Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś
Biznes firma transportowa

Firma transportowa – jak wybrać?

Data publikacji 4 września 2021

Każdy przedsiębiorca, którego firma korzysta na co dzień z transportu towarów, zmaga się z trudnością wyboru odpowiedniej firmy transportowej. Jak się bowiem okazuje, znalezienie firmy solidnej i fachowej, jest często naprawdę trudne. Jak zatem powinno się wybierać odpowiedniego kontrahenta do tego zadania? Czym powinna charakteryzować się dobra firma transportowa, która będzie w stanie podołać wymaganiom i założeniom danego transportu?

Co chcemy przewozić?

Wiele osób nie wie, od czego powinno się zacząć wybór firmy transportowej. Czy lepiej od tego, ile czasu jest ona obecna na rynku, czy też może od tego, jakie ma pojazdy? Nic podobnego, ponieważ najważniejszą i zupełnie podstawową kwestią wyboru firmy transportowej jest to, co konkretnie chce się przewozić.

Mało jest na rynku firm transportowych, które oferują uniwersalne usługi. Jak bowiem wiadomo, przewożone towary mogą być naprawdę różne i pochodzić z różnych dziedzin. Zupełnie inaczej powinno się przewozić np. żywność, a inaczej chemię, a jeszcze inaczej materiały budowlane. W zależności więc od tego, co będzie transportowane, powinno się wybierać inne firmy transportowe. Kluczowe jest to, aby skorzystać z usług tej, która się specjalizuje w transporcie danych rzeczy, a więc posiada do nich odpowiednie samochody.

Zobacz: Własna działalność – jak się do niej przygotować?

firma transportowa

Ocena wiarygodności firmy transportowej

Jeśli już wie się, co się będzie chciało transportować i ma się określoną grupę firm, które zajmują się transportem danych rzeczy, następnie trzeba przejść do nieco już poważniejszej kwestii, czyli tego, jak przedstawia się wiarygodność danego przewoźnika. Dlaczego jest to tak ważne i jak poprawnie ocenić, na czym się stoi w przypadku konkretnych firm?
Dlaczego ocena wiarygodności takiej firmy jest niezwykle ważna? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jak w przypadku każdej innej branży, tak i tu ma się do czynienia z potencjalnym ryzykiem trafienia na oszustów. Nie można również zapominać o tym, że firmie transportowej powierza się często warty setki tysięcy złotych ładunek, który w bardzo prosty sposób można stracić. Kluczowe jest więc to, aby firma transportowa była zaufana i pewna.

Sprawdź: Praca dodatkowa w domu – jak znaleźć odpowiednie zajęcie?

Firma transportowa godna zaufania

Jak sprawdzić, czy dana firma transportowa jest godna zaufania? Przede wszystkim przed podpisaniem umowy trzeba się upewnić, czy figuruje ona w rejestrze przedsiębiorców. Jeśli jej tam nie ma, to jasny sygnał, że nie warto z taką firmą zawierać umów. Kolejną sprawą jest to, aby upewnić się w zakresie posiadania przez daną firmę certyfikatów i różnego rodzaju wyróżnień. Będą świadczyły o jej rzetelności oraz odpowiednim traktowaniu swoich klientów. Na koniec pozostaje oczywista sprawa, o której wielu klientów takich firm zapomina, a mianowicie, aby upewnić się, czy dana firma transportowa posiada w ogóle licencje na to, aby przewozić dane towary. Nie bez znaczenia jest także to, jakie są opinie o danej firm. Najlepszym do tego źródłem wiedzy jest oczywiście internet, w którym klienci nie szczędzą krytycznych opinii, lecz również potrafią zgodnie z prawdą ocenić wiarygodność danego przewoźnika. Warto więc przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy rzucić okiem na opinię w internecie.

firma transportowa

Od kiedy firma transportowa obecna jest na rynku?

Oczywiści wszystkie poprzednie sprawy nie wyczerpują w całości oceny wiarygodności danego przewoźnika. Także tego, czy warto z nim podjąć współpracę, czy też nie. Jest jeszcze kilka innych cech, które sprawią, że warto lub też nie, zawierać jakiekolwiek umowy. Jedną z najważniejszych spraw tym zakresie jest czas obecności na rynku.
Dlaczego czas prowadzenia firmy jest tak ważny? Odpowiedź w tym wypadku jest bardzo prosta — jest to jednoznaczny sygnał dotyczący doświadczenia danego przewoźnika. Jeśli jest on obecny na rynku od trzech miesięcy, zbyt ryzykowne będzie powierzanie takiej firmie ładunku wartego często ponad milion złotych, którego transport będzie dość specyficzny.

Sprawdź: Na czym polega działalność nierejestrowana?

Przykładamy uwagę do szczegółów

Kolejną bardzo ważną kwestią jest to, aby przykładać dużą uwagę do szczegółów funkcjonowania danego przewoźnika. Liczy się tu więc nie tylko to, jakie pojazdy obecne są w jego flocie. Również to, czy i w jakim zakresie ubezpiecza on przewożony towar. Co niezwykle istotne, warto przyjrzeć się temu, jak wyglądały wcześniejsze transporty danej firmy, a także jak rozwiązywane były problemy od strony uszkodzenia ładunku.

Nie szukajmy oszczędności

Ostatnią kwestią, o której trzeba pamiętać, to aby nie szukać oszczędności w przypadku wybierania firmy transportowej. Kwota, która jest związana z przewożeniem towarów, nie bierze się z niczego. Jeśli tylko zauważy się cenę znacznie później rynkowej, lepiej jest unikać takich ofert. Mogą one przynieść jedynie niepotrzebne problemy.

agencja content marketingowa

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

ekonomia