Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse

Jak wybierać kierunki studiów zaocznych, aby zwiększyć szanse na rynku pracy?

Data publikacji 5 września 2020


Na studia zaoczne decydują się zarówno osoby, które chcą podjąć pracę w celu opłacenia studiów, jak też osoby chcące zwiększyć swoje kwalifikacje. Gdy wybiera się studia zaoczne warto jest odpowiednio przemyśleć wybór kierunku. Ma to duże znaczenie z punktu widzenia określenia opłacalności studiowania na wybranym kierunku.

Dodatkowe studia

Wiele osób, które już pracują podejmuje dodatkowe studia. Często są to osoby, które mają już ukończone studia na poziomie licencjackim, a nawet magisterskim. Natomiast nowy kierunek studiów pozwala na:
– zmianę zawodu,
– dokształcenie się w zawodzie, który się realizuje,
– zwiększenie kwalifikacji.

W coraz większym stopniu na współczesnym rynku pracy wymagane jest posiadanie szerokiego zakresu kompetencji. Znacznie zwiększa to szanse znalezienia dobrej pracy. Jednocześnie można ułatwić sobie awans w ramach ścieżki kariery. Gdy skończyło się studia, które nie są związane z zawodem, który się wykonuje wówczas podjęcie dodatkowych studiów pozwala bardzo często zwiększyć szanse na awanse zawodowy. Jednocześnie zwiększenie kwalifikacji zawodowych jest w stanie zawsze znacznie zwiększyć pozycję pracownika. W przypadku studiów zaocznych nie zawsze konieczne jest decydowanie się na dodatkowe studia, które będzie się realizowało pięć lat. W wielu przypadkach wystarczy uzyskanie licencjatu, który będzie już potwierdzeniem posiadanie większych kwalifikacji w konkretnej specjalizacji.

Polecamy również: Czy warto się szkolić?

Wybór zawodu na poziomie liceum

Większość licealistów decyduje się na wybór kierunku studiów w ostatniej klasie. Wynika to z posiadania dylematów dotyczących tego jaką ścieżkę zawodową chciałoby się realizować. W tym względzie różne kierunki studiów zaocznych mogą oferować inne perspektywy zawodowe. Generalnie warto decydować się na takie studia, które w choć pewnym stopniu związane są z zainteresowaniami. Na takich studiach znacznie łatwiej będzie realizować program. Dodatkowo uzyska się zawód, w którym realizowanie pracy nie będzie prowadziło do efektu wypalenia. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem może być zdecydowanie się na kierunek studiów, który jest związany z pasjami licealisty. Wówczas można w największym stopniu oczekiwać, że takie studia będą w stanie zapewnić zawód, który będzie interesujący. Natomiast niezbędne jest właściwe określenie tego, co jest pasją, gdyż w młodym wieku można mieć złudne przekonanie dotyczące tego, jak wygląda praca w konkretnym zawodzie.

Gdy wybiera się kierunek studiów zaocznych warto jest sprawdzić informacje o uczelniach, które go oferuję. Dobrze jest decydować się na takie uczelnie, które znajdują się w miejscowości, w której się mieszka. Będzie to znacznym ułatwieniem przy studiowaniu. Oczywiście można również postawić na uleczenie w większych miastach, gdzie można uczyć się na bardziej prestiżowych uczelniach. W takim przypadku trzeba jednak liczyć się ze znacznie większymi kosztami studiowania. Dodatkowo sporo czasu będą również zajmowały dojazdy, które trzeba będzie realizować, co najmniej co dwa tygodnie.

Redakcja ebiznes.org.pl

Redakcja ebiznes.org.pl to grupa specjalistów z biznesu, ecommerce, finansów oraz marketingu i rynku pracy. W naszych artykułach znajdziesz przydatną wiedze z tych dziedzin.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

vat