznacza, że kryptowaluta Polkadot (DOT) ma przed sobą świetlaną przyszłość? Tego oczywiście nie wiadomo. Kurs Polkadot jest bardzo zmienny. W styczniu kurs DOT oscylował wokół 10 USD, potem w maju przekroczył 50 USD, w lipcu ponownie przekroczył 50 USD, żeby już na początku 2022 roku spaść w okolice kilkunastu dolarów. To pokazuje, że jak na razie zmienność jest bardzo duża i ciężko wyznaczyć jednoznaczny trend w jakim będzie się kształtowała cena Polkadot.  

Artykuł sponsorowany

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki