Jak wybierać kierunki studiów zaocznych, aby zwiększyć szanse na rynku pracy?

Na studia zaoczne decydują się zarówno osoby, które chcą podjąć pracę w celu opłacenia studiów, jak też osoby chcące zwiększyć swoje kwalifikacje. Gdy wybiera się studia zaoczne warto jest odpowiednio przemyśleć wybór kierunku. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia określenia opłacalności studiowania na wybranym kierunku.

Dodatkowe studia

Wiele osób, które już pracują podejmuje dodatkowe studia. Często są to osoby, które mają już ukończone studia na poziomie licencjackim, a nawet magisterskim. Natomiast nowy kierunek studiów pozwala na:
– zmianę zawodu,
– dokształcenie się w zawodzie, który się realizuje,
– zwiększenie kwalifikacji.

W coraz większym stopniu na współczesnym rynku pracy wymagane jest posiadanie szerokiego zakresu kompetencji. Znacznie zwiększa to szanse znalezienia dobrej pracy. Jednocześnie można ułatwić sobie awans w ramach ścieżki kariery. Gdy skończyło się studia, które nie są związane z zawodem, który się wykonuje wówczas podjęcie dodatkowych studiów pozwala bardzo często zwiększyć szanse na awanse zawodowy. Jednocześnie zwiększenie kwalifikacji zawodowych jest w stanie zawsze znacznie zwiększyć pozycję pracownika. W przypadku studiów zaocznych nie zawsze konieczne jest decydowanie się na dodatkowe studia, które będzie się realizowało pięć lat. W wielu przypadkach wystarczy uzyskanie licencjatu, który będzie już potwierdzeniem posiadanie większych kwalifikacji w konkretnej specjalizacji.

Polecamy również: Czy warto się szkolić?

Wybór zawodu na poziomie liceum

Większość licealistów decyduje się na wybór kierunku studiów w ostatniej klasie. Wynika to z posiadania dylematów dotyczących tego jaką ścieżkę zawodową chciałoby się realizować. W tym względzie różne kierunki studiów zaocznych mogą oferować inne perspektywy zawodowe. Generalnie warto decydować się na takie studia, które w choć pewnym stopniu związane są z zainteresowaniami. Na takich studiach znacznie łatwiej będzie realizować program. Dodatkowo uzyska się zawód, w którym realizowanie pracy nie będzie prowadziło do efektu wypalenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na kierunek studiów, który jest związany z pasjami licealisty. Wówczas można w największym stopniu oczekiwać, że takie studia będą w stanie zapewnić zawód, który będzie interesujący. Natomiast niezbędne jest właściwe określenie tego, co jest pasją, gdyż w młodym wieku można mieć złudne przekonanie dotyczące tego, jak wygląda praca w konkretnym zawodzie.

Gdy wybiera się kierunek studiów zaocznych warto jest sprawdzić informacje o uczelniach, które go oferuję. Dobrze jest decydować się na takie uczelnie, które znajdują się w miejscowości, w której się mieszka. Będzie to znacznym ułatwieniem przy studiowaniu. Oczywiście można również postawić na uleczenie w większych miastach, gdzie można uczyć się na bardziej prestiżowych uczelniach. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się ze znacznie większymi kosztami studiowania. Dodatkowo sporo czasu będą również zajmowały dojazdy, które trzeba będzie realizować, co najmniej co dwa tygodnie.

Redakcja ebiznes.org.pl