Czym jest kredyt gotówkowy? To powinieneś wiedzieć
Data publikacji 19 października 2022Kredyt gotówkowy pomoże Ci zrealizować plany i cele. Nawet pomimo braku oszczędności. Czym jest w praktyce i co warto wiedzieć przed złożeniem wniosku? Podpowiadamy.
Brak oszczędności nie powinien być przeszkodą w realizacji celów i planów. Zwłaszcza jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, a kolejny cykliczny wydatek nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. Jeśli masz potrzeby, których nie chcesz lub nie możesz sfinansować gotówką, sięgnij po zewnętrzne źródło finansowania — szyty na miarę kredyt gotówkowy. Czym jest kredyt w praktyce i dlaczego warto o niego wnioskować?
Czym jest kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy to kredyt przeznaczony na realizację własnych potrzeb konsumpcyjnych. Pozyskane z jego tytułu pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel niezwiązany z prowadzoną działalnością. Może być to kupno nowego samochodu, remont mieszkania czy kosztowny zabieg medyczny. W zależności od banku maksymalna kwota kredyt wynosi od kilkunastu aż do kilkuset tysięcy złotych, a okres spłaty — od kilku miesięcy aż do kilku lat. Pieniądze z kredytu dostaniesz jednorazowym przelew na wskazane we wniosku kredytowym konto.
Kto może wziąć kredyt gotówkowy?
Kredyt gotówkowy może wziąć każda osoba pełnoletnia, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, dowód osobisty i wymaganą przez bank zdolność kredytową. To właśnie od niej zależy, jaką decyzję wyda kredytodawca i ile pieniędzy pożyczy.
Dlaczego warto siegnąć po kredyt?
Kredyt gotówkowy jest szansą na sfinansowanie planów i marzeń, za które nie chcesz lub nie możesz zapłacić gotówką. Dzięki dodatkowym środkom nie musisz rezygnować ze swoich celów, a stabilna sytuacja finansowa pozwoli Ci spłacać raty bezstresowo i w terminie.
Zanim wypełnisz wniosek kredytowy — 5 rzezy, które musisz wiedzieć
Kredyt gotówkowy to popularny produkt finansowy dostępny w wielu bankach. Aby zmaksymalizować korzyści z jego zaciągnięcia, przed złożeniem wniosku przeanalizuj parametry dostępnych na rynku kredytów, zwracając uwagę zwłaszcza na:
- dostępne kwoty. Do realizacji swoich planów potrzebujesz sporej sumy? W pierwszym kroku wybierz kredytodawców, którzy pożyczą Ci tyle pieniędzy, ile potrzebujesz;
- maksymalny okres spłaty. Dłuższy okres spłaty to niższa rata kredytu gotówkowego (to także wyższe koszty — pamiętaj o tym, rozważając wybór optymalnej dla siebie propozycji). Jeśli zależy Ci na maksymalnym ograniczeniu kosztów, wybierz produkt z najdłuższym okresem spłaty. Aby już na starcie sprawdzić, ile wyniesie miesięczna kwota raty, wykorzystaj kalkulator kredytowy dostępny na stronie wybranego banku. Po wpisaniu kwoty i okresu spłaty dowiesz się, ile co miesiąc będziesz musiał przelać na konto banku;
- Aby spłata kredytu gotówkowego nie była nadmiernym źródłem stresu, warto wybrać ten z najniższymi kosztami. Pamiętaj jednak, że ich wyznacznikiem nie jest wartość oprocentowania kredytu gotówkowego, lecz RRSO — rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce będzie kosztował Cię kredyt;
- możliwość wyboru kredytu ze stałym oprocentowaniem. Dziś, w czasach dynamicznie rosnących stóp procentowych, wnioskowanie o kredyt z oprocentowaniem zmiennym wiąże się ze sporym ryzykiem wzrostu kwoty raty. Zwłaszcza jeśli chcesz pożyczyć sporą sumę. Aby zapewnić sobie większą kontrolę nad budżetem, wybierz kredyt gotówkowy ze stałą ratą;
- możliwość pożyczenia pieniędzy online. Dzięki nowoczesnym narzędziom cyfrowym korzystanie z usług banków jest dziś sprawne i wygodne. Chcesz maksymalnie uprosić proces wnioskowania o kredyt? Wypełnij dokument w aplikacji mobilnej lub systemie bankowości internetowej.
Kredyt gotówkowy zapewni Ci dodatkowe środki, które z powodzeniem wykorzystasz na dowolny cel. Przed złożeniem wniosku upewnij się jednak, że spłata dodatkowego zobowiązania nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wizja opóźnień w spłacie skutecznie przysłoni radość ze zrealizowanych celów i nie pozwoli cieszyć się nimi w pełni.
Materiał zewnętrzny