Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse 14 emerytura

Zasady i Wysokość 14 Emerytury w 2023 roku

Data publikacji 21 sierpnia 2023

‍W niedzielę w Paradyżu (Łódzkie), prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński, ogłosił, że 14 emerytura wypłacana w 2023 roku wyniesie 2200 zł netto. Zapowiedziano, że czternastka będzie przysługiwać emerytom, których świadczenie wynosi do 2900 zł. Powyżej tej kwoty obowiązywać będzie zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że 14 emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana. Koszt wypłaty świadczeń szacuje się na blisko 12 mld zł.

Zagwarantowana 14 emerytura

14 emerytura jest już zagwarantowana ustawowo jako coroczne świadczenie stałe. Prezydent podpisał ustawę o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Zgodnie z tą ustawą, świadczenie będzie przysługiwać na stałe. Planuje się, że wypłata czternastej emerytury odbędzie się we wrześniu. Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, poinformowała, że niebawem ukaże się stosowne rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

Liczba odbiorców i koszty

Według rządowych danych, czternastą emeryturę w tym roku otrzyma około 8,3 mln emerytów i rencistów. Koszt wypłaty świadczeń szacuje się na blisko 12 mld zł. Od 2019 roku, emerytom i rencistom wypłacana jest również trzynasta emerytura. W 2023 roku czternastą emeryturę otrzyma 9,7 mln osób, a koszt jej wypłaty wyniesie około 13,6 mld zł. Na waloryzację świadczeń oraz na trzynastą i czternastą emeryturę rząd przeznaczył w 2023 roku łącznie ponad 74 mld zł.

Kto jest uprawniony do 14 emerytury?

Zgodnie z ustawą, 14 emerytura przysługiwać będzie osobom uprawnionym w zależności od wysokości ich świadczenia podstawowego. Dotyczy to osób, których wysokość świadczenia podstawowego przed odliczeniami, potrąceniami i zmniejszeniami nie przekracza 2900 zł. Osoby, których świadczenie podstawowe przekracza tę kwotę, będą otrzymywać czternastą emeryturę proporcjonalnie pomniejszoną. Ustawa przewiduje również możliwość określenia wyższej kwoty 14 emerytury. Rada Ministrów będzie mogła, nie później niż do 31 października danego roku, ustalić wyższą kwotę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego niż kwota najniższej emerytury. Zaproponowano także minimalną kwotę 50 zł dla czternastej emerytury. Jeśli kwota świadczenia będzie niższa od 50 zł, to świadczenie nie będzie przyznawane.

Wysokość czternastej emerytury

W ustawie zapisano, że czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. W 2023 roku kwota ta wynosi 1588,44 zł brutto. Dla osób, które otrzymują świadczenie główne w przedziale między 2900 zł a 4438,44 zł, czternasta emerytura zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Podsumowanie

W 2023 roku 14 emerytura wyniesie 2200 zł netto. Będzie ona przysługiwać emerytom, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł. Powyżej tej kwoty świadczenie będzie proporcjonalnie pomniejszane. Liczba odbiorców czternastej emerytury wyniesie około 9,7 mln osób, a koszt wypłaty szacuje się na blisko 13,6 mld zł. Ustawa przewiduje możliwość określenia wyższej kwoty świadczenia oraz minimalną kwotę 50 zł dla czternastej emerytury. Czternasta emerytura w pełnej wysokości wyniesie co najmniej kwotę najniższej emerytury, która w 2023 roku to 1588,44 zł brutto. Dla osób otrzymujących świadczenie główne w przedziale między 2900 zł a 4438,44 zł, czternasta emerytura zostanie zmniejszona zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat