Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes praca zdalna

Pracownicy nie chcą wracać do biur

Data publikacji 28 czerwca 2022

Praca w postaci formy zdalnej stała się szczególnie popularna w okresie pandemii Covid-19. Wówczas to niektóre firmy po raz pierwszy wprowadziły tą możliwość. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć kwestię zmian w prawie dotyczących home office. Z jakimi zadaniami muszą się zmierzyć pracodawcy a z jakimi pracownicy? Czy opcja ta jest równie korzystna dla obu stron?

Czym jest praca zdalna w świetle prawa?

Zgodnie z Kodeksem pracy, praca zdalna jest  wykonywana w pełni lub jedynie częściowo w miejscu który został ustalony z pracownikiem i pracodawcą. Zazwyczaj jest to miejsce zamieszkania osoby pracującej. Ustalone także muszą być tutaj środki bezpiecznego porozumiewania się w tej właśnie formie.

Dlaczego ludzie coraz to częściej wybierają pracę zdalną?

Pracownicy nie chcą wracać do biur kiedy już spróbują pracy zdalnej. To ogromna wygoda pod względem logistycznym jak i czasowym. Można w ten sposób zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu w ciągu dnia i poświęcić go na innego typu czynności. 

Dla pracodawców jest to jednak nie zawsze proste zadanie. Często wiąże się z ono z koniecznością inwestycji w dodatkowy sprzęt i urządzenia. Pojawia się więc pytanie jakie konto firmowe wybrać, tak aby było ono najkorzystniejsze. Dzięki dzisiejszym możliwością na rynku bankowym można znaleźć naprawdę korzystne oferty.

Kiedy pracodawca może przekierować pracownika na pracę zdalną?

W tym momencie decyzję o pracy zdalnej podejmuje pracodawca. W ostatnim czasie Kodeks pracy wprowadził kilka zmian w jej zakresie. Tymczasowe przepisy pozwalają jednak na złożenie wniosku przez samego pracownika. Powodów do takiej decyzji może być naprawdę dużo. Wszystko również zależy od samej specyfiki rodzaju pracy. 

Kodeks pracy daje możliwość również pracy zdalnej okazjonalnej, 12 dni w roku. Pracownik zainteresowany tą opcją składa wniosek który powinien zostać zaakceptowany przez pracodawcę. W najlepszej sytuacji są dziś rodzice dzieci do lat 4. Pracodawca nie powinien odmówić im możliwości wykonywania obowiązków zawodowych w domu.

Rozwiązania bankowe dla pracowników

Osoby pracujące stoją często przed niełatwym wyborem konta firmowego. Warto odkładać na swoją przyszłość i niespodziewane wydatki. Chcąc ułatwić sobie tę sytuację, korzystnie będzie zaglądnąć na ranking kont osobistych,  gdzie dobierzemy najkorzystniejsze rozwiązania. Dobrze jest zapoznać się na początku z tym jak wszystko działa i poznać istotne informacje o rachunku bankowym, który chcemy założyć. 

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Studiowanie informatyki