Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse wymiana do usa

Gdzie szukać pracy w Niemczech – krótki poradnik dla osób zainteresowanych

Data publikacji 18 września 2020

Otwarty rynek pracy w Niemczech to kusząca opcja dla wielu Polaków. Można tam rozwijać się, więcej zarabiać, podnosząc w ten sposób jakość swojego życia. Jak znaleźć pracę u naszych zachodnich sąsiadów, w jakich branżach są tam poszukiwani specjaliści? Poniżej sporo przydatnych informacji dla osób, które chciałyby w przyszłości pracować w Niemczech.

Praca w Niemczech dla osób z branży geriatrycznej

Gdzie szukać pracy w Niemczech, aby stosunkowo szybko zatrudnić się i dobrze zarabiać? Jedną z tych branż, która oferuje naprawdę sporo, jest ta związana z pracą z ludźmi starszymi. Niemcy to naród starzejący się. Dlatego właśnie już od wielu lat potrzebują oni specjalistów do pracy z ludźmi w podeszłym wieku, zarówno w profesjonalnych domach opieki, jak też w domach prywatnych. Jak znaleźć takie zatrudnienie? Najlepiej jeszcze w Polsce, poprzez agencje, które zatrudniają opiekunki, fizjoterapeutów, pielęgniarki. Później, gdy postawi się swoje pierwsze kroki na niemieckiej ziemi, można szukać już pracy bezpośrednio tam. To praca dla osób wykwalifikowanych, ale też dla tych, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tą branżą. Ważna jest przynajmniej podstawowa znajomość języka niemieckiego. Nie trzeba jednak władać nim biegle, aby zarabiać nawet około 1000 euro miesięcznie. Niemcy poszukują również pielęgniarek, fizjoterapeutów, rehabilitantów. Ponownie związane jest to z tym, że naród niemiecki jest dosyć starym narodem. Dużo ludzi potrzebuje tam zatem wsparcia, zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak też w dochodzeniu do zdrowia i sprawności.

Praca w rolnictwie dla osób niewykwalifikowanych

Praca dla osób we wcześniej opisywanej branży niejednokrotnie wymaga konkretnych kwalifikacji i ukończenia studiów wyższych. Tymczasem do Niemiec wyjeżdża też sporo osób, które nie mają żadnego wykształcenia, jednocześnie chcą pracować i rozwijać się. Dla nich dobrą branżą będzie ta związana z rolnictwem. Ponownie tego typu pracy można szukać jeszcze z Polski. Wystarczy śledzić oferty, które są zamieszczane przez agencje pracy tymczasowej. Najczęściej współpracują one z dużymi pracodawcami z Niemiec, którzy okresowo poszukują do pracy nowych osób. To mogą być wyjazdy sezonowe, wtedy gdy owocują jakieś konkretne warzywa lub owoce. Praca polega na zbieraniu ich, selekcjonowaniu. Nie jest lekko i przyjemnie, ale nie są wymagane żadne konkretne umiejętności czy znajomość języka.

Praca w budowlance i usługach

Niemcy słyną z bardzo dobrych zarobków, które są oferowane osobom pracującym w szeroko rozumianej branży budowlanej. Jeżeli jest się dobrym specjalistą i ma się dryg do takich prac, można tam naprawdę sporo zarobić. Z reguły pracuje się wtedy w niewielkich firmach, które poszukują zleceń wśród Niemców, natomiast zatrudniają do pracy Polaków. Wykonuje się szereg prac remontowych, ale często też związanych z utrzymaniem obejścia wokół domu, pielęgnacją ogrodów. Ponownie w tej pracy nie są potrzebne jakieś wysokie kwalifikacje czy znajomość języka.

ekonomia

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat