Czy warto skończyć studia podyplomowe?
Data publikacji 4 lutego 2021W Polsce od jakiegoś czasu możemy obserwować tendencje do dalszego lub ciągłego dokształcania się absolwentów studiów wyższych. O ile jeszcze parę lat temu studia licencjackie gwarantowały dobrą pracę, dziś może nie wystarczy nawet dyplom magistra czy tytuł inżyniera. Dlatego wielu absolwentów zapisuje się na studia podyplomowe. Kiedy warto zdecydować się na podjęcie studiów podyplomowych?
Dla kogo dedykowane są studia podyplomowe?
Należy pamiętać, że warunkiem rozpoczęcia studiów podyplomowych jest posiadanie wykształcenia wyższego, czyli minimum licencjatu. Studia podyplomowe są dedykowane zarówno dla osób poszukujących szerszej, specjalistycznej wiedzy w dziedzinie, w jakiej kształciły się do tej pory, jak i osób chcących zmienić kierunek swojego rozwoju zawodowego. Studia podyplomowe są przeznaczone dla osób chcących poszerzyć zdobytą wiedzę, a także dla takich, które pragną zyskać zupełnie nowe umiejętności. Dlatego kierunek „podyplomówki” nie musi być zawsze zgodny z naszym pierwotnym wykształceniem. Nie musimy również kontynuować nauki na uczelni, na której studiowaliśmy do tej pory.
Kiedy zdecydować się na studia podyplomowe?
Studia podyplomowe możemy podjąć w każdym wieku. Obecnie decydują się na nie zarówno świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych, jak i osoby z kilkunastoletnim stażem zawodowym. Studia podyplomowe są dobrym rozwiązaniem w momencie, kiedy chcemy podwyższyć te kwalifikacje, dzięki którym mamy szanse na lepsze stanowisko, a co za tym idzie – lepsze zarobki. Absolwenci dodatkowych studiów podyplomowych otrzymują wynagrodzenie średnio o kilkaset złotych wyższe niż pracownicy na podobnych stanowiskach posiadający tytuł magistra.
Na studia podyplomowe często decydują się także osoby zmuszone do tzw. przebranżowienia się. Uzyskanie dodatkowych umiejętności i kwalifikacji podnosi wartość pracownika na rynku pracy. Jednak w takiej sytuacji należy zorientować się, jakie kwalifikację są obecnie poszukiwane przez pracodawców, by nie stracić cennego czasu oraz pieniędzy i nadal pozostawać bez pracy.
Czy studia podyplomowe gwarantują znalezienie lepszej pracy?
Rynek pracy w naszym kraju obecnie bardzo się zmienia. Pracodawcy stawiają przed potencjalnymi pracownikami coraz większe wymagania i coraz częściej, oprócz doświadczenia cenią sobie dodatkowe kwalifikacje. Dobrze jest, gdy w naszym CV znajdą się ukończone kursy, dodatkowe uprawnienia oraz właśnie studia podyplomowe. Ukończenie ich na renomowanej uczelni, oprócz wiedzy teoretycznej zapewnia absolwentom także praktykę, dlatego z pewnością jest to pomocne rozwiązanie w znalezieniu innej, lepszej pracy czy osiąganiu kolejnych stopni kariery w obecnej.
Jakie studia podyplomowe wybrać?
Jeśli już zdecydowaliśmy się na podjęcie studiów podyplomowych, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie są nasze oczekiwania i potrzeby, tzn. czego konkretnie chcemy się nauczyć. Warto również rozważyć, czy nowe kwalifikacje wpłyną na naszą ścieżkę zawodową pozytywnie. Powinniśmy także realnie określić, ile czasu oraz pieniędzy możemy przeznaczyć na naukę. Studia podyplomowe trwają minimum rok (dwa semestry) i kosztują przeważnie kilka tysięcy złotych. Mimo tego, że odbywają się zwykle w trybie niestacjonarnym, dla osób aktywnych zawodowo wyzwaniem logistycznym może okazać się wygospodarowanie czasu na naukę i dojazdy na uczelnię. Ważna jest również sama uczelnia, jaką wybierzemy oraz kadra profesorska.
Wybierając uczelnię cieszącą się renomą oraz zapewniającą ciekawy program studiów, z pewnością nie będziemy żałować wysiłku, jaki będziemy musieli ponieść podczas roku akademickiego.