Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes System MES

System MES – narzędzie do zarządzania procesami produkcyjnymi

Data publikacji 26 listopada 2021

System MES to bardzo przydatne narzędzie, które może być stosowane w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym, niezależnie od jego wielkości. Jest to – w bardzo dużym uproszczeniu – oprogramowanie wspierające zarządzanie szeroko rozumianymi procesami produkcyjnymi. Jak w praktyce wygląda to wsparcie i które obszary produkcji mogą szczególnie zyskać na wdrożeniu systemu MES? O tym poniżej.

System MES – ogólne zasady działania

Najważniejszym zadaniem systemu MES jest nadzorowanie procesu produkcyjnego w czasie rzeczywistym oraz informowanie jego uczestników o ewentualnych odchyleniach od założonego planu. Oznacza to, że w odpowiednio skonfigurowanym systemie MES znajdziemy informacje dotyczące całego cyklu produkcyjnego danego wyrobu. Począwszy od złożenia zamówienia na surowce lub komponenty, poprzez proces produkcyjny, aż po umieszczenie gotowego wyrobu w magazynie i jego wysyłkę do odbiorcy. 

Ale to nie wszystko. Dobrej jakości oprogramowanie MES umożliwia nie tylko nadzorowanie, lecz także koordynację prac wszystkich osób zaangażowanych w produkcję. Od kadry zarządzającej czy planistów, poprzez brygadzistów i operatorów, aż po dział techniczny i magazynierów. Ponadto daje narzędzia do zapobiegania ewentualnym przestojom w produkcji, śledzenia parametrów procesu produkcyjnego, kontroli jakości czy definiowania list kontrolnych. Do tego dodajmy funkcjonalności związane z logistyką produkcji, na przykład śledzenie zasobów magazynowych, a także kontrolę przepływu komponentów czy ilości gotowych wyrobów. 

Nietrudno się zatem domyślić, że aby zarządzanie procesami produkcyjnymi było skuteczne, informacje, które trafiają do systemu MES, muszą być ciągle aktualizowane. Tego rodzaju aktualizację można przeprowadzać ręcznie, na przykład umieszczając konkretne dane w systemie. Ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zintegrowanie oprogramowania MES z rozwiązaniami informatycznymi, które już funkcjonują w przedsiębiorstwie: WMS, ERP czy SCADA. Wówczas można mieć pewność, że raporty generowane przez system będą zgodne ze stanem rzeczywistym.

Systemem MES, który posiada wszystkie powyższe zalety i spełnia wszystkie wyżej wymienione warunki, jest Qguar MES.

zarządzanie procesami

System Qguar MES – optymalne rozwiązanie w każdej branży

System Qguar MES może zostać wdrożony wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba kompleksowego zarządzania seryjną produkcją. Sprawdza się chociażby w takich branżach, jak mineralna, metalowa, spożywcza, kosmetyczna, elektroniczna itd. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby zaimplementować Qguar MES też w tych firmach, które nie utrzymują się z produkcji seryjnej, a także w niewielkich, lokalnych przedsiębiorstwach.

Poza tym Qguar MES jest niezwykle prosty w obsłudze. Wiadomo, że kompetencje informatyczne pracowników mogą stać na różnym poziomie. Dlatego twórcy tego oprogramowania zdecydowali się na jego zoptymalizowanie w taki sposób, aby każdy, kto ma dostęp do urządzenie mobilnego czy nawet laptopa z przeglądarką internetową, mógł swobodnie korzystać z zasobów systemu. Jeżeli dodamy do tego możliwość przystosowania Qguar MES do bieżących potrzeb firmy poprzez aktywację lub dezaktywację konkretnych funkcjonalności, system ten jawi się jako bardzo przyjazne środowisko pracy dla każdego uczestnika procesów produkcyjnych w danym przedsiębiorstwie.

Dlatego nie czekaj, sprawdź System MES Quantum Qguar już dziś!

agencja content marketingowa

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ekonomia