Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse nawoz

Dlaczego ceny nawozów rosną?

Data publikacji 17 marca 2022

Wraz ze zbliżającą się wiosną coraz więcej rolników nerwowo sprawdza aktualne ceny nawozów. Sytuacja na rynku nawozów zmieniła się drastycznie pod koniec ubiegłego roku. Wówczas wystąpił bardzo duży wstrząs na rynku, który zapoczątkowany był nagłym i niezwykle drastycznym wzrostem cen nawozów. Według początkowych szacunków ceny te miały stopniowo spadać, osiągając w konsekwencji wartość sprzed nagłego wzrostu. Jednakże rzeczywistość pokazała zupełnie inny scenariusz. Nieustannie obserwujemy stopniowy wzrost cen nawozów, który warunkowany jest wieloma czynnikami. Według opinii ministra rolnictwa kształtowanie się aktualnych ceny nawozów uzależnione jest od ceny ich produkcji, a także kosztów w handlu światowym. Obecnie substancja, która wykorzystywana jest do produkcji 97% nawozów azotowych to amoniak. Koszt jego produkcji to wy ponad 80% gaz ziemny. Zatem jego cena ma bardzo duży wpływ na to ile wyniesie ostateczny koszt nawozu. W grudniu ubiegłego roku koszt gazu ziemnego wynosił aż 183 €/MWh. Odbiło się to zatem na wszystkich europejskich producentach nawozów. Co więcej w związku z wysokimi cenami gazu bardzo wiele firm produkujących nawozy znacznie ograniczyło lub nawet wstrzymało produkcję. Wszystko to spowodowało, że ceny nawozów wzrosły kilkukrotnie.

Ceny nawozów, a VAT

Wprowadzone zostały rozwiązania mające na celu przynajmniej teoretycznie obniżyć ceny nawozów. Zalicza się do nich między innymi zerowy VAT na nawozy, paliwa oraz gaz, który jednak nie obejmuje wszystkich rolników. Z rozwiązania nie skorzystają rolnicy płacący VAT. Trwają rozmowy w sprawie dopłat do nawozów, które mogłyby obniżyć ich docelowe ceny. Jednakże nadal nie ma w tej sprawie porozumienia.

Ceny nawozów azotowych są wyższe aniżeli ceny obowiązujące do 30 grudnia ubiegłego roku o około 20 zł za tonę. Cena saletry amonowej w grudniu ubiegłego roku wynosiła około 2765 zł za tonę. Obecne ceny są jednak dużo wyższe. Koszt saletry amonowej to już ponad 3100 zł. Zatem to bardzo wysokie ceny nawozów 2022 prognozy mówią jednak o dalszym ich wzroście. Tym samym W nadchodzących miesiącach nie powinniśmy liczyć na spadki.

Ceny nawozów wieloskładnikowych 2022

Aktualne ceny nawozów wieloskładnikowych nadal utrzymują się na niebagatelne wysokim poziomie. Siarczan potasu to koszt aż 3800 zł za tonę. Z kolei zakup polifoski wiąże się z wydatkiem od 2730 zł do nawet 2800 zł za tonę. Z kolei mocznik z inhibitorem to koszt wynoszący około 4000 zł za tonę.

Wysokiej jakości produkty do uprawy ziemi zakupić można na stronie https://agrochest.pl/. Oferta obejmuje między innymi materiał siewny, taki jak kukurydza, rzepak jary, rzepak ozimy, trawy, zboża. Dodatkowo możliwy jest zakup nawozów w atrakcyjnych cenach. W zakres oferty firmy wchodzą także preparaty alternatywne oraz środki ochrony roślin, takie jak fungicydy oraz herbicydy. Dopasowane są one do wielu rodzajów upraw, takich jak kukurydza rzepak czy też zboża, lecz także ziemniaki i warzywa. Dodatkowo możliwa jest także usługa uprawy, siewu metodą strip till oraz zbioru kombajnem John Deere S680.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat