Wymiana do USA – co warto o nich wiedzieć?
Data publikacji 23 sierpnia 2020Studia to ten czas w życiu, gdy rozwijamy się wyjątkowo mocno. To właśnie wtedy warto inwestować w znajomości, podejmować pierwsze współprace na stażach, ale też podróżować i poznawać świat. Takie możliwości dają między innymi wymiany studenckie. Dzięki temu można wyjechać na przykład do odległych Stanów Zjednoczonych, a formalności nie będą tak mocno obostrzone, jak w przypadku ubiegania się o wizę po studiach. Jak wygląda wymiana do USA?
Z artykułu dowiesz się:
- Czy warto jechać na wymianę studencką do USA?
- Gdzie podjąć pracę podczas wymian studenckich?
- Jakie zalety ma wymiana studencka?
- Jakie dokumenty są potrzebne, aby pojechać na wymianę do USA?
Wymiana do USA – dlaczego warto?
Jeżeli ktoś jeszcze nie był na wymianie studenckiej, najwyższa pora to zmienić. Nie warto tracić czasu, ponieważ studia szybko mijają i może być za późno. Wymiana do USA może odbyć się i na licencjacie, i na magistrze. Dlaczego warto zdecydować się na taką formę podróżowania i pracy? Bo to naprawdę doświadczenie, które niesie w sobie mnóstwo bogactwa. Dzięki temu stajemy się nie tylko mądrzejsi, odważniejsi, ale też bardziej atrakcyjni dla potencjalnych pracodawców. Nie da się bowiem ukryć, że wyjazd poza granice kraju, a nawet Unii Europejskiej, to bardzo duże wyzwanie. Warto zatem spojrzeć na wymianę właśnie w ten sposób. Niech to będzie okazja do poznania świata, ale też zmierzenia się ze swoimi własnymi lękami. To najlepszy sposób na wychodzenie z tak zwanej strefy komfortu, której opuszczanie zawsze łączy się z rozwojem.
Sprawdź: Licencjat czy to wykształcenie wyższe?
Gdzie pracuje się podczas wymian studenckich?
Wyjazdy na wymiany do USA to bardzo często doskonały czas, aby zarobić swoje pierwsze pieniądze, poznać świat, a także edukować się. Łączy się zatem przyjemne z pożytecznym. Jeżeli chodzi o same zarobki, to często nie są one wysokie, pozwalają jednak na przeżycie i poznanie nowego zakątka świata. W jakich miejscach najczęściej się pracuje? W Stanach Zjednoczonych najczęściej w parkach rozrywki, parkach narodowych, miejscach, w których na co dzień obsługuje się klientów. To naprawdę ciekawa opcja, bo można łączyć dobrą zabawę z pracą. Poza tym poznaje się kulturę i życie w innej części świata.
To natomiast jest bogactwem samym w sobie. W ten sposób poszerzamy nasze osobiste horyzonty, tworzymy znajomości, które mogą zaowocować w przyszłości. Jeżeli wyjeżdża się na studia do zagranicznych uczelni, często istnieje możliwość podejmowania praktyk u pracodawców, którzy współpracują z nimi. Dzięki temu można zaprezentować swoje umiejętności, zostać dostrzeżonym. Wymiany do USA najczęściej łączą się z jakąś formą stypendium. Nie zawsze jest to kwota, która pozwala na wygodne życie bez dodatkowej pracy, ale to przecież tylko kilka miesięcy. Gra jest warta świeczki. Nawet jeżeli komfort studenckiego życia troszkę spadnie, z wyjazdu wyniknie wiele innych plusów.
Jak załatwić wymianę do USA?
Aby załatwić wymianę do USA, najlepiej skontaktować się ze swoim dziekanatem, aby tam dowiedzieć się więcej na temat uczelni, które współpracują w ten sposób. Trzeba pamiętać o tym, że ważna jest znajomość języka obcego. Najlepiej inwestować w naukę angielskiego, bo przecież to język, którym posługują się Amerykanie. Początek roku akademickiego to dobry moment, aby zainteresować się bardziej tym tematem. Nie ma sensu przegapić swojej szansy na taką przygodę!
Wymiana studencka – potrzebne dokumenty
- Formularze aplikacyjne: Każda uczelnia lub program wymiany może mieć swoje własne formularze aplikacyjne, które należy wypełnić. Te dokumenty zawierają podstawowe informacje o tobie, twoim wykształceniu, doświadczeniu i motywacji.
- List motywacyjny: Wiele uczelni wymaga napisania listu motywacyjnego, w którym opiszesz swoje cele, motywację do wyjazdu na wymianę, oraz to, co chciałbyś osiągnąć podczas swojego pobytu w USA.
- Referencje od wykładowców: Wymagane mogą być rekomendacje od twoich wykładowców lub profesorów. Te dokumenty potwierdzają twoje umiejętności i zaangażowanie w nauce.
- Wyniki testów językowych: Zazwyczaj będziesz musiał udowodnić swoją znajomość języka angielskiego poprzez wyniki testów, takich jak TOEFL lub IELTS.
- Transkrypt akademicki: Przedstawienie oficjalnego transkryptu z wynikami z twojej uczelni macierzystej jest często wymagane. Pokazuje to twoje dotychczasowe osiągnięcia akademickie.
- Plan studiów: Przygotuj plan studiów, który zamierzasz realizować podczas wymiany. To pomoże uczelni w zrozumieniu, jakie zajęcia planujesz brać.
- Skromne zdjęcie: W niektórych dokumentach aplikacyjnych możesz być proszony o dołączenie swojego zdjęcia, co pomaga w identyfikacji.
- Kopia paszportu: Będziesz potrzebował aktualnego paszportu, który jest ważny przez cały okres planowanego pobytu w USA.
- Dokumenty związane z wizą studencką: Jeśli zostaniesz przyjęty na program wymiany, będziesz musiał złożyć dokumenty związane z wnioskiem o wizę studencką J-1 lub F-1. Wymagane będą m.in. formularze DS-160 oraz potwierdzenie przyjęcia na uczelnię.
- Dokumenty finansowe: Aby otrzymać wizę studencką, będziesz musiał udowodnić, że masz wystarczające środki finansowe na pokrycie kosztów studiów, życia i utrzymania w USA.
- Ubezpieczenie zdrowotne: Często będziesz musiał przedstawić dowód posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, które będzie obowiązywać w USA podczas twojego pobytu.
- Inne dokumenty: W zależności od programu wymiany i uczelni, mogą być także wymagane inne dokumenty, takie jak korespondencja z uczelnią, potwierdzenia płatności, itp.